همه چیز درباره تست بیبی چک

تست-بیبی-چک

بیبی چک یک تست بارداری خانگی است که خانمها در صورت احتمال بارداری می توانند از این وسیله استفاده کنند. اگر به تازگی ازدواج کرده اید و در مورد بیبی چک اطلاعات زیادی ندارید و فقط کاربرد آن را می دانید. این مقاله برای شماست. در این مقاله به همه نکاتی که هر خانمی باید در مورد بیبی چک بداند، پرداخته شده است. برای دسترسی سریع به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

انواع بیبی چک

بیبی چک ها انواع مختلفی دارند. اما عملکرد همه آنها یکی است و یک چیز را اندازه گیری می کنند. انواع بیبی چک عبارت است از:

بیبی چک نواری: این نوع بیبی چک شامل یک نوار کاغذی است که خطوط رنگی آن در تماس با ادرار نشان می دهد تست بارداری مثبت است یا منفی. این نوع بیبی چک نسبت به بقیه مدلها بیشتر استفاده می شود.

بیبی چک قطره چکانی: این مدل بیبی چک از قطره چکان برای نمونه برداری از ادرار استفاده می شود.

بیبی چک مستقیم: این نوع بیبی چک مستقیما در مسیر ادرار قرار می گیرد.

بیبی چک های مختلف در واقع سطح هورمون بارداری یا HCG (گونادوپرین جفتی) را در ادرار زنان اندازه گیری می کنند. زمانی که جنین در رحم مادر، لانه گزینی می کند، سلولهای جفت هورمون گونادوپرین جفتی انسانی را آزاد می کنند. به همین خاطر است که میزان هورمون جفت یا HCG در ادرار مادر بالا می رود و از بارداری خبر می دهد.

انواع بیبی چک

دقت بیبی چک

دقت بیبی چک خیلی هم بالا نیست. بنابراین اگر به تازگی پریودتان عقب افتاده است این وسیله نمی تواند با دقت کافی جواب دهد. بیبی چک ها خیلی به هورمون جفت حساس نیستند. بهتر است از بیبی چک زمانی استفاده کنید که پریودتان یک هفته به تعویق افتاده است. برای اطمینان بیشتر می توانید از آزمایش خون برای تشخیص بارداری استفاده کنید.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک

هرچند در هر ساعتی از شبانه روز می توانید تست بارداری بگیرید اما بهترین زمان استفاده از بیبی چک موقع ادرار اول صبح است. چون اگر باردار باشید، در طول شب هورمون جفت در مثانه جمع شده است و ادرار صبح می تواند بهتر از هر زمان دیگری بارداری شما را تایید کند. همچنین بهتر است یک هفته تا ده روز بعد از به تعویق افتادن پریودتان از بیبی چک استفاده کنید تا جواب معتبرتری از آن بگیرید.

استفاده از بیبی چک در شب

شبها هم می توانید از بیبی چک استفاده کنید. چون مقدار هورمون جفت در هر ساعت از شبانه روز یکسان است. اما بهتر است استفاده از بیبی چک را تا اول صبح فردا به تعویق بیندازید تا بیبی چک با دقت بیشتری تست بارداری را انجام دهد.

طرز استفاده از بیبی چک

طرز استفاده از بیبی چک بسیار راحت است و به نوع بیبی چکی که استفاده می کنید، بستگی دارد. برای استفاده صحیح از بیبی چک می توانید از دستور العملهای زیر پیروی کنید:

نحوه استفاده از بیبی چک نواری

نوار کاغذ را تا خط تعیین شده در ظرف نمونه ادرار فرو کنید. ۳ تا ۵ ثانیه صبر کنید و بعد بیبی چک را بیرون بیاورید. برای خواندن و تفسیر بیبی چک ۳ تا ۵ دقیقه صبر کنید.

نحوه استفاده از بیبی چک نواری

نحوه استفاده از بیبی چک مستقیم

در این روش نیازی به جمع کردن ادرار نیست. برای استفاده از آن باید، بیبی چک را موقع ادرار کردن در مسیر ادرار قرار دهید تا خیس شود. برای خواندن جواب تست بارداری با بیبی چک مستقیم باید ۲ تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید.

نحوه استفاده از بیبی چک قطره چکانی

به کمک قطره چکان، چند قطره از ادرار را داخل حفره ی مخصوصی که در بیبی چک قرار گرفته، بریزید. ۲ تا ۱۰ دقیقه باید صبر کنید تا نتیجه مشخص شود.

قبل از استفاده از هر بیبی چک نواری یا قطره چکانی باید ادرار خود را در یک لیوان یک بار مصرف جمع کنید. برای انجام تست بارداری، مقدار ادرار به ارتفاع یک سانتی متر از لیوان کافی است.

نحوه خواندن بیبی چک

طرز خواندن بیبی چک چک نواری، قطره چکانی و یا مستقیم به صورت زیر است:

مثبت بودن

اگر بعد از ۴۰ ثانیه دو خط قرمز (خط C و خط T) در ناحیه کنترل یا پایین تر از آن ظاهر شود بیبی چک مثبت است. اگر بین ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد دو خط قرمز ظاهر شد، نتیجه معتبر نیست و باید چند روز بعد دوباره بیبی چک استفاده کنید.

منفی بودن

اگر یک نوار رنگی در خط C ناحیه کنترل ظاهر شود، بیبی چک منفی است.
هر تغییر رنگی که بعد از ۱۰ دقیقه در بیبی چک ظاهر شود، قابل تفسیر نیست و حکم جواب منفی را دارد.

بیبی چک مثبت کاذب

زمانی که باردار نیستید و جواب بیبی چک مثبت است، تست بارداری مثبت کاذب نامیده می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که در حال درمان ناباروری هستید و از داروهای حاوی هورمون جفت استفاده می کنید. عوامل دیگری که باعث بیبی چک مثبت کاذب می شوند عبارت است از:

  • اختلال در غده هیپوفیز مغز
  • تومورهای سرطانی
  • زایمان جدید
  • سقط جنین
  • وجود عفونت های باکتریایی در ادرار

بیبی چک مثبت کاذب

مصرف برخی از داروها و یا بیماری ها هم می تواند باعث بیبی چک مثبت کاذب شود. در این صورت با وجود بیبی چک مثبت پریودی را تجربه خواهید کرد.

بیبی چک منفی کاذب

ممکن است زن باردار باشد اما بیبی چک منفی شود، در این حالت بیبی چک منفی کاذب است و بارداری با بیبی چک منفی امکانپذیر است. علت بیبی چک منفی کاذب مربوط به موارد زیر است:

  • نگهداری ادرار در ظرف نمونه به مدت طولانی یا در ظرف غیر استاندارد
  • تاخیر در لانه گزینی یا تخمک گذاری
  • انجام زودهنگام تست در اولین روزهای بعد از تاخیر در پریودی (کافی نبودن غلظت HCG در ادرار)
  • خطا در نحوه انجام تست
  • مصرف بعضی از داروها قبل از انجام تست

بهتر است بعد از منفی شدن تست و پریود نشدن، یک هفته دیگر صبر کنید و دوباره تست بدهید.

بیشتر بخوانید: از پریودم گذشته آیا باردارم

چند روز بعد از رابطه از بیبی چک استفاده کنیم؟

زمان استفاده از بیبی چک بعد از رابطه، وقتی است که یک هفته پریود شما بعد نزدیکی که داشته اید، عقب افتاده است. اما اگر عجله دارید می توانید دو هفته بعد از نزدیکی از بیبی چک استفاده کنید. اگر زودتر از این موعد از بیبی چک استفاده شود، نتیجه تست معتبر و قابل اعتماد نیست. بدن شما در صورت بارداری به این مدت زمان برای تولید هورمون HCG نیاز دارد.

بیبی چک منفی و پریودی

اگر پریودتان عقب افتاده و نتیجه تست بیبی چک منفی بوده است اما هنوز پریود نشده اید، باید تست را چند روز یا یک هفته بعد دوباره تکرار کنید. ممکن است به هر دلیلی تخمک گذاری دیرتر انجام شده باشد و تست بارداری زودتر انجام گرفته باشد.

قیمت بیبی چک

قیمت بیبی چک در بازار متفاوت است و به میزان تورم، نوع و مارک بیبی چک بستگی دارد. بیشتر خانم ها دنبال خرید بهترین بیبی چک هستند. اما در واقع بین مارکها و انواع بیبی چک فرق خاصی وجود ندارد. گرانتر بودن قیمت بیبی چک اصلا نشان دهنده دقیق تر بودن آن نیست. بنابراین دنبال بهترین مارک بیبی چک یا گرانترین و دقیق ترین مدل نباشید.

قیمت بیبی چک

۵ نکته درباره بیبی چک که هر زنی باید بداند

۱- بیبی چک را در حمام نگه ندارید. چون نگهداری بیبی چک در محل گرم یا مرطوب باعث فاسد شدن و غیر قابل استفاده شدن آن می شود.

۲- اگر دو خط رنگی در بیبی چک ظاهر شد و یکی کمرنگ تر بود باز هم جواب بارداری شما مثبت است. کمرنگ بودن خط بخاطر پایین بودن میزان هورمون جفت در ادرار است.

۳- بیبی چک بعد از ۱۰ دقیقه دیگر اعتباری ندارد. باید نشانگر ۲ تا ۱۰ دقیقه بعد از تست تغییر رنگ دهد تا جواب بیبی چک معتبر باشد.

۴- نیازی نیست برای تست بارداری با بیبی چک ناشتا باشید.

۵- بیبی چک یک تست خانگی با دقت پایین است و برای تایید بارداری حتما باید آزمایش بارداری انجام شود.

امیدواریم در این مقاله به جواب سوالات خود رسیده باشید اما اگر سوال یا ابهامی در این مورد داشتید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله از ما بپرسید. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید. 

۴.۷/۵ - (۲۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *