۱۵ سوال پرتکرار درباره لیزر موهای زائد و تخمدان پلی کیستیک

لیزر-موهای-زائد-و-تنبلی-تخمدان

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بیماری زنانه ای است که باعث رشد موهای زائد روی صورت و بدن (هیرسوتیسم) شده و اعتمادبنفس خانم ها را کاهش می دهد. یکی از رایجترین روشهای رفع موهای زائد، لیزر آنها است.
اما آیا این روش برای زنانی که تنبلی تخمدان دارند، روش خوبی است؟ خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان در این مقاله به مهمترین سوالات شما درباره تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد پاسخ می دهند. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در ۱۰ تا ۱۵ درصد از زنان و دختران بروز می کند. این سندرم با ایجاد کیست های ریز روی تخمدانها، ترشح هورمون های مردانه یا آندروژنی را در زنان بیشتر می کند. افزایش سطح این نوع هورمون ها (مثل تستوسترون) با رویش موهای زائد مردانه روی صورت و بدن (به ویژه سینه، پشت، رانها، …) همراه است.

علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک

به گفته دکتر متین ذاکرین، این موهای زائد هورمونی اغلب ضخیم تر، تیره تر و پرپشت تر از موهای عادی هستند. یکی از روشهای موثر برای رفع این موهای زائد، لیزر است.

۱۵ سوال رایج درباره تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد

زنانی که تنبلی تخمدان دارند، در مورد لیزر موهای زائد و مشکلات هورمونی خود اغلب سوالات زیر را از متخصص زنان می پرسند:

۱. بهترین روش حذف موهای زائد برای تنبلی تخمدان چیست؟

اپلاسیون و ژیلت ریشه موها را نمی توانند از بین ببرند. اما با روشهای دیگری مثل الکترولیز و لیزر می توان ریشه موهای زائد را نابود کرد. لیزرهای الکساندرایت (الکس) از جدیدترین انواع لیزر موهای زائد  هستند که برای درمان موهای زائد هورمونی در تنبلی تخمدان به کار می روند.

۲. برای سندروم تخمدان پلی کیستیک لیزر موهای زائد بهتر است یا الکترولیز؟

الکترولیز یک روش دردناک و وقت گیر برای رفع موهای زائد هورمونی است که با دقت بالایی انجام می شود. اما دستگاه های لیزر می توانند بدون احساس درد و در زمان کمتری، سطح وسیعی از پوست و فولیکول های مو را لیزر کنند. بنابراین عملکرد لیزر بهتر است الکترولیز موهای زائد است.

۳. آیا می توانم با داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک لیزر موهای زائد را انجام دهم؟

در مورد لیزر موهای زائد و مشکلات هورمونی باید گفت که اغلب لیزرها می تواند به کاهش موهای زائد در پوستهای روشن و موهای تیره کمک کنند. چون پرتوهای لیزر در این افراد راحتتر فولیکول موها را هدف قرار داده و آنها را نابود می کند.

اما بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای خانم های ایرانی که بیشتر پوست تیره دارند، لیزر سوپرانو تیتانیوم است. این لیزر از جدیدترین نسل های لیزر موهای زائد در جهان است که برای انواع تون رنگ پوست و مو به طور موثری عمل می کند.

۴. آیا با لیزر سوپرانو تیتانیوم می توان موهای زائد صورت را هم لیزر کرد؟

بله. لیزر سوپرانو تیتانیوم را می توانید برای بیکینی، صورت و هر ناحیه دیگری از بدن که موهای زائد هورمونی یا غیر هورمونی دارد، از بین ببرید.

لیزر موی زائد هورمونی برای تنبلی تخمدان

۵. برای لیزر موهای زائد و تنبلی تخمدان چه نوع لیزری بهتر است؟

اگر تنبلی تخمدان دارید، برای رفع موهای زائد خود می توانید از انواع لیزرها استفاده کنید اما لیزر سوپرانو تیتانیوم برای موهای زائد ناشی از تخمدان پلی کیستیک بهتر است.

چون در افراد مبتلا به این سندروم، هورمون های مردانه بیشتر از حد عادی تولید می شوند و برای همین موهای زائد ضخیم تر، تیره تر یا بیش از حد متراکم است. این نوع موها با پرتوهای ۷۷۵ نانومتری لیزر الکس راحتتر و بهتر از بین می روند.

۶. بهترین زمان لیزر موهای زائد برای اختلالات هورمونی چه زمانی است؟

بعد از هورمون درمانی و مدیریت سطح هورمونها می توانید موهای زائدتان را لیزر کنید. به این ترتیب می توانید موهای مردانه خود را تا ۹۰% کاهش دهید. ولی اگر هورمون های شما تحت کنترل نباشند، دوباره موهای زائد بر می گردند و لیزر تاثیر زیادی ندارد.

۷. تعداد جلسات مورد نیاز برای تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد چقدر است؟

برای لیزر موهای زائد در زنانی که PCOS دارند، بین ۱۰ تا ۱۲ جلسه یا بیشتر لیزر نیاز است.

۸. با یک جلسه لیزر موهای زائد می توانم منتظر نتیجه آن باشم؟

خیر. قطعا با یک جلسه لیزر نمی توانید انتظار خاصی داشته باشید. چون ۳۰% از موهای زائد شما در چرخه رشد خود در مرحله استراحت هستند و لیزر روی آنها بی تاثیر است و در مرحله بعدی چرخه رشد، می توان این موها را از بین برد.

۹. لیزر موهای زائد هورمونی در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک چقدر موثر است؟

نتیجه لیزر موهای زائد برای هر کسی متفاوت است و بستگی به تعداد جلسات لیزر، نوع لیزر، رنگ پوست و میزان تحت کنترل بودن هورمون های شما دارد. با لیزر سوپرانو تیتانیوم با هر رنگ پوست (سبزه، برنزه، سفید، …) و مویی می توانید منتظر نتایج موثری باشید.

۱۰. آیا نتیجه لیزر موهای زائد هورمونی دائمی است؟

لیزر موهای زائد برای هیچ کس دائمی نیست و زنانی که تنبلی تخمدان دارند، چون بیماری آنها قابل درمان نیست، رشد موهای زائد مردانه در آنها ادامه دارد. اما با لیزر، موهای زائدشان به مقدار قابل توجهی ظریف تر و سبک تر شده و خیلی کندتر رشد می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله «آیا لیزر موهای زائد برگشت پذیر است» را از همین سایت بخوانید.

۱۱. چطور ماندگاری لیزر موهای زائد را برای تخمدان پلی کیستیک بیشتر کنیم؟

بعد از پایان یک دوره لیزر، برای حفظ نتایج درمان بهتر است هر ۱۲ تا ۱۵ هفته، یک جلسه لیزر انجام دهید. همچنین بهتر است کارهایی مثل تغذیه سالم، ورزش و کاهش وزن را که به درمان تنبلی تخمدان و کاهش علائم آن کمک می کنند، حتما انجام دهید تا سطح هورمونهای آندروژنی کمتر شود.

لیزر-موی-زائد-هورمونی-با-لیزر-سوپرانو-تیتانیوم

۱۲. آیا لیزر موهای زائد و مشکلات هورمونی بر هم تاثیر می گذارند؟

ارتباط بین اختلالات هورمونی و لیزر موهای زائد به این شکل است که لیزر نمی تواند باعث بی نظمی هورمون ها شود. اما اختلالات هورمونی درمان نشده، تاثیر زیادی بر رشد موهای زائد و خراب شدن نتیجه لیزر دارند.

۱۳. آیا لیزر موهای زائد بیکینی می تواند تنبلی تخمدان را بدتر کند؟

لیزر موهای زائد نمی تواند تاثیری بر اندام های داخلی یا تخمدانها داشته باشد. بنابراین بدتر شدن سندرم تخمدان پلی کیستیک و بی نظمی هورمون ها به هیچ وجه از عوارض لیزر موهای زائد بیکینی نیست.

۱۴. آیا لیزر برای کیست تخمدان مضر است؟

خیر. پرتوهای لیزر طوری تنظیم می شوند که فقط سطح پوست، رنگدانه و فولیکول موها را تحت تأثیر قرار می دهند اصلا به زیر پوست و تخمدان ها نفوذ ندارند. پس نباید نگران آسیب تخمدانها، مشکلات ناباروری یا عوارض دیگر باشید.

بیشتر بخوانید: آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان یا نازایی می شود

۱۵. لیزر بیکینی در افراد مبتلا به PCOS چه عوارضی دارد؟

لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی برای کسانی که کیست تخمدان دارند، شامل همان عوارضی است که هر فرد دیگری ممکن است بعد از لیزر دچار آن شود. مثلا: قرمز شدن یا تحریک پوستی در ناحیه لیزر شده. این عوارض بعد از چند ساعت خودبخود برطرف می شوند و مشکلی ندارند.

جمع بندی پایانی

لیزر موهای زائد با لیزر سوپرانو تیتانیوم بهترین گزینه برای رفع موهای زائد بدن و صورت در بانوان ایرانی است که تنبلی تخمدان دارند. چون این نوع لیزر متناسب با انواع رنگ پوست و مو در زنان آسیایی طراحی شده است. استفاده از لیزر نمی تواند علائم سندورم تخمدان پلی کیستیک را بدتر کند یا آنها را بهبود دهد.

اما لیزر می تواند رویش موهای زائد را کمتر از قبل کرده و نتایج آن برای بیمارانی که تخمدان پلی کیستیک دارند، رضایت بخش باشد. این روش در کنار روشهای دارویی برای کنترل سطح هورمونهای مردانه می تواند شما را از شر موهای زائد مردانه تان خلاص کند.

اگر شما هم در مورد لیزر موهای زائد و سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) سوالی دارید، حتما در کامنتها بپرسید. 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲ دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *