مقایسه آمار زایمان طبیعی و سزارین

مقایسه-آمار-زایمان-طبیعی-و-سزارین

تولد فرزند یکی از رویدادهایی است که علیرغم ماهیت خارق العاده اش، به صورت روزانه در سراسر جهان رخ می دهد. اما شرایطی که تحت آن، این اتفاق می افتد بسیار متفاوت هستند، حتی زمانی که تولد در مکان هایی رخ میدهد که به ظاهر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در این مقاله مجموعه ای از آداب و رسوم مرتبط با تولد در نقاط مختلف جهان را برای شما گرد هم آورده ایم.جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

هلند: سزارین یا طبیعی؟ کدامیک؟

بیشترین مادران باردار در هلند به مطب پزشک زنان و زایمان نمی روند، بلکه در عوض از سوی پزشک خانواده به مطب یک مامای محلی ارجاع داده می شوند. پزشکان تنها در موارد پرخطر و یا در زمان مشکل در زایمان وارد عمل می شوند. زنان هلندی می توانند تصمیم بگیرند که در خانه یا در بیمارستان زایمان نمایند. جالب است بدانید که بیش از نیمی از مادران هلندی زایمان در منزل را ترجیح می دهند. در حقیقت، تمامی مادران باردار باید یک بسته خاص را دریافت نمایند که شامل تمامی وسایل و داروهای پزشکی لازم برای زایمان در منزل است. اگر شما تصمیم بگیرید که در خانه زایمان نکنید، مامای شما برای معاینه به منزل می آید تا زمان مناسب برای مراجعه به بیمارستان را تعیین کند.

حتی اگر زایمان در بیمارستان را انتخاب کنید، احتمال کمی وجود دارد که اپیدورال (مسکن مخصوص زایمان) دریافت نمایید. اپیدورال تنها در صورتی تجویز می شود که با برنامه متخصص بی هوشی هماهنگی داشته باشد یا پزشک متخصص زایمان آن را ضروری بداند. برای اکثریت زنان هلندی، زایمان طبیعی همچنان گزینه ایده آل است.

اگر مادری در ساعات اولیه روز و بدون هیچ مشکلی زایمان داشته باشد، ممکن است پس از مدت زمان کمی در حد دو ساعت ترخیص شود. پس از آن است که سیستم منحصر به فرد هلندی به نام Kraamhulp (یا مراقبت های خانگی پس از زایمان) وارد عمل می شود. برای مدت هفت روز پرستاری به خانه می آید که هزینه آن توسط بیمه پرداخت می شود. این پرستار نه تنها مراقبت پزشکی فراهم می کند، بلکه آپارتمان را تمیز کرده، آشپزی کرده و مهارت های پایه نگهداری از نوزاد را آموزش می دهد.

زایمان طبیعی یا سزارین در هلند

مقایسه دو روش زایمان در آلمان

مانند هلند، در آلمان نیز ماماها وظیفه مراقبت های پیش از زایمان را برعهده دارند. در حقیقت، ماماها به حدی محترم شمرده می شوند که طبق قانون در هر زایمانی باید یک ماما حضور داشته باشد، اما حضور پزشک اختیاری است. زنان آلمانی بیشتر از آنکه به نتیجه زایمان اهمیت بدهند به خود زایمان توجه می کنند.

زنان آلمانی شاغل احساس امنیت دارند زیرا می دانند که در طی مرخصی زایمان شغل آنان برای آن ها نگه داشته می شود. درست از زمانی که زنی به کارفرمای خود اطلاع بدهد که باردار است، دیگر امکان اخراج کردن او وجود ندارد. از این رو، در طی دوره های رکود اقتصادی، باردار بودن در واقع شغل شما را نجات می دهد. زنان معمولا شش هفته پیش از تاریخ احتمالی زایمان دست از کار می کشند و تا هشت هفته پس از زایمان از نظر قانونی اجازه کار ندارند، و در طی این مدت حقوق کامل دریافت می کنند. مادران می توانند حداکثر تا سه سال مرخصی زایمان بدون حقوق بگیرند، که سال سوم مرخصی به صورت معلق است، یعنی با هر فاصله زمانی پس از زایمان قابل استفاده است و پدر یا مادر می توانند از آن استفاده کنند.

زایمان طبیعی با درد: انتخاب اول زنان ژاپنی

مانند زنان هلندی و آلمانی، اکثریت زنان ژاپنی نیز تلاش دارند بدون استفاده از مسکن زایمان نمایند، که این اولویت ریشه در رنج بردن در مذهب بودایی دارد: در بین ژاپنی ها این باور وجود دارد که درد زایمان نوعی آزمایش است که زنان باید در راه آماده شدن برای نقش پرچالش مادری تحمل نمایند. علیرغم اینکه پزشکان در ژاپن به صورت روزافزونی استفاده از اپیدورال را برای بیماران خود توصیه می کنند، باور قدیمی همچنان فراگیر است. پزشکان اپیدورال را برای “خلق تجربه زایمانی با آرامش” پیشنهاد می کنند. اگرچه روز به روز زنان بیشتری از این گزینه استفاده می کنند، اما قرن ها پایبندی سنت رنج کشیدن هنوز سبب شده است تا بسیاری از آنان از این گزینه دوری کنند.

زنان ژاپنی در بیمارستان زایمان می کنند، اما مرسوم نیست که پدر نوزاد در اتاق زایمان حضور داشته باشد. پدران تنها در صورتی می توانند در اتاق زایمان حضور داشته باشند که کلاس های پیش از زایمان مخصوصی را گذرانده باشند؛ اگر عمل سزارین انجام شود، پدر باید به اتاق انتظار برود. در کل، مادر برای مدت بیشتری در بیمارستان می ماند؛ در بیشتر مواقع مادران برای مدت ۵ روز برای زایمان طبیعی و ۱۰ روز یا بیشتر برای زایمان سزارین در بیمارستان بستری هستند.

برزیل: کشوری که به سمت زایمان طبیعی بیشتر حرکت می کند.

در این کشور آمریکای جنوبی، سزارین اختیاری تقریبا متداول است. طبق آمار شبکه بین المللی آگاهی درباره سزارین، میزان سزارین در برزیل ۴۰ درصد کل زایمان ها است. و اگر شما تنها بیمارستان های خصوصی را در نظر بگیرید، این میزان حتی بیشتر است.

در برخی از بیمارستان ها این نرخ برابر با ۱۰۰ درصد است. حدود یک چهارم مادران باردار در برزیل بیمارستان های خصوصی را انتخاب می کنند، و این جمعیت اغلب به طبقه بالا و متوسط جامعه تعلق دارند. راحتی انجام یک عمل سزارین یک ساعته در مقایسه با زایمان طبیعی طولانی سبب شده است بسیاری از پزشکان این صرفه جویی در زمان را برای حرفه پزشکی خود حیاتی بدانند. در برزیل، رابطه پزشک و بیمار بسیار قوی است. زنان تقریبا تمامی اطلاعات خود درباره زایمان را از پزشک خود دریافت می کنند و نه کلاس های پیش از زایمان. اگر پزشک زنی طرفدار سزارین باشد، این امکان وجود دارد که نظر بیمار خود را تحت تاثیر قرار بدهد.

البته این شرایط، حداقل در بیمارستان های عمومی در حال تغییر است، زیرا دولت برزیل در حال پیاده سازی برنامه ای برای کاهش تعداد عمل های سزارین است. برای این کار، دولت اعلام کرده که بیمارستان های عمومی دارای نرخ سزارین بالای ۳۰ درصد برای عمل های انجام شده خارج از این ظرفیت هیچ کمک هزینه جبرانی دریافت نخواهند کرد. به دنبال این قانون در سال ۱۹۹۹ نرخ عمل های سزارین در بیمارستان های عمومی برزیل به ۲۴ درصد افت کرده است.

زایمان طبیعی در برزیل

ترکیه: صدرنشین عمل سزارین

این کشور اروپایی تغیرات زیادی در رابطه با زایمان را شاهد بوده است. ۳۰ یا ۴۰ سال قبل، ماماها در ترکیه، مخصوصا در نواحی روستایی، بیشتر زایمان ها را نظارت می کردند. تعداد پزشکان کم بوده و معمولا در کلان شهرهایی مانند آنکارا و استانبول به معاینه می پرداختند. اما با تاسیس تعداد بیشتری از دانشگاه های پزشکی و افزایش تعداد پزشکان، این مسئولیت بیشتر بر عهده پزشکان زنان و زایمان قرار گرفت.

این تغییر رویه افزایش درخواست عمل سزارین اختیاری را در بین زنان ترک به همراه داشت. در یک بررسی جدید، نرخ کلی عمل سزارین در بیمارستان های خصوصی در ترکیه تقریبا ۷۵ درصد بود که رقم بالایی است. یک دلیل این افزایش این است که تنها تعداد کمی از متخصصان بیهوشی ترک در زمینه بی حسی مخصوص زایمان تخصص دارند. در نتیجه بسیاری از زنان گزینه استفاده از اپیدورال را در اختیار ندارند و در نتیجه گزینه سزارین با بیهوشی عمومی را انتخاب می کنند. ترکیه بالاترین نرخ مرگ و میر در اثر زایمان در اروپا را دارا می باشد و این استفاده از بی هوشی عمومی در ترکیه ممکن است یکی از عوامل دخیل در این مسئله باشد. برنامه های آموزشی پزشکان در رابطه با اپیدورال و بیهوشی زایمان در حال افزایش است. در ترکیه نیز از این برنامه بسیار استقبال شده است و امید است که در آینده به میزان بیشتری استفاده شود.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله بپرسید.

۴.۷/۵ - (۲۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳ دیدگاه ها
  • سلام و ادب برای من که بتازگی قصد بارداری دارم زایمان یک غول بزرگ است زایمان سزارین را بدلیل ترس از سرجری هاش و ان وی دی را باوجود ماما بودنم بخاطر عارضه هاش و درد زیادش … جثه کوچک و نسبتا ضعیفی هم دارم همش حس میکنم تحمل درد ندارم یعنی اپیدورال که بصورت سداتیو عمل میکنه برای من بهترین کزینه هست اقدامات ما چی باید باشه برای ان و در تهران چه بیمارستانی شخصا معرفی میفرمایید

    • سلام. بله میتونید زایمان طبیعی بدون درد با اپیدورال رو انجام بدید. پزشک تون هر بیمارستانی که زایمان رو انجام میدن شما رو ارجاع می کنند.

  • سلام وقت بخیر من هشت سال پیش زایمان سزارین داشتم آیا امکانش هست دومین زایمانم طبیعی اپیدورال باشه یا باید حتما سزارین کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *