خطرات و عوارض سزارین در بلندمدت را بشناسیم

عوارض-سزارین-در-بلند-مدت

سزارین یا زایمان طبیعی؟ این سوال رایجی است که همیشه از طرف زنان به خصوص مادرانی که به تازگی می خواهند اولین فرزند خود را به دنیا بیاورند، پرسیده می شود. در واقع فرقی نمی کند زایمان واژینال انجام دهید و یا سزارین، زایمان با عوارضی برای مادر همراه خواهد بود. به همین دلیل انتخاب نوع زایمان کار سختی است. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت سزارین در بلندمدت چه عوارضی به جا می گذارد. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

زایمان سزارین چیست؟

سزارین عمل جراحی است که در آن شکم و بخشی از رحم برش می خورد تا جنین متولد شود. این جراحی تحت بی هوشی کامل یا بی حسی نخاعی از ناحیه کمر با اپیدورال انجام می شود. زایمان سزارین هم مثل زایمان طبیعی عوارض خاص خود را به دنبال دارد.

عمل سزارین می تواند احتمال بی اختیاری ادرار و مشکلات مثانه بعد از زایمان را تا ۵۶ درصد کاهش دهد که از جمله مزایای سزارین است. اما این جراحی با عوارضی نیز همراه خواهد بود که در ادامه ی همین مقاله بیشتر به این مسئله خواهیم پرداخت.

عوارض بعد از سزارین

وقتی درباره عوارض سزارین صحبت می کنیم منظورمان خطر جراحی نیست، چون جراحی سزارین به خودی خود جراحی بی خطری است. عوارض سزارین را می توان به دو دسته ی عمده تقسیم بندی کرد:

عوارض سزارین در کوتاه مدت: این دسته از عوارض سزارین شامل عوارض مربوط به داروی بیهوشی و عفونت بعد از جراحی است.

عوارض سزارین در بلند مدت: این دسته از عوارض شامل مواردی است که بر بارداری های بعدی تاثیر می گذارند. برخی از این عوارض حتی ممکن است منجر به مرگ مادر شود البته این موارد به ندرت اتفاق می افتد.

عوارض بعد از سزارین

عوارض کوتاه مدت بعد از چند روز برطرف می شوند اما عوارض بلند مدت این نوع زایمان برای چند هفته و گاهی برای همیشه ادامه داشته و در بارداری های بعدی خود را نشان می دهند.

عوارض بلند مدت سزارین

برای عمل سزارین برشی روی شکم و بخشی از رحم انجام می شود، ممکن است به دلیل عدم تجربه و مهارت کافی جراح صدماتی به رحم یا احشای لگنی مادر وارد شود. از دیگر عوارض بلند مدت سزارین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت زخم سزارین

ممکن است در صورت عدم مراقبتهای لازم بهداشتی بعد از سزارین، محل برش دچار عفونت شود. این مادران دچار تب، تورم، خروج چرک از زخم، ایجاد آبسه پر چرک، التهاب و درد شکم می شوند. این مشکل با آنتی بیوتیک برطرف می شود اما اگر آبسه چرکی ایجاد شود، پزشک مجبور است دوباره مادر را بستری کرده و با باز کردن مجدد زخم شکم، چرک را از محل عفونت خارج کند.

هیسترکتومی اورژانسی

انجام عمل هیسترکتومی بلافاصله بعد از سزارین بسیار به ندرت اتفاق می افتد. در چنین مواردی، جنین از رحم مادر خارج می شود اما جفت جدا نشده و در رحم باقی می ماند. چون جفت در بافت رحم فرو رفته به همین دلیل پزشک مجبور است عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم را برای نجات جان مادر انجام دهد. در این صورت مادر دیگر امکان بارداری ندارد.

دیر جمع شدن رحم

رحم بافت کشسانی دارد و به دلیل رشد جنین طی ۹ ماه بارداری بزرگ می شود. اما بعد از زایمان، رحم دوباره خودش را جمع می کند. مادرانی که سزارین انجام می دهند، رحم دیرتر جمع می شود. این ممکن است به دلیل درشتی جنین یا چند قلوزایی، استفاده از اپیدورال برای بیهوشی و یا وجود فیبروم رحمی رخ دهد.

دیر جمع شدن رحم بعد از سزارین

سردرد و کمر شدید

سردرد و کمردرد شدید عارضه ای است که برای مدتهای طولانی حتی ماه ها مادر را درگیر می کند. این عارضه در مواردی اتفاق می افتد که مادر با بی حسی نخاعی سزارین می شود. اگر متخصص بی هوشی برای تزریق ماده بی حسی چندان مجرب نبوده و مجبور شود چند بار سوزن را وارد محل مورد نظر کند، به بافت اطراف نخاع صدمه خواهد زد. به همین دلیل مادر بعد از زایمان دچار سردرد و کمر دردهای شدید برای مدت زمان بسیار طولانی می شود.

ترومبوز وریدی عمیق

ترومبوز وریدی عمیق عارضه ای است که با تشکیل لخته در عروق پاها همراه است. ممکن است لخته وارد خون شده و باعث آمبولی ریه و تنگی نفس شود. آمبولی ریه می تواند برای مادر کشنده باشد. این مشکل بیشتر در مادران چاق و زنانی که سزارین قبلی داشته اند بیشتر از دیگر مادران باردار دیده می شود.

عفونت رحم

التهاب مخاط درونی رحم و نیز عفونت رحم از خطرناکترین عوارض بعد از سزارین است که ممکن است باعث مرگ مادر شود. این عفونت ناشی از ورود باکتری های واژن به رحم در اثر برش انجام شده در سزارین هستند.

در صورتی که سزارین انجام داده اید و از عوارض بعد از سزارین رنج می برید، شما نیز می توانید برای درمان عوارض خود از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو وقت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

افسردگی

افسردگی بعد از زایمان معمولا در اغلب زنان رخ می دهد اما این مسئله بعد از سزارین بیشتر است. چون مادر به دلیل دردهایی که بعد از سزارین دارد، طول می کشد تا فرزند خود را در آغوش بگیرد و یا به او شیر دهد و ارتباط ناموفقی دارند.

افسردگی بعد از زایمان سزارین

مشکلات پستانی

مادرانی که سزارین کرده اند دیرتر از پستان آنها شیر خارج می شود. به همین دلیل دچار مشکلاتی مثل زخم شدن نوک پستان یا التهاب پستان ها می شوند.

چسبندگی جفت

ناباروری یکی از عوارض سزارین در بلندمدت است که به خصوص در بارداری های با فاصله کم بیشتر رخ می دهد. در این موارد چسبیدن جفت به محل برش سزارین قبلی زیاد بوده و حتی ممکن است باعث چسبندگی شدید جفت شود. این مشکل از طریق سونوگرافی قابل تشخیص است.

چسبندگی شدید جفت زمانی اتفاق می افتد که جفت به جز لایه داخلی رحم (آندومتر) به بافت های لایه زیر آندومتر هم نفوذ کند. این باعث می شود جفت بعد از تولد نوزاد کاملا خارج نشده و باعث خونریزی شدید شود. پزشک برای نجات جان مادر مجبور است بعد از زایمان، رحم را کاملا خارج کند.

ناباروری و سقط جنین

زنانی که سزارین انجام می دهند برای بارداری های بعدی با عوارضی روبرو خواهند بود. ۱۷ درصد از این مادران دچار ناباروری شده و ۲۷ درصد از آنها دچار سقط جنین در بارداری بعدی خواهند شد.

سخن پایانی

عمل سزارین یکی از روشهای زایمان است که با برش شکم و خارج شدن جنین انجام می شود. این جراحی هرچند مزیت هایی مثل پیشگیری از مشکلات مثانه و بی اختیاری ادرار بعد از زایمان را دارد اما با عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی نیز همراه است. عوارض کوتاه مدت معمولا در اثر بیهوشی یا عفونت های رایج در محل زخم رخ می دهد و بزودی برطرف می شود.

عوارض سزارین در بلندمدت شامل موارد جدی مثل عفونت رحم، ترومبوز وریدی، چسبندگی جفت، افزایش احتمال ناباروری و سقط جنین است. همچنین کمر درد و سردرد شدید، ضایعات پستانی و غیره نیز از عوارض بلندمدت سزارین هستند که جدی نبوده و با گذشت زمان و به مرور بهبود می یابند.

در صورتی که سوالی درباره عوارض بلندمدت سزارین دارید، می توانید سوالات خود را از طریق بخش نظرات این مقاله برای ما ارسال کنید. 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *