علت پریود نشدن طولانی + درمان پریود نشدن

علت-پریود-نشدن-طولانی

آمنوره به معنی پریود نشدن است. همچنین دخترانی که تا سن ۱۶ سالگی هنوز عادت ماهانه نشده اند مبتلا به آمنوره هستند که البته به این نوع مشکل، آمنوره اولیه می گویند. آمنوره ثانویه در زنانی رخ می دهد که سه ماه متوالی پریود نشوند. در این مقاله می خواهیم علت های ممکن پریود نشدن را بررسی کنیم تا بفهمیم چه زمانی باید به پزشک مراجعه و درمان را شروع کنیم.

پریود نشدن یا آمنوره چیست؟

پریود یا عادت ماهیانه، تخریب جداره رحم است که بدن را با تغییراتی رو به رو می کند. آمنوره زمانی رخ می دهد که خونریزی پریود رخ ندهد. در میانه چرخه قاعدگی که از شروع پریود تا شروع پریود بعدی محاسبه می شود، هورمون ها باعث می شوند تخمدان تخمکی را آزاد کند که به این روند تخمک گذاری گفته می شود. کار تخمدان همچنین ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون است.

استروژن باعث می شود دیواره رحم ضخیم شود و پروژسترون رحم را برای لقاح تخمک آماده می کند. اگر هیچ اسپرمی برای بارور کردن تخمک وجود نداشته باشد، بارداری اتفاق نمی‌افتد و تخمک از بین می رود. سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و دیواره رحم فرو می ریزد و از طریق واژن، از بدن خارج شده و فرد پریود یا عادت ماهانه می شود.

اگر دختری به سن ۱۶ سالگی رسیده اما هنوز قاعدگی را تجربه نکرده باشد، دچار آمنوره اولیه شده است. گاهی فردی علیرغم اینکه قبلا پریود منظمی داشته اما ناگهان سه ماه پشت سر هم پریود نمی شود و هیچ دلیل طبیعی مثل حاملگی برای آن وجود ندارد. در این حالت فرد دچار آمنوره ثانویه شده است. این حالت در بین ۳ تا ۵ درصد زنان بالغ روی می دهد.

پریود نشدن

علت های پریود نشدن

علت های طبیعی آمنوره شامل حاملگی، شیردهی و یائسگی است. در این موارد، هیچ نیازی به مراجعه به پزشک نیست. وقتی فردی دارای خونریزی ماهانه منظم است به این معنی است که تخمدان ها، رحم، هیپوتالاموس و غده هیپوفیز به خوبی کار خود را انجام می دهند. پریود نشدن می تواند نشاندهنده وجود مشکل در یکی از این بخش های بدن یا وجود ناهنجاری در دستگاه تناسلی باشد. سبک زندگی، سلامتی و برخی مسائل پزشکی هم می تواند علت بروز آمنوره باشند. علت های ممکن برای عقب افتادن قاعدگی شامل موارد زیر است:

۱. روش های ضد بارداری: برخی از قرص های ضدبارداری ممکن است موجب قطع موقت یا کامل پریود شوند. این اتفاق می تواند در اولین ماه های شروع مصرف یک قرص جدید رخ دهد. همچنین اگر فردی بین هر دوره مصرف قرص، یک هفته استراحت نکند، ممکن است دچار آمنوره شود. برخی دیگر از روش های کنترل بارداری مثل دستگاه آیودی، ایمپلنت و تزریق هم می تواند منجر به ایجاد آمنوره شود.

۲. کمبود مواد مغذی: سوء تغذیه می تواند بر عملکرد هیپوتالاموس و هیپوفیز تاثیر گذاشته و منجر به آمنوره شود.

۳. پایین بودن وزن: کمبود وزن هم می تواند مانع کارکرد صحیح هیپوتالاموس و هیپوفیز شده و نوعی آمنوره به نام آمنوره هیپوتالامیک را ایجاد کند.

۴. استرس: استرس می تواند بر سطح هورمون های بدن تاثیر بگذارد و این هم یکی دیگر از علت های بروز آمنوره هیپوتالامیک می باشد. افرادی که به این نوع آمنوره دچار هستند اغلب دچار افسردگی و اضطراب هستند.

۵. ورزش بیش از حد: ورزش بیش از حد هم سومین دلیل برای بروز آمنوره هیپوتالامیک است. تحقیقات نشان می دهند که نیمی از زنانی که به طور منظم در دوران قاعدگی ورزش می کنند، اختلالات قاعدگی خفیفی را تجربه می کنند.

۶. اختلالات خوردن: اختلال در اشتها مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی می تواند منجر به قطع پریود در فرد شود که معمولا به علت سوء تغذیه یا کمبود شدید وزن است.

۷. اضافه وزن: اضافه وزن سریع می تواند منجر به برهم خوردن تعادل هورمونی و در نتیجه آمنوره موقت شود.

۸. داروهای روانپزشکی: برخی از داروهای ضد افسردگی و تثبیت کننده خلق و خو بر عملکرد غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز تاثیر میگذارند. اگر این غدد نتوانند به میزان لازم هورمون ترشح کنند، عادت ماهانه فرد متوقف می شود.

۹. سندروم تخمدان پلی کیستیک: سندروم تخمدان پلی کیستیک نوعی اختلال هورمونی است که ۶ تا ۸ درصد زنان در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند. این اختلال باعث بروز نشانه هایی می شود که شامل موارد زیر هستند:

پلی کیستیک منجر به هیپرآندروژنیسم هم می شود یعنی سطح هورمون های مردانه در زنان بالا می رود. تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ روی ۲۶۶ زن مبتلا به پلی کیستیک انجام شد نشان داد که بیش از ۷۸ درصد از آنها دارای هیپرآندروژنیسم بودند. این اختلال بر چرخه های قاعدگی اثر گذاشته و منجر به آمنوره می شود.

۱۰. یائسگی زودرس: یائسگی زودرس یعنی زمانی که تخمدان ها قبل از ۴۰ سالگی از کار می افتند. این اتفاق منجر به وقفه در پریود می شود. البته این شرایط مشابه به اوایل یائسگی که قاعدگی به طور کامل قطع می شود، نیست.

بیشتر بخوانید: یائسگی زودرس در چه زنانی بروز می‌کند

یائسگی زودرس

۱۱. سندروم ترنر: سندروم ترنر نوعی اختلال ژنتیکی است که فرد مبتلا دارای تخمدان های رشد نیافته است و نمی تواند پریود شود.

۱۲. نقص دستگاه تناسلی: نقص دستگاه تناسلی یک مشکل ساختاری است که می تواند منجر به آمنوره شده یا اینکه خون حاصل از قاعدگی به سختی از واژن خارج شود. شایع ترین نقص دستگاه تناسلی در زنان، پرده بکارت بدون منفذ است که واژن را مسدود کرده و اجازه خروج خون در حین پریود را نمی دهد.

۱۳. مشکلات غده هیپوفیز: غده هیپوفیز هورمون های کنترل کننده چرخه قاعدگی را منتشر می کند. بیماری های غده هیپوفیز که در ادامه به آنهار اشاره شده است، منجره به آمنوره می شوند:

 • تومور غده هیپوفیز
 • بافت مردگی پس از زایمان که طی آن مرگ زودرس سلول های غده هیپوفیز پس از زایمان رخ می دهد
 • سارکوئیدوز که نوعی بیماری التهابی است

پرتو درمانی هم می تواند بر سلول های غده هیپوفیز اثر گذاشته و منجر به آمنوره شود.

بیشتر بخوانید: آیا خونریزی کم قاعدگی خطرناک است

تشخیص علت اختلالات قاعدگی اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد.شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

برای تاخیر در پریودی چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

افرادی که باردار نیستند و احتمال شروع یائسگی در آنان وجود ندارد اما چند دوره متوالی پریود نشده اند باید به پزشک مراجعه کنند. به خصوص زمانی که نشانه های دیگری به جز قطع پریود هم داشته باشند. افرادی که به سن ۱۶ سالگی رسیده اند اما هنوز قاعدگی آنها شروع نشده است هم باید به پزشک مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید: پریودم عفب افتاده. آیا باردارم

درمان پریود نشدن

پزشک پس از تشخیص علت آمنوره، بهترین نوع درمان را تجویز خواهد کرد. آمنوره اولیه اغلب به دلیل بلوغ دیررس است که معمولا با گذشت زمان رفع خواهد شد. البته پزشک می تواند به تشخیص این مورد کمک کند که آیا علت دیگری هم برای شروع نشدن پریود وجود دارد یا خیر. اگر علت آن عدم تعادل هورمونی باشد، پزشک هورمون تراپی را تجویز خواهد کرد.

علت آمنوره هیپوتالامیک شاید نیاز به تغییر در سبک زندگی داشته باشد:

پایین بودن وزن بدن: پزشک فردی را که کمبود وزن دارد به پزشک تغذیه ارجاع می دهد تا با استفاده از رژیم غذایی مناسب به وزن سالم دست پیدا کند

استرس: یافتن روش های مدیریت استرس مثل یوگا، مراقبه، آرامش ذهنی یا مراجعه به درمانگر می تواند مفید باشد

تمرینات ورزشی بیش از حد: پزشک یک برنامه ورزشی متعادل را توصیه می کند.

افزایش وزن: اگر فردی به علت افزایش وزن سریع دچار آمنوره شده باشد، احتمالا پزشک برای او رژیم کالری شماری و ورزش را تجویز خواهد کرد

مشکلات ساختاری: در مواردی که آمنوره به دلیل مشکلات ساختاری ایجاد شده باشد، عمل جراحی و برنامه درمانی اختصاصی لازم است.

بیشتر بخوانید: رنگ خون قاعدگی چه چیزی به ما می گوید

بیشتر علت های پریود نشدن قابل درمان هستند. پیروی از برنامه درمانی که پزشک توصیه می کند می تواند به بسیاری از افراد کمک کند تا به چرخه قاعدگی منظم خود بازگردند.

اگر سوال یا ابهامی در مورد این مقاله دارید می توانید آن را زیر همین مقاله و در بخش کامنتها با ما درمیان بگذارید.

۴.۶/۵ - (۵۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۹ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر سلام دکتر من نوزده سالمه و تنبلی تخمدان دارم ولی طبق گفته های شما اصلا جوش نمیزنم اضافه وزن هم ندارم کمبود وزن دارم،متخصص مراجعه کردم و دارو مصرف میکنم،چون تو سن کم مراجعه کردم ممکنه رفع بشه؟؟

  • سلام. شرایط هر کسی فرق میکنه و بستگی به شدت بیماری داره. نمیشه یه نسخه کلی پیچید اما اصولا این بیماری ناشی از عدم تولید یک سری هورمون ها در بدن هست و درمانش بسیار طولانی مدت هست.

 • سلام وقت بخیر دکتر ازتون خیلی ممنون میشم اگز سوالم رو جواب بدین آیا بدون داشتن پریود نامنظم و یا اختلال هورمونی و یا کیست داشتن موی زائد میتونه به علت تنبلی تخمدان باشه؟

  • سلام عزیزم. تشخیص وجود بیماری تنبلی تخمدان کار سختی هست اما مهمترین نشانه اش بی نظمی قاعدگی هست. این علامت رو در کنار آزمایشات هورمونی و BMI و مشاهدات بالینی در کنار هم قرار داد و بعد نتیجه گیری کرد. اگه نگران هستید به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر.ممنون میشم اگه سوال من رو جواب بدید.دختر من الان تقریبا ۱۴ سالش هست.دوسال میشه که از شروع اولین پریودیش میگذره.ولی تقریبا هر ۶تا ۷ ماهی یکدفعه طول میکشه که پریود بشه.و خیلی نامنظمه.بنظرتون علتش چیه؟البته بگم که کمبود وزن داره دخترم.تقریبا ۱۰کیلو

  • سلام. این فاصله زیاد بین دو پریود ناشی از عدم تعادل شدید در هورمونهای بدن دخترتون هست. باید برای درمان اختلال قاعدگی هر چه زودتر به متخصص زنان مراجعه کنند و بعد از تستهای هورمونی و در صورت نیاز سونوگرافی، برای درمانشون اقدام شه.

 • خانوم دکتر سلام من ماه اول دقیقا سر روز ۲۸ پریود شدم مقدار روز پریودم ۶ روزه بود ماه بعد روز ۳۰ ام مقدار روز های پریودیم ۷ روزه بود الان این دو روز غقب افتادنه جا نگرانیه؟ چون رابطه جنسی بدون دخول در اول اردیبهشت داشتم و بعدش این دوبار پریودی رخ داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *