اولین پریود بعد از زایمان چگونه است؟

اولین-پریود-بعد-از-زایمان

تغییر عادات پریود یا قاعدگی پس از زایمان بسیار رایج است. در حالی که شدت خونریزی برخی زنان بیشتر و درد ناشی از قاعدگی شدیدتر می شود، خونریزی پریود در دیگر زنان کمتر شده و درد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
در ماه های پس از زایمان، ممکن است عادات ماهیانه یا همان پریود نامنظم باشد اما در طی زمان به حالت طبیعی باز می گردد. هیچ راهی برای پیش بینی این مورد وجود ندارد که چگونه زایمان بر پریود مادران تاثیر خواهد گذاشت اما به طور کلی زنانی که از سینه خود به نوزادشان شیر می دهند معمولا مدت طولانی تری پریود نخواهند شد.
در این مقاله ما درباره اولین پریود بعد از زایمان، نامنظمی پریود بعد از زایمان، خونریزی شدید پریود بعد از زایمان و درد پریود بعد از زایمان صحبت خواهیم کرد. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.

اولین پریود پس از زایمان چگونه است؟

بارداری و زایمان فشار زیادی را به بدن زنان وارد می آورد که موجب می شود که بهبودی کامل بدن مدتی زمان ببرد. هیچ حالت استانداردی برای پریود بعد از زایمان وجود ندارد اما معمولا چندین پریود اول متفاوت از زمان پیش از بارداری خواهند بود.

دلایل نامنظمی و عقب افتادن پریود بعد از زایمان

دلایل متعددی وجود دارد که چرا پریود بعد از زایمان نامنظم می شود یا عقب می افتد که شامل موارد زیر هستند:

 • رحم برای برگشتن به اندازه طبیعی خود زمان لازم دارد
 • میزان هورمون ها تغییر کرده اند
 • شیردهی بر میزان هورمون ها تاثیر می گذارد

گاهی خونریزی قاعدگی پس از زایمان شدیدتر از قبل از زایمان است. گاهی رنگ خون پریود نسبت به قبل متفاوت است و لخته های بیشتری نسبت به قبل وجود دارد و درد شدید قاعدگی محسوس است. اغلب زنان در طی زمان به حالت پریود قبلی خود باز می گردند.

درد شدید پریود

بیشتر بخوانید: آیا حمام کردن در زمان قاعدگی مضر است

شروع پریود بعد از زایمان

زنانی که از سینه خود به نوزادشان شیر نمی دهند یا این کار را به طور مرتب انجام نمی دهند، پریودشان به سرعت باز خواهد گشت. تحقیقات نشان داده است که اولین پریود بعد از زایمان معمولا بین ۴۵ تا ۹۴ روز پس از زایمان رخ می دهد و میانگین وقوع اولین پریود پس از زایمان معمولا ۷۴ روز بعد است. عامل اصلی تاثیر گذار بر شروع پریود بعد از زایمان، تخمک گذاری است. اندازه گیری روزمره دمای پایه بدن می تواند به تشخیص زمان تخمک گذاری کمک کند.

تشخیص زودهنگام علائم اختلالات قاعدگی اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماریهای زنان است. این کار نیازمند یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد. شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

نامنظمی پریود بعد از زایمان

به خصوص در ماه های اولیه پس از زایمان، داشتن پریودهای نامنظم عادی است. زنانی که به نوزاد خود شیر می دهند بیشتر دچار نامنظمی پریود می شوند زیرا هورمون هایی که موجب شیردهی می شوند می توانند موجب تاخیر در تخمک گذاری و نامنظم شدن تخمک گذاری شوند.

حتی در زنانی که شیردهی نمی کنند، پریودها ممکن است نامنظم باشند زیرا بدن برای بهبودی پس از بارداری و زایمان به زمان نیاز دارد. در طی زمان، قاعدگی به روال معمول خود باز خواهد گشت.

روش های طبیعی برای منظم کردن پریود بعد از زایمان

اگرچه نامنظمی پریود بعد از زایمان طبیعی است، با رعایت نکات زیر می توانید سریع تر از معمول به نظم طبیعی پریود خود بازگردید.

حواستان به رژیم غذایی تان باشد: سعی کنید رژیم غذایی سالمی بخورید و از غذاهای فست فود و فراوری شده مانند سوسیس و کالباس دوری کنید.

روی کافی مصرف کنید: کمبود روی می تواند تخمک گذاری را مختل کند. میزان کافی روی نقش مهمی در تخمک گذاری سالم دارد. همچنین میزان کافی روی می تواند مانع دردهای قاعدگی نیز شود. از پزشکتان بخواهید که مکمل حاوی روی برایتان تجویز کند.

منیزیم کافی مصرف کنید: منیزیم برای سلامت دستگاه تولید مثل زنان ضروری است. در طی بارداری پزشک منیزیم را برای پیشگیری از زایمان زودرس و جلوگیری از مسومیت حاملگی تجویز می کند اما منیزیم نقشی مهمی در چرخه قاعدگی نیز دارد. منیزیم می تواند علائم PMS یا سندرم پیش قاعدگی مانند کمر در یا درد زیر شکم را کاهش دهد.

از استرس خود بکاهید: سعی کنید تمرینات ریلکسیشن، یوگا و مدیتیشین را تمرین کنید تا استرس خود را تا حد ممکن کاهش دهید. استرس تاثیر زیادی بر نظم چرخه قاعدگی دارد.

مقاله مرتبط: آیا پریود نامنظم خطرناک است

قطع شیردهی و پریود

هنگامی که پریود شما باز می گردد، ممکن است متوجه تغییراتی در میزان شیر یا واکنش نوزادتان به شیرتان شوید. تغییرات هورمونی که موجب پریود شما می شوند، ممکن است بر شیر شما تاثیر بگذارند.

برای مثال ممکن است متوجه کاهش شیر خود شوید یا کودک شما کمتر بخواهد که از شیر شما بخورد. تغییرات هورمونی می توانند بر ترکیبات شیر و مزه آن تاثیر بگذارند. این تغییرات معمولا بسیار اندک هستند و نباید بر توانایی شیردهی شما برکودکتان تاثیر بگذارند. در صورت مشاهده این موارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید برای پریود پس از زایمان به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دچار هر یک از علائم زیر شدید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

 • خیس شدن بیش از یک نوار بهداشتی در یک ساعت
 • خونریزی با درد شدید و ناگهانی
 • تب ناگهانی
 • خونریزی پیوسته برای بیش از هفت روز
 • لخته های خونی بزرگتر از یک توپ تنیس
 • ترشحات بد بوی واژن
 • سردرد شدید
 • دشواری در تنفس
 • درد در هنگام تخلیه ادرار
 • لکه بینی بین دو پریود
 • قطع شدن پریود بعد از وقوع چندین پریود

در صورت مشاهده هر یک از این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا این نشانه ها می توانند ناشی از عفونت باشند.

پریود طولانی بعد از زایمان

نکات نهایی درباره اولین پریود بعد از زایمان

بازگشت چرخه قاعدگی شما تنها یکی از بخش های بهبودی بدنتان و بازگشت آن به زمان قبل از بارداری است. در برخی از افراد، قاعدگی ممکن است به دلیل افزایش هورمون های مرتبط با شیردهی به تاخیر بیفتد. شیردهی راهی برای پیشگیری از بارداری نیست و باید از روش های پیشگیری از بارداری مطمئنی مانند کاندوم یا داروهای ضد بارداری استفاده کنید. اگر نشانه غیر عادی در اولین پریودتان دیدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. خونریزی زیاد یا نشانه های عفونت را باید جدی بگیرید.

چنانچه شما هم به بی نظمی پریود مبتلا هستید، می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. مهمترین نکته در درمان بی نظمی پریود تشخیص علت آن است. خانم دکتر ذاکرین در جلسه اول شما را به دقت معاینه کرده و در صورت لزوم آزمایشاتی را برای شما تجویز می کنند و بر اساس اطلاعات بالینی به دست آمده بهترین گزینه درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت وقت ویزیت با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر سوال یا ابهامی در مورد موضوعات مطرح شده در این مقاله دارید آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۸/۵ - (۴۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۰ دیدگاه ها
 • سلام.دخترمن۹ماهشه.من ۲ماهه ک‌پریود نشدم.درد و سوزش شدیدی ددناحیه سینه دارم.وقتی دخترم۶ماهش بود اولین بارپریودشدم و ماه هفتم دخترمم باز پریودم منظم بود اما ازماه هشتمش نامنظم شده و پریودی رخ نداده.

 • سلام خانم دکتر دختر من الان حدود ۱۳ ماهش و من هنوز پریود نشدم. شیر خودمو میخوره. البته دختر اولمم تا یکسال بعد از زایمانش پریود نشدم .به باردار بودنمم مطمئنم آیا باید منتظر باشم یا اقدامی بکنم برای عقب افتادن پریودم

 • سلام خانم دکتر؛ممنون بابت اطلاعاتی که بهمون میدین؛سه ماهه که زایمان کردم اماهنوزپریودنشدم؛بچم هم شیرخودمومیخوره هم شیرخشک واینکه قرص ضدباردی میخوردم قطعش کردم که پریود بشم متاسفامه هنوزپریودنشدم؛آزمایش خون هم دادم باردارنیستم منتظرم که پریودبشم تادستگاه بزارم لطفا درمورد دستگاه گذاشتن وعوارضشم توضیح بدین ممنون میشم

 • سلام خانم دکتر ممنون بابت مطالب پر بارتون .من پریودی بعداز زایمانم حدودا ۴۰ روز طول کشید از روز ۴۰ تا الان که ۶۰ روزه زایمان کردم دو بار لکه داشتم بیبی چک هم دادم منفی بود میشه لطف کنید علتشو بگید ممنون

  • سلام. علل متفاوته اول سونو بشین.تست تیرویید و تیتراژ لازمه.بهتره به پزشک خودتون مراجعه کنید.

 • من پريود سنگيني بعد از سزارينم داشتم دكتر اين دارو رو دادهtranexamic asid500mg لطف ميكنيد بگيد كار اين دارو چيه و چه عوارضي داره

 • سلام خانم دکتر،من الان دخترم چهارده ماهشه و یک بار دوازده ماهگیش پریود شدم و بعدش نشدم ولی دو بار لکه بینی داشتم و اینکه حدود چهار ماهه درد شدید در ناحیه تخمدان راست دارم ،سونو گرافی و سنو واژینال و سی تی اسکن کردم و مشکلی نداشت ولی همچنان درد دارم خصوصا موقعی که کمی ادرار داشته باشم شدیدتر میشه

 • سلام خانم دکتر پسر من۱۴ماهشه و هنوز یک بازم پریود نشدم زایمان طبیعی بوده و پسرم هنوز شیر خودمو میخوره ایا برای پریود نشدم باید اقدامی کنم؟

 • با عرض سلام من دوماه زایمان طبیعی داشتم الان پریود شدم خون ریزیم زیاده چکار کنم کم بشه آیا طبیعی هستش

  • بعد از زایمان اختلالات قاعدگی نسبتا طبیعیه. اگر خونریزیتون زیاده زیرنظر متخصص قرص آهن بگیرید.

 • سلام من ۴ماه پیش زایمان دوم داشتم و فرزندم با شیر خشک تغذیه میشه اما من هنوز پریود نشدم و دو ماه تمام ریزش موی بسیار بسیار شدید دارم که کف سرم خالی شده ممنون میشم کمک ام کنید.

  • سلام. نیاز دارید که هورمونهای بدنتون تنظیم شن. حتما به متخصص مراجعه کنین و برای تنظیم هورمونال، و شروع قاعدگی دارو بگیرید.

 • سلام خانوم دکتر من تقربا دوماهه که زایمان سزارین انجام دادم و ۹ روزه که پریود شدم تقربا هر روز درد کمی رو به شدید دارم زیر دلم و خونریزیم تموم نمیشه ۳ روز هم هست که هنگام ادرار سوزش دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *