رنگ خون قاعدگی و تفسیر آن

تفسیر-رنگ-خون-قاعدگی

برای اکثر زنان، قاعدگی از سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی شروع می شود و تقریبا دوره پریود یا قاعدگی هر ۲۱ یا ۳۵ روز یکبار به مدت هفت روز رخ می دهد. خون قاعدگی می توانند رنگ های متفاوتی از طیف رنگ سیاه، قرمز و قهوه ای تا نارنجی داشته باشد. اگرچه اکثر رنگ های خون قاعدگی طبیعی هستند، برخی از موارد ممکن است نیازمند مراجعه به پزشک باشند.
در این مقاله درباره رنگ های مختلف خون پریودی از رنگ خون پریود قهوه ای گرفته تا رنگ روشن خون پریود صحبت می کنیم و به بررسی علت سیاه بودن رنگ خون در عادت ماهانه و همچنین خون سیاه قبل از پریود می پردازیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل مورد نظر کلیک کنید.

خون سیاه در پریود

ممکن است از دیدن خون پریود سیاه وحشت زده شوید اما جای نگرانی وجود ندارد. این رنگ خون همانند رنگ قهوه ای خون پریود است که نشان دهنده خون مانده در رحم است و ممکن است حالتی شبیه به دانه های قهوه نیز داشته باشد. خون سیاه معمولا خونی است که مدت زیادی در رحم مانده است.

خون قهوه ای در پریود

هر نوع رنگ قهوه ای خون پریود معمولا نشانه خون مانده در رحم است. خون در مدتی که در رحم می ماند، اکسید می شود و رنگ آن از رنگ قرمز استاندارد به قهوه ای تغییر می کند.

خون قهوه ای در پریود

خون قهوه ای معمولا در موارد زیر دیده می شود:

لکه بینی قهوه ای قبل از پریود

هنگامی که جریان خون پریود کند باشد، خون زمان بیشتری برای خروج از بدن نیاز دارد. هنگامی که خون در رحم برای مدت بیشتری باقی می ماند، رنگ آن به قهوه ای تغییر می کند. ترشحات قهوه ای قبل از پریود معمولا خون باقی مانده از پریود قبلی است.

اولین خونریزی پس از زایمان

خونریزی زنان برای اولین بار پس از زایمان که معمولا چهار یا شش هفته پس از زایمان رخ می دهد معمولا خونریزی سنگینی است و از روز چهارم به بعد رنگ آن ممکن است صورتی یا قهوه ای باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اولین قاعدگی بعد از زایمان

خون قهوه ای در بارداری

اگر دچار لکه بینی در بارداری شوید، ممکن است رنگ آن قهوه ای باشد و بهتر است حتما به پزشک مراجعه کنید.

خون قهوه ای بعد از سقط جنین

اگرچه خون ناشی از سقط جنین ممکن است قرمز روشن باشد، برخی زنان ممکن است دچار سقط فراموش شده شوند. در سقط فراموش شده، جنین دیگر رشد نمی کند اما تا چهار هفته ممکن است از رحم خارج نشود. ممکن است دچار خونریزی یا لخته های سنگین نشوید اما اکثر زنان در این نوع سقط، لکه های قهوه ای تیره یا خونریزی قهوه ای رنگ دارند. البته سقط جنین همیشه با خون ریزی همراه نیست و ممکن است سقط جنین بدون خون ریزی اتفاق بیافتد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد لکه بینی قهوه ای در خانمها

چنانچه شما هم از بی نظمی قاعدگی رنج می برید می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل این بیماری به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

خون قرمز تیره در پریود

ممکن است در دوران پریود در حین راه رفتن یا پس از دراز کشیدن برای مدت طولانی، لکه های قرمز تیره ببینید. رنگ قرمز تیره خون بدین معنی است که خون برای مدتی در رحم مانده است اما هنوز به طور کامل اکسید نشده است.

رنگ قرمز تیره خون ممکن است در موارد زیر دیده شود:

خون قرمز در اواخر پریود

ممکن است خون قرمز تیره را در اواخر دوره قاعدگی به دلیل کاهش سرعت خون ریزی ببینید.

اولین خونریزی پس از زایمان

اولین خونریزی پس از زایمان معمولا سنگین است و لخته های زیادی در آن دیده می شود. برای سه روز اول رنگ آن قرمز تیره است و سپس رنگ و غلظت آن ممکن است تغییر کند. زنانی که زایمان سزارین داشته اند، ممکن است این خونریزی سنگین را تنها در ۲۴ ساعت اول شروع خونریزی داشته باشند.

جراحی زیبایی واژن

خون قرمز روشن در پریود

قاعدگی شما ممکن است با خون قرمز روشن شروع شود. این بدین معنی است که خون تازه است و جریان خونریزی نیز سریع است. خون شما ممکن است در طول پریود همینطور باقی بماند یا با کاهش جریان خونریزی تیره تر شود.

خون قرمز روشن ممکن است در موارد زیر دیده شود:

عفونت

برخی عفونت ها مانند کلامیدیا یا سوزاک ممکن است موجب خونریزی در بین دو پریود شوند. اگر بین دو پریود خود دچار خونریزی یا لکه بینی شدید، حتما به پزشک متخصص زنان برای تشخیص مشکل و درمان بیماری خود مراجعه کنید.

بارداری

خونریزی در بارداری معمولا یکی از نشانه های سقط جنین است اما گاهی هم می شود که زنان در دوران بارداری خود، خونریزی دارند و نوزاد سالمی را به دنیا می آورند. این داستان برای هر شخصی منحصر به فرد است و بهتر است در صورت مشاهده هرگونه خون یا لکه بینی در بارداری حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

پولیپ یا فیبروم

پولیپ یا فیبروم توده های غیر سرطانی در رحم هستند که می توانند موجب خونریزی شدید در زمان قاعدگی یا در زمان بین دو پریود شوند. این خونریزی ممکن است شدید یا کم باشد و همچنین شامل علائم دیگری مانند درد و احساس فشار در زیر شکم باشد. برای آشنایی با علائم فیبرومهای رحمی این مقاله را حتما بخوانید.

بیشتر بخوانید: آیا می توان در دوران قاعدگی به حمام رفت

خون صورتی در پریود

خون قاعدگی ممکن است در ابتدا یا انتهای پریود شما صورتی رنگ باشد، به خصوص اگر لکه بینی داشته باشید. این رنگ روشن خون قاعدگی نشان دهنده مخلوط شدن خون با ترشحات بی رنگ واژن است که موجب رقیق شدن رنگ آن می شود.

خون صورتی در پریود

خون صورتی رنگ ممکن است در موارد زیر دیده شود:

اولین خونریزی پس از زایمان

از روز چهارم اولین خونریزی پس از زایمان، خون ممکن است به رنگ صورتی یا قهوه ای باشد.

میزان استروژن پایین

گاهی خون قاعدگی صورتی رنگ نشان دهنده کم بودن میزان استروژن بدن است. استروژن به تثبیت مخاط رحم کمک می کند. بدون این هورمون، ممکن است دیواره داخلی رحم چند بار در ماه به صورت خون قاعدگی فرو بریزد و موجب لکه بینی به رنگ های مختلف از جمله صورتی شود. برخی علل کاهش استروژن شامل مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی که حاوی استروژن نیستند و یا علائم پیش یائسگی هستند.

لکه بینی بین دو پریود

ممکن است رنگ صورتی را در زمان تخمک گذاری ببنید که دلیلی آن مخلوط شدن خون رحم با ترشحات شفاف واژن است که ممکن است قرمز روشن یا صورتی به نظر برسد.

سقط جنین

اگر باردار هستید، ترشحات صورتی رنگ می توانند نشانه سقط جنین باشند که همراه با علائم دیگری از جمله درد، عبور بافت از واژن و از بین رفتن علائم بارداری است.

تشخیص علت اختلالات قاعدگی اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد.شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

خون نارنجی در پریود

هنگامی که ترشحات واژن با خون ترکیب می شوند، رنگ آن ممکن است نارنجی به نظر برسد. در نتیجه به همان دلایل خون صورتی پریود، ممکن است خون نارنجی در دوران پریودی ببینید.

خون نارنجی ممکن است در موارد زیر دیده شود:

لکه بینی لانه گزینی جنین

برخی زنان ممکن است حول و حوش زمان لانه گزینی یعنی ۱۰ تا ۱۴ روز پس از بسته شدن نطفه، لکه های صورتی یا نارنجی ببنند. لکه بینی لانه گزینی جنین در تمام زنان دیده نمی شود اما در صورت دیده شدن، ممکن است رنگ آن در بین افراد مختلف، متفاوت باشد. اگر لکه بینی دارید که به قاعدگی ختم نمی شود بهتر است که تست بارداری بدهید.

عفونت

هرگونه خون غیر طبیعی یا ترشحات غیر معمول واژن می تواند نشانه عفونت باکتریایی یا بیماری مقاربت جنسی باشد.

مقاله مرتبط: علت دردهای پریود و روشهای کاهش آن

خون خاکستری در پریود

مشاهده خون خاکستری یا ترشحات سفید مایل به خاکستری نیازمند مراجعه به پزشک متخصص زنان است.

خون خاکستری در پریود

خون خاکستری رنگ ممکن است در موارد زیر دیده شود:

عفونت

این طیف رنگ نشان دهنده عفونت زنان مانند واژینوز باکتریایی است. دیگر علائم عفونت شامل موارد زیر هستند:

 • تب
 • درد
 • خارش
 • بوی بد

سقط جنین

اگر باردار هستید، ترشحات خاکستری رنگ می توانند نشانه سقط جنین باشند. همچنین ممکن است عبور بافت از واژن به رنگ خاکستری باشد.

اگر شما نیز دچار ترشحات خاکستری رنگ هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

آیا متفاوت بودن رنگ ابتدا و انتهای پریود طبیعی است؟

بله. خون پریود شما ممکن است از آغاز تا انتهای دوره قاعدگی از لحاظ شدت و رنگ خون تغییر کند. همچنین ممکن است رنگ پریود شما ماه به ماه یا در زمان های متفاوتی در طول عمرتان تغییر کند. عوامل زیادی در این مسئله درگیر هستند حتی زمانی که پریود شما کاملا طبیعی و سالم باشد. حتی استفاده از کاپهای قاعدگی می تواند در این رنگ موثر باشد.

در بیشتر موارد، تغییر از قرمز روشن به قرمز تیره و قهوه ای با سرعت خونریزی و مدت زمانی که خون در رحم باقی می ماند، مرتبط است. شدت خونریزی شما در آغاز دوره قاعدگی بیشتر است و با اتمام دوره قاعدگی کاهش می یابد. ممکن است پس از دراز کشیدن برای مدت زمان طولانی خون قرمز تیره ای را مشاهده کنید و همچنین ممکن است در شدیدترین روزهای قاعدگی تان خون قرمز روشن ببینید.

این مورد بدین معنی نیست که تمام تغییر رنگ ها طبیعی هستند. اگر رنگ نا آشنا یا خاکستری مشاهده کردید، مخصوصا اگر همراه با علائم دیگر هستند، بهتر است که به پزشک متخصص زنان برای بررسی و معاینه مراجعه کنید در صورت مشاهده هرگونه خونریزی در دوران بارداری حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

مشاهده خون آبکی یا خون لخته مانند در پریود

علاوه بر رنگ ها، بافت خون شما نیز ممکن است در طی دوره قاعدگی تغییر کند و همچنین ممکن است این تغییر بافت ماه به ماه باشد.

لخته های خون در دوران پریودی لزوما مایه نگرانی نیستند. اندازه این لخته ها هست که دارای اهمیت می باشد. اگر لخته هایی مشاهده کردید که قطر آنها بزرگتر از دو یا سه سانتی متر است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در پریود

خون آبکی پریود بسیار رقیق است و معمولا خون تازه جاری شده از رحم است. گاهی زنان ممکن است خونریزی شدیدی داشته باشند که منوراژی نامیده می شود و ممکن است همراه یا بدون لخته های خونی باشد. بهتر است مواظب علائم خود از نظر کم خونی همانند خستگی یا تنگی نفس باشید.

ترشحات خونی رنگ ممکن است در زمان تخمک گذاری دیده شوند که خون رحم با ترشحات واژن قاطی می شود. این ترشحات ممکن است خیس و لیز باشند.

در چه موارد باید برای مشکلات قاعدگی به پزشک مراجعه کرد؟

حتی در صورت سالم بودن، ممکن است طیف رنگی و بافت پریودی شما رد طی زمان تغییر کند. اگر پریود شما بیش از هفت روز طول می کشد یا خونریزی شدیدی دارید که مجبور به تعویض نوار بهداشتی خود هر دو ساعت یکبار هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

در ادامه به دلایل دیگری اشاره شده است که در صورت مشاهده بهتر است به پزشک مراجعه شود:

 • اگر چرخه های قاعدگی شما نامنظم هستند
 • اگر چرخه های قاعدگی شما کمتر از ۲۴ روز یا بیشتر از ۳۸ روز هستند
 • اگر سه ماه یا مدت طولانی تری است که پریود نشده اید
 • اگر دچار درد زیاد یا دیگر علائم غیر معمول همراه با خونریزی هستید
 • اگر بین دو پریود خونریزی دارید
 • اگر یائسه شده اید و دوباره خون مشاهده کرده اید
 • اگر باردار هستید: هر گونه خونریزی یا لکه بینی در طی بارداری می تواند نشانه سقط جنین باشد.
 • ترشحات خاکستری رنگ نیز می توانند نشانه سقط جنین یا عفونت باشند.

نکته نهایی درباره رنگ خون قاعدگی

پریود شما یک نشانه اصلی سلامتی شما است. دختران جوانی که تازه پریود شده اند ممکن است رنگ پریود متفاوتی در طی ماه ها یا سال های اولیه داشته باشند.

همچنین زنان پیش از یائسگی نیز خون ریزی غیر معمولی دارند. رنگ های زیادی طبیعی و سالم هستند اما بهتر است که به رنگ خون پریود خود دقت کنید و همواره در صورت مشاهده موردی غیر طبیعی به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: رنگ ترشحات واژن و تفسیر آن

رنگ خون قاعدگی و مراجعه به پزشک

اگر شما نیز دچار دردهای شدید قاعدگی هستید، می توانید برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟ آیا برای شما مفید بود؟ اگر سوالی دارید و یا مورد مبهمی وجود دارد در نظرات زیر همین مقاله آن را با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۵۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۶۶ دیدگاه ها
 • سلام من ۳۸ سالمه،یه بچه دارم متاهل نیستم. خیلی وقته که فیبرم دارم،وپریودی شدید و تیکه ای،خیلی غصه میخورم خسته شدم،انقدر که میخوابم و تکون نمیخورم، آهنم پایین میاد و همش آمپول ونوفل میزنم توی سرم،فرشته نجات من بشین مثل سری قبل که بیمارستان بستریم کردین برای تبخالم.در ضمن قبل از پریودی سنگین چن روزم لکه قهو ای میبینم.ممنون میشم منو از این مشکل و بیماری نجات بدین.الهی که سلامت باشین همیشه

  • سلام عزیزم. دیفرلین میتونه بت کمک کنه و البته یه سری داروهای ایجاد یائسگی هم هستند که البته عوارض خاص خودشون رو دارند.

 • سلام. خدا خیرتون بده خانم دکتر عزیز که وقت میذارید برا آگاهی دادن به خانوما. یه سوال داشتم من مجردم و سی سالمه. به شدت روز اول قاعدگی درد دارم خیلی ساله که اینطوریم بعد توی همون روز یا روز دوم لخته های خون زیادی ازم خارج میشه و دیگه دردم تموم میشه. پریودمم همیشه چند روز تا یک هفته دیر و زود میشه. موهای زاید هم خیلی داشتم که با لیزر درمان کردم. الان خدا رو شکر لیزر جواب داده. هر چی هم سونوگرافی میرم یا آزمایش هورمونی میدم میگن هیچی نیست و سالمی. برا عفونت هم شاید سالی سه چهار بار سوزش حس کنم که دکترهایی که مراجعه کردم میگن طبیعیه و چون مجردم معاینه نمیتونن بکنن. محبت میکنید توضیح بدید چیکار کنم. خیلی نگرانم که چیز خاصی باشه. تقریبا سالی یکبار سونو و آزمایش انجام میدم از نگرانی. سوال دومم اینه که آیا مصرف رازیانه رو پیشنهاد میکنید؟ اگه آره چند مرتبه و چه مقدار در ماه. بازم ممنون از وقتی که میذارید

  • سلام. علائمت مسئله مهمی نیست چون سونو هم نرمال بوده.داروهای گیاهی مثل ویتاگنوس با تجویز پزشک البته میتونه موثر باشه

 • سلام حدود سه چهار سالی هست پریودام خیلی نامنظم شده با مراجعه به دکتر و با ازمایش گفتن که من دچار یایسگی زود رس شدم ۳۸ سالمه و دکترم گفته که باید هورمون درمانی بشم و من از هورمون درمانی میترسم چون شنیدم خطر ابتلا به سرطان رو بالا میبره وزنم خیلی بالاست میخواستم ببینم با کم کردن وزن ممکنه خ‌وب بشم و به جز هورمون درمانی راه دیگه ای وجود نداره؟ سینه سمت چپم جدیدا خیلی میسوزه از داخل و لی در ظاهر سینه مشکلی نیست و سالمه ایا ممکنه سینه درد من هم مربوط به یایسگی باشه؟

 • سلام خسته نباشي من ٢٥سالمه متاهل هستم ماه پيش قرص ارژانسي خوردم هر دو تا قرص رو باهم خوردم قرار بود ١٨هم ماه پريود شم ١٢شدم شش روز جلو انداختم و اين سري كاملا رنگ و نوع خون متفاوت از هميشه بود حالت لخته داشت و خيلي كم حدود ٥ روز طول كشيد و پاك شدم يك هفه از پكيم گذشت دوباره لخته خون به مقدار كمتر از قبل داره مياد الان سه روزه مشكل چيه خانم دكتر قبلا پريود هاي تقريبا منظمي داشتم

  • سلام. قرص اورژانسی موجب به هم ریختن هورمون ها و نظم پریود میشه. اگر تا یکی دو ماه بهبود پیدا نکردید، به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام خانم دکتر من بعد از ۳ سال ک ازدواج کردم با اولین سونوی تخمک گزاری ک رفتم مشکوک ب تنبلی تخمدان شدم ب مدت سه ماه قرص متفورمین ۳ بسته و قرص دیان ۳ دوره استفاده کردم الان حدودا دوهفته میشه ک من پریودم ۶ روز اول فقط رو سنگ دسشویی لکه میوفتاد و بعد خون ریزیم شروع شد باز الانم ب مدت ۳ روز دارم همون لکه های قهوه ایی رو میبینم واقعا نمیدونم چرا تموم نمیشه

 • سلام من قرص سيپروترون كامپاند ميخورم چندماه بعد از قطع ميشه اقدام ب بارداري كرد با توجه به اينكه بنده دچار تنبلي تخمدان نيز هستم با تشكر

  • سلام. البته از یک ماه بعد از قطع میشه اما درنظر داشته باشین که با توجه به تنبلی تخمدان بهتره زیر نظر پزشک باشین

 • سلام خانم دکتر وقتتون بخیر . من عفونت قارچی کاندیدا داشتم ک با مصرف قرص و پماد رفع شد دکتر گفتن که روزی دوبار از ژل شستشوی بانوان استفاده کنم میخاستم بدونم توی دوران پریود ام میتونم از ژل شستشو استفاده کنم؟ و اینکه استفاده از دستمال توالت بعد از دستشویی رفتن باعث ایجاد عفونت میشه؟

  • سلام. نه تو دوران پریود استفاده نکن و دستمال هم بهتره استفاده نکنی و به جاش از سشوار استفاده کن.

 • سلام خانم دکتر. ممنون بابت اطلاعات مفیدتون . من تنبلی تخمدان دارم الان ۳ ساله ازدواج کردم ۲ ساله دارم قرص ال دی میخورم یسری ی دکتری بهم گف اگ بچه نیاری دگ خیلی سخت بچه دارمیشی خیلی فکرم درگیره . تو شرایط فعلی کشورم واقعا شرایط بچه دار شدن نیست اصلا میخواستم کمکم کنید اگ امکانش هست

  • سلام اکثر افراد مبتلا به تنبلی تخمدان دشوارتر از افراد سالم باردار میشن و خوب هر چی سن هم بالاتر بره قدرت باروری کمتر میشه. به هر حال تصمیم با خودتون هست.

 • سلام خانم دكتر وقت بخير من اين ماه قرص ارژانسي خوردم و پريودم ٧روز جلو افتاد كه خيلي مقدارش كم و لخته بود مثل هميشه نبود يك هفته بود كه پاك شده بودم دوباره لكه بيني خيلي كم ترشح خوني دارم دليلش حي ميتونه باشه قبلا پريودم منظم بود

 • سلام من ۲۰سالمه و مجردحدود ۲سال پیش پریودم نا منظم‌شد و بعد به مدت ۹ماه قطع البته نزدیک پریکدم میشد درد داشتم و گهگاهی کمی لک ولی خونریزی نداشتم که ساله کنکورم بود و اونموقع چاقم بودم بعد کنکورم پریودم به حالت عادی برگشت ولی وزنم نرمال شد ولی الان چند ماهیه پریودم ۲ روزه میشه و روز سوم لکه قهوه ای با حالت چرک اونم کم نمیدونم مشکلم چیه

 • سلام خانم دکتر من مجردم ۲۶سالمه بعد این ماه قاعدگی یکم طول کشید تقریبا سه چار روز به تاخیر افتاد الان که افتاد فقط روز اول خون طبیعی بود بعد روز دوم کم شد یعنی تاسب روز دوم قطع شد فقط یکم لکه ی قهواهی خیلی هم نگرانم

 • سلام.وقتتون بخیر.خانم دکتر من یک مدتی بود خیلی کم پریود میشدم در ماه یک روز اون هم به مقدار خیلی کم.رفتم دکتر کیست داشتم دارو دادوکیستم برطرف شد ولی باز هم همون یک روز در مه رو پریود شدم.بازم به دکتر مراجعه کردم تمام آزمایش های هورومونی رو برام نوشت. پرولاکتینم بالا بود.احتمال تومور غده هیپوفیز دادن. ام آر آی و هزار تا چکاب دیگه انجام دادم.داستینکس مصرف کردم که عوارش خیلی بدی داشت.ریزش مو.اختلال اعصاب.کم اشتهایی .با هزار بدبختی به مدت سه ماه استفاده کردم.بعدش یکم بهتر شدم.ولی بعد از دو دوره پریودی الان بازم مشکل همیشگی رو دارم.واقعا خسته شدم.انقدر که هزینه کردم هم استرس زیادی متحمل شدم.واقعا نمیدونم چیکار کنم.در ضمن ۲۹ سالم هست.یک سالی میشه پروسه درمان رو پیش گرفتم.

 • سلام خانوم دکتر عزیز،من ۲۷ سالمه،برای اولین بار پریودم بیشتر از ۷روز شده،خیلی نگرانم چون تاحالا اینطوری نشد،خیلیم شدید نیست،بنظرتون علتش چیه؟اینترنت چیزای خیلی بدی نوشته بود،منم ترسم بیشتر شد،البته من ماه قبلشم فقط لک کوچیک داشتم که قطع شد

  • سلام عزیزم تا ده روز پریود بودن نگران کننده نیست مخصوصا وقتی که پریود سبک باشه. اگر سه سری بیشتر از ده روز طول کشید به متخصص مراجعه کنید.

 • سلام خانوم دکتر مرسی از پست های خوبتون، امروز باید سومین روز پریودم باشه ولی فقط به صورت خیلی خیلی کم چندتا لکه قهوه ای داشتم ولی روز اول پریودم رو به صورت عادی دچار دل درد شدم ولی هیچ خونریزی ای نداشتم تا الان. ماه پیش هم خونریزی فقط دوروز بود ، متاهل هستم و بیست و نه سالمه

  • سلام عزیزم باید مراجعه کنی تا آزمایش های هورمونی و سونو برات تجویز بشه و مشخص بشه علت چی هست.

 • سلام خانم دكتر محبت ميكنيد سوال منم جواب بدين من نزديكي داشتم بعد يك ساعت قرص اورژانسي خوردم بعد يك هفته مجدد نزديكي مشكوك داشتم كه قرص نداشتم بخورم بايد ١٢مهر پريود ميشدم كه يك هفته جلوتر پريود شدم ، امكان داره باردار باشم چون بار دوم قرص نخوردم امكان داره بارداري اتفاق افتاده باشه ؟منتظر پريود بعدي باشم ؟

 • سلام خسته نباشین .من ۱۵ سالمه و چن تا سواله مهم درباره ی کم شدنه پریودم و تبدیلش به رنگ قهوه ای داشتم .من تقریبا باره چهارمم هست که پریود میشم و دفعات قبل همچین چیزی ندیده بودم یعنی فقط تو این دوره متوجه مشکلم شدم میشه کمکم کنین و علتشو بهم بگین

  • سلام. خون قهوه ای پریود مال پریود قبلی هست یا چون خون مدت زیادی تو رحم مونده. در اوایل بلوغ پریودها نامنظم و کم هستند بعدا درست میشه.

 • سلام خانم دکتر من چهارماه ک پریود میشم رنگ خون من زرد رنگ هس و حتی صبحا از دماغم خوم زرد میاد خیلی میترسم لطفا کمکم کنید

 • سلام ممنون از سایت خوبتون. یه سوال داشتم از خدمتتون من مدت طولانی هست بین پریودیم خونریزی دارم و تا به الان هم چندین دکتر رفتم جواب سونوگرافیم میگه هیچ مشکلی ندارم نه کیست دارم نه فیبروم. جواب ازمایشم گفت هورمون پرولاکتینم بالاس که با قرص تنظیم شد. مجرد هستم باشگاه هم میرم بعد از باشگا ه کمر درد پریودی دارم و خونریزی دارم. من واقعا نمیدونم دیگه چکار کنم.نکنه سرطانه….

 • سلام خانم دکتر، من ۲۷سالمه چند ماه که خون ریزی دوران پریودیم کم شده نهایتا تا دور روز اول خون ریزی سبک دارم بعد از دو روز تا روز ششم لکه میشم خواستم بدونم مشکل جدی وجود داره؟

 • سلام. روزتون بخیر. برای رفع خون ریزی مشکی و قهوه ای ( که گفتین دلیل ماندن خون در رحم هست) باید چه کار کرد؟

 • سلام خانم دکتر وقتتان بخیر من ۳ ساله که ازدواج کردم یک مدت درد شدیدی در تخمدانها احساس میکردم که توی کمرمم می زد بعد از مدتها پریودی من شروع به کم شدن کرد که بعد از ۶ ماه من دو روز پریودی داشتم ممنونم اگر برای توضیح این مشکل برای من وقت بگذارید.

 • انسانهای عادی غیر معصوم با فرشتگان قابل مقایسه نیستند و عنوان “اگر خدا بخواهد ” در دعاها ، کارها و … گفته شود ان شاءا… تعالی

 • سلام میشه لطفا راهنمایی کنید من وقتی که پریود میشم خیلیییی درد دارم جوری که همه متوجه میشن و یک از بستگان میگفت که این همه درد انگار درد زایمانه

 • سلام خانم دكتر من براى اولين بار پريودم دو روزه كه چسبان شده و كم تر از قبلاا. نميشه گفت خيلى كم و غير نرمال اما مثل سرى هاى پيش هم نيست. خيلى هم استرس كارى و مشكلات روحى برام پيش اومده ٢ هفته اينطورا. ممكن به اون مربوط باشه؟ يا احتمال باردارى؟ ممنون ميشم كمكم كنيد.

  • سلام اگه پریود شدی که باردار نیستی و احتمالا از استرس هست. اگر تکرار شد به پزشک مراجعه کن.

 • سلام وقتتون بخير من ٢٢ سالمه و مجرد هستم تاحالا چنددوره هستش كه رنگ خون قاعدگي من خاكستري هستش يعني عفونت دارم خو حالا چه كاري بايد بكنم چ چيزايي بخورم كه خوب بشم ممنون ميشم اگه جواب بدين

 • سلام. وقت بخیر. من ۳۸ ساله هستم و متاهل. مقدار خون پریودم مدتی است که کم شده. اینبار که پریود شدم خون خیلی کمرنگ و در حد لکه های خونآبه کوچک. باید چیکار کنم آیا مشکلی هست یا کمرنگی خون طبیعی هست؟ در ضمن درد پریود هم دارم با اینکه به ظاهر هیچی نیست. البته باید بگم ماه قبل هم قرص اورژانسی استفاده کردم. آیا تاثیر قرص میتونه باشه؟ ممنون از راهنمایی شما .

 • سلام خانم دکتر یه سوال دادم من ۲۰ سالمه و متاهلم.دو سه روز قبل وقته عادت ماهانه ام خونریزی داشتم و رنگش قرمز روشن بود،خیلی کم بود طوری که نوار بهداشتیم تا چند ساعت یا یه روز کثیف نمیشد یا هم خیلی کم بود.بعد چهار روز رنگش قهوه ای شد تیره و بعد چندساعت قهوه ای روشن شد و دیگه نیومد.الان ۴۸ ساعته خون ندیدم.یکم زیر شکمم و سینهام درد میکنه. اولین باره که اینجوری پریود شدم.به نظرتون دلیلش چیه؟عفونته؟؟باید برم دکتر؟راستش تا بحا نرفتم یکم ترس دارم چیکار کنم؟

 • سلام عزیزم…میخواستم بدونم شمادرپزشکی شروع دقیق پریودی رو چ زمان میدونید؟اولین قطره خون رقیق قرمز؟…یاترشح سفیدرنگ ک داخلش صورتی یاقطره خون اغشته باشه؟…..براپایانش هم همینطور ترشحات سفید تاهفت روز محکوم ب حیض هست؟یانه فقط ترشحات صورتی وهمراه باقطره خونی؟

  • سلام از نظر پزشکی زمانی پریود شروع میشه که خونریزی شروع میشه و قبلش اگر چیزی باشه لکه بینی هست برای اتمامش هم هر وقت خونریزی متوقف بشه.

 • سلام خانم دکتر دخترم ۱۲ سالشه بار اولشه که پریود میشه خونریزی خیلی کم در حد لک و رنگ سیاه داره الان سه روزه اینجوریه آیا طبیعیه؟

  • سلام. اگر مشکل زمینه ای نداره استرس نداشته باشید. در صورت تکرار این مورد، دفعه بعد به پزشک مراجعه کنید.

 • سلام. وقت بخیر. حدود ۱ هفته پریودم عقب افتاد و بعد از اون لکه بینی با خون سیاه/ قهوه ای داشتم. بعد از ۳ روز رنگ خون نرمال شد ولی مقدار خون نسبت به دوره های قبل همچنان کم بود. طول دوره پریود هم برخلاف دوره های قبل که ۵ روزه بود تا ۹ روز طول کشید و ۲-۳ روز بعد از اتمام دوباره لکه بینی با خون سیاه/ قهوه ای دارم! ۲۶ ساله و مجرد هستم. سابقه پولیپ رحم در خانواده مادری داریم. آیا باید نگران باشم؟

  • سلام سیاهی خون شما به علت بیشتر موندن خون در رحم هست و جای نگرانی نیست اگر همراه با سیاهی خون پریود علائمی دیگری از جمله درد، خارش و … داشتید حتما به پزشک برای بررسی و معاینه مراجعه کنید.

 • سلام من۲۴سالمه مجردم حدودا۲سال پیش ب مدت دوماه پریود نشدم بعدش بین پریودهام خونریزی داشتم سونوگرافی کردم تخمدان چپم ی کیست معمولی داشت ویتامین ای مصرف کردم خوب شدم تاالان ک دوباره بین پریودهام بمدت چندروز لک های قهوه ای و خاکستری تیره دیدم و بعدش دوماهه ک هنوز پریود نشدم میشه راهنماییم کنین

 • سلام من یائسه شدم و۶ماه پریودنشدم اماالان دوباره ۳روزپریودشدم ولزج و قهوهای وهم خون دیدم به نظرتون چکارکنم البته باداروگیاهی دوباره پریودشدم چون ۴۵سال دارم وزودهست برای یائسه شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *