آیا لیزر موهای زائد برگشت پذیر است؟

بازگشت-موهای-زائد-بعد-از-لیزر

یکی از موثرترین و سریع ترین روش های رفع موهای زائد بدن، لیزر موهای زائد است. لیزر می تواند کاهش رشد موهای زائد را تضمین کند. اما آیا بعد از لیزر کردن برای همیشه از شر موهای زائد خلاص می شویم؟ این سوالی است که قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. همچنین به دلایل برگشت موهای زائد بعد از لیزر خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.

لیزر موهای زائد

در این روش، فولیکول های مو با گرمای ناشی از تابش پرتوهای لیزر آسیب می بینند. در نتیجه رشد و رویش مجدد موهای زائد متوقف می شود. پرتوهای لیزر فقط می توانند تا چند میلی متری پوست نفوذ کنند و به هیچ عنوان به بافت ها و عمق بدن نفوذ ندارند. به همین دلیل هیچ عوارضی برای لیزر موهای زائد گزارش نشده است.

لیزر موهای زائد روی موهای سفید بدن بی تاثیر است. هر چه موها ضخیم تر و پر رنگ تر باشند نتیجه لیزر بهتر خواهد بود. بهترین دستگاه لیزر موهای زائد، دستگاه لیزر سوپرانو تیتانیوم است که می تواند انواع موهای زائد روشن، کرکی و ضخیم را در طیف وسیعی از رنگهای پوست از بین ببرد.

نحوه ریختن مو بعد از لیزر 

در رفع موهای زائد با لیزر، بعد از اتمام هر جلسه سریعا شاهد ریزش موهای زائد بدن نخواهید بود. بلکه بعد از ۵ روز تا دو هفته ریزش موهای زائد اتفاق می افتد. البته همه موهای زائد ممکن است ریزش پیدا نکند. چون موقع لیزر کردن تمام موهای زائد در مرحله یکسانی از چرخه رشد مو قرار ندارند. می توانید ۵ روز بعد از لیزر موهای زائد، ناحیه لیزر شده را بشویید و با شیو کردن موهای زائد را برطرف کنید.

نحوه ریختن مو بعد از لیزر

بعد از لیزر ممکن است احساس کنید پوست شما خشک و پوسته پوسته شده است. در واقع اینها فولیکول های مرده و تخریب شده موهای زائد هستند که از این طریق از بدن خارج می شوند. اگر به جای این فولیکول ها موهای دیگری رشد کنند کم رنگ تر و نازکتر از قبل خواهند بود.

بازگشت موهای زائد بعد از لیزر

موقع لیزر موهای زائد تمام فولیکول های مو در همان جلسه اول تخریب نمی شوند. زیرا فولیکول ها در چرخه های مختلفی از رشد مو قرار دارند و با جلسات متعدد می توان رشد موهای زائد را با لیزر سوپرانو تیتانیوم ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش داد. رنگ مو و نوع پوست نیز در میزان بازگشت موهای زائد بعد از لیزر تاثیرگذار هستند.

در واقع هیچ روشی برای جلوگیری از رشد دوباره موهای زائد وجود ندارد. اما رفع موهای زائد با لیزر می تواند به مدت یک سال یا بیشتر رشد موهای زائد را متوقف کند. در حالی که این مدت زمان برای روشهای دیگری مثل اپیلاسیون فقط ۲ هفته است. نمی توانید انتظار داشته باشید که بعد از لیزر دیگر هیچ مویی رشد یا رویش نکند.

علت برگشت موهای زائد بعد از لیزر

امکان برگشت موهای زائد بعد از لیزر وجود دارد و این کاملا طبیعی است چون همه فولیکول های مو در مرحله یکسانی از چرخه رشد مو قرار ندارند. بنابراین هیچ روشی دائمی برای از بین بردن موهای زائد وجود ندارد. به علاوه، برگشت موهای زائد بعد از لیزر می تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

علت برگشت موهای زائد بعد از لیزر

اختلالات هورمونی: اختلال در هورمونها و به ویژه هورمونهای تیروئیدی در بدن باعث بروز بیماری های تخمدان مثل تنبلی تخمدان می شود. یکی از عوارض این اختلالات بازگشت موهای زائد بعد از لیزر است.

بیشتر بخوانید: درمان تنبلی تخمدان بدون دارو

کیست تخمدان: وجود کیست تخمدان و تنبلی تخمدان می تواند اثری مشابه با اختلالات هورمونی ایجاد کند و باعث برگشت موهای زائد بعد از لیزر شود.

متفاوت بودن نتیجه لیزر برای هر فرد: عواملی مثل رنگ موی زائد، نوع پوست، وراثت و ژنتیک فرد، تغذیه، سن، سابقه بیماریهای فرد، دستگاه لیزر موهای زائد، مهارت پزشک و تعداد جلسات لیزر در نتیجه لیزر موهای زائد و تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر تاثیر گذار هستند.

جلسات لیزر موهای زائد

با انجام ۶ تا ۸ جلسه لیزر کاهش موهای زائد کاملا قابل توجه خواهد بود. فاصله بین هر جلسه لیزر ۴ تا ۶ هفته است. در اولین جلسه لیزر ۱۰ تا ۲۵ درصد از موهای زائد از بین می روند. در جلسات بعدی درصد از بین رفتن موهای زائد بیش از این خواهد بود.

تعداد جلسات لیزر و فاصله بین جلسات برای افراد مختلف متفاوت است. زیرا عوامل زیر می توانند بر تفاوت چرخه رشد مو در افراد تاثیرگذار باشند:

جلسات لیزر موهای زائد

همچنین نوع هورمون های رشد در افراد مختلف می تواند روی چرخه رشد مو تاثیر بگذارد. بنابراین بعضی افراد به تعداد جلسات بیشتر و برخی به جلسات کمتری نیاز دارند. همچنین می توانید یک یا دو جلسه در سال هم ترمیم لیزر را برای ماندگاری نتیجه جلسات قبلی انجام دهید.

در صورتی که سوال دیگری در مورد امکان برگشت موهای زائد بعد از لیزر و یا رفع موهای زائد با لیزر دارید، می توانید در بخش نظرات، سوالات خود را بپرسید. 

۴.۸/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۶ دیدگاه ها
  • سلام. بله ممکنه به خاطر تغییرات هورمونی در بارداری تا حدی موهای لیزر شده برگشت داشته باشه.

 • سلام،اگه قبل از بارداری جلسات لیزر رو تمام کرده باشیم ولی در دوران بارداری ۵۰ درصدش برگشته باشه ، آیا دوباره بعدا باید جلسات لیزر رو از اول شروع کرد؟ضرری نداره بدن مدام این همه لیزر بشه؟

  • سلام. بله عزیزم میتونید دوباره لیزر رو شروع کنید. ضرری هم نداره چون دستگاه رو روی طول موجی تنظیم می کنیم که فقط تا چند میلی متری پوست نفوذ داره و جذب اندامها و بافتها نمیشه. برای همین لیزر موهای زائد ضرر نداره. الان که باردارید توصیه نمی کنم لیزر کنید اما بعد از زایمان هیچ مشکلی نداره.

  • سلام. احتمال برگشت موهای زائد در اثر بارداری هست اما اینکه چقدرش برمیگرده در هر شخصی متفاوته و نمیشه پیش بینی کرد. اما مسلما میزان برگشت موها نسبتا حالتی که لیزر نکردید خیلی کمتره.

 • سلام و وقت بخیر ببخشید من اصلا این لیزر و خوب نفهمیدم از هرکی سوال میپرسم یا جواب نمیده یا ناقص جواب میده سوالم اینه اگر فقط جلسات تعیین شده توسط دکتر بریم ‌و شارژو دیگ نریم واقعیت داره موها مثل اول برمیگرده؟؟ برگرده همش برمیگرده و مثل اول ضخیم و تیرست؟ ممنون میشم جواب بدین

  • سلام. بعد از اتمام جلسات لیزر، برگشت موهای زائد به شکل قبل و خیلی پر فقط در زمانیه که دچار اختلالات هورمونی بشین. بنابراین اگر شارژ رو انجام ندین مثل قبل پر و ضخیم نمیشه ولی اون فولیکول هایی که خوب از بین نرفتن دوباره مثل قبل ضخیم درمیان و جلسات شارژ برای لیزر این نوع موهای زائده.

  • سلام. میتونید لیزر رو انجام بدین ولی مراجعینی که دارم و اختلال تیروئیدی دارند احتمال برگشت موهای زائدشون هست که براشون جلسات شارژ میذاریم.

  • سلام. بله عزیزم به خاطر تغییرات هورمونی در بارداری احتمال برگشت بخشی از موهای زائد لیزر شده هست. اما بعد از زایمان می تونید دوباره لیزر موهای زائد رو شروع کنید.

  • سلام. برگشت موهای زائد بعد از لیزر ربطی به سن نداره. بارداری و اختلالات هورمونی میتونن باعث برگشت زیاد موهای زائد بشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *