امکان بارداری با بی بی چک منفی چقدر است

بارداری-با-بی-بی-چک-منفی

بی بی چک ها وسیله های خانگی برای تشخیص حاملگی یا عدم حاملگی هستند. مثبت بودن آن نشان دهنده حاملگی و منفی بودنش خبر از باردار نبودن می دهد. اما این نوع تست ها چندان دقیق نیستند و مواردی از حاملگی با تست منفی یا عدم بارداری با وجود تست مثبت نیز دیده می شود. قصد داریم در این مقاله امکان بارداری با بی بی چک منفی را بررسی کنیم. برای دسترسی سریعتر به تیتر مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

جواب بی بی چک

بعد از چسبیدن رویان به دیواره رحم از جفت هورمون بی بی چک هورمون βhCG آزاد می شود. بی بی چک وجود این هورمون را در ادرار اندازه گیری می کند. جواب تست بی بی چک ممکن است مثبت یا منفی باشد. اما به دلایلی این مثبت و منفی بودن کاذب هستند. در ضمن فراموش نکنید که برای فهمیدن جواب تست بی بی چک خود باید پیش از استفاده از آن نحوه خواندن آن را یاد بگیرید.

نحوه خواندن بی بی چک

برای تفسیر جواب تست بی بی چک از زمان ظاهر شدن خطوط رنگی می توان کمک گرفت. اگر یک دقیقه بعد از استفاده از بی بی چک دو خط قرمز یا آبی دیده شد، نشان می دهد باردار هستید. هر چه قدر خط ها پر رنگ تر باشند یعنی زمان بیشتری از بارداری شما گذشته است. توجه کنید پخش شدن رنگ بی بی چک یا کمرنگ بودن آن نمی تواند نشانگر بارداری یا عدم آن باشد.

نحوه خواندن بی بی چک

اگر ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از استفاده از بی بی چک، دو خط قرمز یا آبی ظاهر شوند یعنی احتمال دارد باردار باشید. اما نتیجه تست چندان مطمئن نیست. خطوطی که بعد از ۱۰ دقیقه یا روی لاین T در پایین بی بی چک ظاهر می شوند نیز بی اعتبارند. حتی ممکن است هیچ خطی ظاهر نشود. ظاهر شدن یک خط نشان دهنده منفی بودن تست است.

آیا جواب منفی بی بی چک درست است؟

همیشه جواب منفی درست از آب در نمی آید. یعنی احتمال بارداری با بی بی چک منفی نیز هست. در واقع جواب منفی تست، منفی کاذب بوده است.

جواب منفی کاذب بی بی چک یعنی چه؟

این بدین معناست که شخص باردار است یا بارداری خارج رحمی دارد اما به دلایلی سطح هورمون بارداری به درستی اندازه گیری نمی شود. به همین دلیل نتیجه تست منفی است. در نتیجه با وجود بی بی چک منفی، بارداری اتفاق می افتد.

دلایل حاملگی با وجود منفی بودن بی بی چک

جواب بی بی چک چندان معتبر نیست و ممکن است به اشتباه جواب آن مثبت یا منفی شود. معمولا تجربه بارداری با بی بی چک منفی به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد:

زود از بی بی چک استفاده کرده اید: بی بی چک سطح هورمون گونادوپرین را اندازه گیری می کند. سطح این هورمون باید به حد قابل تشخیصی برسد. کسانی که زود از این تست استفاده می کنند، بی بی چک منفی کاذب می شود. معمولا بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک،یک هفته تا ۱۰ روز بعد از به تاخیر افتادن پریودی است.

منقضی شدن بی بی چک: قبل از خرید و استفاده از بی بی چک حتما به تاریخ انقضای آن دقت کنید. در صورتی که از تاریخ انقضای آن گذشته باشد، ممکن است در نشان دادن نتیجه اشکالاتی ایجاد شود.

بی بی چک منفی بخاطر تاریخ انقضاء

استفاده اشتباه از بی بی چک: ممکن است به درستی از بی بی چک استفاده نکرده باشید. انواع مختلفی از بی بی چک در بازار وجود دارند که هر یک از آنها دستور استفاده خاصی دارند. اگر قبل از استفاده از بی بی چک طرز استفاده از بی بی چک را نخوانید، ممکن است اشتباه از آن استفاده کرده یا اشتباه جواب تست را بخوانید.

مصرف برخی از داروها: مصرف برخی از داروها نیز منجر به تست منفی کاذب می شود. مثلا داروهایی مثل: کاربامازپین، داروهای آلرژی، ضد صرع و غیره.

بارداری چند قلویی / اثر قلاب: در صورتی که دو یا سه قلو باردار باشید دوز هورمون جفت یا HCG بالا خواهد بود. این بارداری بیش از حد که به “اثر قلاب” معروف است، باعث می شود بی بی چک نتواند هورمون بارداری را تشخیص دهد. در پریودهایی که مدت طولانی به عقب افتاده اند هم چنین حالتی را می توانند ایجاد کرده و باعث جواب منفی کاذب بی بی چک شوند.

تخمک گذاری و لانه گزینی دیرتر از موعد: اگر تخمک گذاری دیر اتفاق بیفتد، قاعدتا لانه گزینی نیز با تاخیر خواهد بود. موقع لانه گزینی، سطح هورمون بارداری افزایش پیدا می کند. بنابراین تاخیر در لانه گزینی باعث می شود سطح هورمون HCGβ پایین بوده و جواب بی بی چک منفی کاذب شود.

به علاوه رقیق بودن ادرار به دلیل مصرف زیاد مایعات، نگه داشتن طولانی ادرار یا نگهداری آن در ظرف هایی که استاندارد نیستند نیز می تواند از دیگر دلایل منفی شدن بی بی چک باشد.

دلایل نادر بی بی چک منفی کاذب

زنانی که بارداری خارج رحمی دارند هورمون بارداری به اندازه کافی در آنها آزاد نمی شود و به راحتی این هورمون نمی تواند وارد ادرار شود. به همین دلیل بی بی چک جواب منفی نشان می دهد، البته این موضوع به ندرت رخ داده (۱ بارداری از هر ۴۰ بارداری) و باعث جواب منفی کاذب می شود.

دلایل نادر بی بی چک منفی کاذب

بارداری مولار یا بچه خوره هم باعث جواب منفی کاذب بی بی چک می شود. در این نوع بارداری، تخمک بارور شده رشد کرده ولی به جنین تبدیل نمی شود. به همین دلیل هورمون بارداری نمی تواند وارد ادرار شود و تست منفی کاذب می شود. این بارداری به سقط جنین منجر می شود. از هر ۱۰۰ بارداری یکی از آنها مولار است.

چطور از تست منفی کاذب بی بی چک مطمئن شویم؟

اگر بی بی چک منفی بود ولی علائم بارداری داشتید یا هنوز پریود نشده بودید، بهترین کار، تست خون بارداری است که کاملا دقیق و معتبر است. این تست هورمون HCGβ را در ادرار اندازه گیری می کند. عدد کمتر از ۱۰ به معنی عدم بارداری و بیشتر از ۲۵ به معنی بارداری است.

اگر جواب آزمایش خون بارداری، عددی بین ۱۰ تا ۲۵ بود جواب آزمایش معتبر نیست. در این موارد چون در اوایل بارداری مقدار هورمون بارداری هر دو تا سه روز ۲ برابر می شود باید آزمایش خون را ۲-۳ روز بعد دوباره تکرار کنید. بهترین زمان برای تست خون ۷ روز بعد از نزدیکی یا ۱۰ روز بعد از به تعویق افتادن پریودی است.

سخن پایانی درباره بی بی چک منفی

بی بی چک نمی تواند به طور دقیق بارداری یا عدم بارداری را تشخیص دهد. ممکن است جواب شما حتی کاذب مثبت یا منفی باشد. کاذب منفی بی بی چک به معنای حاملگی است که به دلایلی مثل زود تست گرفتن، اشتباه تست گرفتن، مصرف برخی داروها، حاملگی مولار و غیره به اشتباه منفی شده و حاملگی ناخواسته اتفاق بیفتد.

برای اطمینان از منفی بودن تست خود به خصوص در مواردی که علائم بارداری دارید یا خونریزی قاعدگی به همچنان به تاخیر افتاده است، تست خون بارداری دهید. این تست نیز مثل بی بی چک هورمون بارداری را اندازه گیری کرده و کاملا دقیق و مطمئن هستند.

در صورتی که سوالی درباره تست منفی کاذب و بارداری دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله ارسال کنید. 

۴.۲/۵ - (۵۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *