ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

ترمیم-واژن-بعد-از-زایمان-طبیعی

زایمان طبیعی می تواند روند دردناکی برای برخی از زنان باشد زیرا بافت واژن ممکن است در اثر کشیدگی دچار کبودی یا پارگی شود. معمولا سه تا هشت هفته طول میکشد که این آسیب بهبود یابد. با این وجود، سفتی و کشسانی بافت واژن مانند قبل از زایمان نخواهد بود زیرا موجب آسیب زدن به بافت، عضلات و پرینه حول واژن می شود. اما به یاد داشته باشید که با عمل پرینه پلاستی این عارضه قابل درمان است.
به علاوه اگر زایمان همراه با اپیزیوتومی برای تسهیل روند زایمان باشد، خشکی واژن نیز ممکن است رخ دهد که نیازمند درمان پس از زایمان است. در ادامه به تغییرات واژن پس از زایمان طبیعی و روش های درمانی برای آن می پردازیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید. کافی است روی سرفصل موردنظر کلیک کنید.

عوارض زایمان طبیعی

زایمان طبیعی مثل هر عمل یا فرایند پیچیده دیگری با عوارض و تغییراتی در بدن همراه است که معمولا عوارض آن بعد از زایمان (بین یک هفته تا یک سال) خود را نشان می دهند. بعضی از آنها دائمی هستند اما برخی با گذشت زمان مرتفع می شوند. عوارضی که در ادامه آورده شده است، عوارضی هستند که معمولا انجام عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی را موجب می شوند.

گشادی واژن

به طور معمول قطر واژن تنها ۲.۱ تا ۳.۵ سانتی متر است و در رابطه جنسی کمی بیشتر کشیده می شود. متوسط اندازه سر نوزاد حدود ۱۱ سانتی متر است که موجب تغییرات عمده ای در بافت واژن می شود. گذشتن نوازد از کانال زایمان بی شک موجب کشیدگی واژن تا حدی می شود که برگشت آن به حالت قبلی آسان نخواهد بود. مقاله علت گشادی واژن اطلاعات مفیدی در زمینه دلایل و راههای درمان این عارضه به شما می گوید. برای رفع این مشکل روشهای مختلفی وجود دارد. پزشک برای انجام این کار از دو روش تنگ کردن واژن بدون جراحی و جراحی استفاده می کند. یکی از راههایی که در روش بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرد تنگ کردن واژن با نخ است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله عمل تنگی واژن با نخ را بخوانید.

خشکی واژن

یکی از عوارض پس از زایمان طبیعی، خشکی واژن است که دلیل آن کاهش استروژن است. استروژن مسئول سلامت واژن و سفت و مرطوب ماندن بافت آن است. بدون استروژن باید انتظار خشکی و شلی واژن را داشته باشید که موجب دردناک و دشوار شدن رابطه جنسی می شود. در صورتیکه شما هم دچار این مشکل هستید می توانید مقاله درمان خشکی واژن را مطالعه بفرمایید.

خشکی واژن

بی اختیاری ادراری

یکی دیگر از عوارض زایمان طبیعی، بی اختیاری ادراری است. پس از زایمان نشت کمی ادرار در هنگام خندیدن یا عطسه کردن غیر عادی نیست که دلیل آن ضعیف شدن عضلات کف لگن است.

عضلات کف لگن مسئول کنترل ادرار، سفتی واژن در حین رابطه جنسی و حتی دفع مدفوع هستند. در طی ۹ ماه بارداری، این عضلات مسئول حفظ و پشتیبانی وزن جفت و نوزاد هستند. در طی مدت بارداری فشار زیادی به این عضلات وارد می شود که موجب ضعیف شدن آنها می شود.

اگر شما نیز دچار علائم آتروفی و خشکی واژن هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

جراحی زیبایی واژن

آیا زایمان سزارین مانع شلی واژن می شود؟

امروزه، بسیاری از زنان به سراغ جراحی سزارین می روند تا بتوانند سفتی واژن خود را پس از زایمان حفظ کنند. احساس شلی ناشی از واژن نیست بلکه به دلیل ضعیف شدن عضلات کف لگن است که حول کانال زایمان قرار دارند. در طی بارداری، وزن جنین در حال رشد توسط این عضلات پشتیبانی می شود. پس از زایمان سزارین، واژن ممکن است از بیرون همانند قبل از بارداری به نظر برسد اما عضلات کف لگن در طی ۹ ماه به شدت تحت تنش و فشار بوده اند. بدون شک این شلی واژن با شلی واژن بعد از زایمان طبیعی قابل مقایسه نیست و معمولا با روشهای درمانی ساده قابل رفع خواهد بود.

چه راههایی برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی وجود دارد؟

زایمان به میزان زیادی باعث تغییر واژن و نواحی اطراف می شود اما نباید نا امید شوید، اقداماتی زیادی هست که می توانید برای بازگرداندن بدنتان به وضعیت قبلی انجام دهید.

تمرینات کگل

تمرینات کگل از جمله تمرینات سودمندی است که می تواند به مادرها پس از زایمان کمک کند البته روند پیشرفت آن کند است.
برای انجام تمرینات کگل شما باید:

۱. عضلاتی که برای ادرار کردن از آنها استفاده می کنید را تجسم کنید.

۲. این عضلات را منقبض کنید.

۳. ده ثانیه این عضلات را محکم نگه دارید و سپس رها کنید، این تمرین را ۱۰ بار انجام دهید.

۴. این ده بار تمرین را حداقل شش بار در روز تکرار کنید.

در مورد تمرینات کگل توجه به این نکته ضروری است که این روش برای گشادی های جزئی کاربرد دارد و در مواردی که گشادی واژن زیاد باشد یا موجب عفونتهای واژینال شود این روش توصیه نمی شود.

تغذیه مناسب

به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید. پروتئین ماده ای است که بدن برای ترمیم هرگونه زخم به آن نیاز دارد. به یاد داشته باشید که حداقل میزان مصرفی پروتئین برابر تعداد کیلوگرم وزن شما به اضافه ۱۰ است. یعنی اگر وزن شما ۶۵ کیلوگرم باشد، مصرف پروتئین شما باید ۶۵ گرم به علاوه ۱۰ گرم یعنی حداقل ۷۵ گرم در روز باشد.

مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان نیز نباید فراموش شود. همچنین می توانید از پزشکتان بخواهید که برایتان یک قرص مولتی ویتامین تجویز کند.

لیزر مونالیزا تاچ

لیزر مونالیزاتاچ یکی از روش های درمانی برای افزایش استروژن تولید توسط بافت بدن، شلی واژن و بی اختیاری ادراری است. انرژی لیزر از طریق یک پروب کوچک به دیواره های واژن منتقل می شود و این انرژی موجب تحریک واژن برای ساخت کلاژن می شود و روانی واژن را افزایش می دهد. درمان تنها حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد و نیازی به استراحت بعد از انجام لیزر وجود ندارد. برای انجام این اقدام درمانی باید حداقل سه ماه پس از زایمان طبیعی صبر کرد تا بدن بتواند تا حدی خود را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید: لیزر مونالیزاتاچ چیست و چه کاربردهایی دارد

لیزر مونالیزاتاچ

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی برای سفت کردن عضلات کف لگن زنان در ناحیه واژن است که تفاوت هایی با لابیاپلاستی دارد. تفاوت لابیاپلاستی و واژینو پلاستی در این است که لابیاپلاستی برای متقارن کردن لابیاهای مینور و ماژور به کار می رود اما واژینوپلاستی گشادی واژن را رفع می کند. هدف از جراحی واژینوپلاستی قدرت بخشیدن به عضلات است که اگر مراقبتهای بعد از عمل واژینوپلاستی را به خوبی رعایت کنید می تواند باعث افزایش لذت جنسی و همینطور رفع بی اختیاری ادراری شود. برای انجام این جراحی باید سه تا شش ماه پس از زایمان طبیعی صبر کرد. این مدت برای جوش خوردن هرگونه بخیه انجام شده در طی زایمان و همچنین از بین رفتن هرگونه ورم و کشیدگی ناشی از زایمان است.

پرینه پلاستی

پرینه بافتی است که بین مقعد و واژن قرار گرفته و موقع زایمان طبیعی احتمال پارگی آن زیاد است. اگر پارگی پرینه زیاد نباشد با چند بخیه می توان مشکل را برطرف کرد. اما بعضی از خانم ها مجبور به عمل زیبایی پرینه پلاستی هستند. بیشتر این خانمها کسانی هستند که پارگی پرینه آنها خیلی زیاد بوده و یا جای بخیه های آنها مانده و یا دچار اسکار شده اند. پرینه پلاستی این ضایعات را به راحتی برطرف می کند و زیبایی را به پرینه برمی گرداند.

چنانچه شما هم از گشادی واژن رنج می برید، می توانید برای درمان آن به خانم دکتر ذاکرین مراجعه کنید. دکتر ذاکرین با استفاده از بهترین متدهای روز دنیا، زیبایی را به واژن شما برمی گرداند. با تنگ شدن واژن، لذت روابط زناشویی خود را چند برابر کنید. همچنین جهت تعیین وقت ویزیت با مطب خانم دکتر ذاکرین با مطب تماس بگیرید: اطلاعات تماس با مطب دکتر ذاکرین

پرینورافی

پرینورافی یا پرینوپلاستی نوعی جراحی سرپایی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود و برای ترمیم بافت پرینه آسیب دیده در طی زایمان و تنگ کردن عضلات حول واژن به کار می رود. این عمل می تواند همراه با واژینوپلاستی یا به تنهایی به کار رود.

بیشتر بخوانید: چگونه واژن با استفاده از عمل پرینورافی تنگ می شود

لابیاپلاستی

روند زایمان و عبور نوزاد از کانال زایمان موجب کشیده شدن لابیا می شود. گاهی لابیا پس از زایمان حالت طبیعی خود را به دست می آورد اما در موارد دیگر شکل و اندازه لابیا در اثر زایمان تغییر می کند که مخصوصا در زایمان های دوم به بعد رایج تر است.

در طی زمان اگر لابیا بهبود نیابد می تواند موجب ناراحتی و دردناک در حین برخی ورزش ها و پوشیدن لباس های تنگ شود. عمل لابیاپلاستی یا همان عمل زیبایی واژن می تواند با تغییر اندازه و شکل لابیا در درمان این مشکل سودمند باشد.

همچنین تزریق چربی به واژن یا تزریق ژل نیز می تواند تغییرات شگرفی در ظاهر لابیا ایجاد کند.

عمل زیبایی واژن

مقاله پر بازدید سایت: آیا شما کاندیدای عمل لابیاپلاستی هستید

نکته نهایی درباره ترمیم واژن پس از زایمان طبیعی

زایمان و به دنیا آوردن فرزند یکی از بزرگترین لذت های زندگی است اما در این راستا ممکن است واژن شما آسیب ببیند. خبر خوب این است که راه های جبران این آسیب وجود دارد. پس از زایمان می توایند تمرینات کگل و رژیم غذایی مناسب برای بهبود خود را آغاز کنید و پس از چندین ماه در صورت عدم مشاهده نتایج دلخواه می توانید به پزشکتان برای مشاوره برای انجام هریک از روش های درمانی مراجعه کنید. انتخاب نوع عمل یا روش (هرچه که باشد) تنها بعد از معاینه توسط جراح زنان و بررسی عضلات کف لگن مقدور است. این نکته را مدنظر قرار دهید که بدون معاینه صحیح و کامل، انتخاب نوع روش ترمیمی واژن بعد از زایمان مقدور نبوده و بهتر است قبل از هرچیز به متخصص مراجعه کنید. همچنین چنانچه قصد انجام عمل زیبایی یا ترمیمی دارید و در انتخاب جراح خود شک دارید پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید. در این مقاله به طور کامل به ویژگیهای یک جراح خوب برای عملهای زیبایی می پردازیم.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح زیبایی زنان

برای داشتن یک واژن تنگ و لذت بردن از روابط زناشویی ما به شما خانم دکتر ذاکرین را پیشنهاد می دهیم. ایشان با انجام دهها عمل زیبایی، تجربه خوبی در این زمینه دارند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۹ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۶ دیدگاه ها
 • مشکل در دفع مدفوع بخاطر بخیه پرینه .مدفوع بجای راست روده در قسمت خالی که پشت وازن قرار دارد گیر میکند وتخلیه کامل نمیشود.البته ۵۷ ساله هستم وسالهاست دچار این مشکلم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام. نیازه حضوری تشریف بیارید برای معاینه و در صورت امکان عمل ترمیمی روی پرینه انجام بشه.

  • سلام. عزیزم حدود شش ماه که از زایمانت گذشت میتونی برای واژینوپلاستی اقدام کنی تا هم ظاهر واژن درست شه و هم اگر دچار تنگی یا گشادی بیش از حد شدی اصلاح شه.

  • بستگی داره که چه کاری بخوای انجام بدی. اول باید معاینه بشید تا مشخص بشه مشکل چیه و شدتش چقدره، یا واژنتون چه نوع ترمیمی نیاز داره. بعد میشه هزینه رو تعیین کرد.

  • سلام. ساعات تماس توی سایت هست. شماره واتزاپ مطب هم هست. هر موقع خواستید میتونید به واتزاپ پیام بدید.

 • بنده ۹ ماه پیش زایمان طبیعی کردم و ۶۰ بخیه خوردم ک بخیه هام باز شد. گفتن که بذارم بچه م ی کم بزرگ بشه بعد جراحی کنم. الان بچه م ۹ ماهشه دلم میخواد عمل کنم بنظرتون مشکلی برام پیش نمیاد وقتش رسیده یا بازم باید صبر کنم. کسی ندارم ک شبانه روز مراقب بچه م باشه

  • سلام. ۶ ماه بعد از زایمان میتونید این جراحی رو انجام بدید. ۳ روز تا یک هفته هم باید بعد از جراحی استراحت کنید.

 • سلام من یک زایمان طبیعی داشتم ،ایا میتوانم بعداز زایمان طبیعی دوم بلافاصله عمل ترمیم انجام بدهم و هزینه این عمل چقدر است ممنون

  • سلام. بلافاصله بعد از زایمان نمیتونید عملهای ترمیمی رو انجام بدید. در مورد هزینه ها هم بستگی داره چه نوع عمل ترمیمی نیاز داشته باشید. با شماره ۰۹۹۰۹۲۳۶۰۶۵ در واتزاپ تماس بگیرید تا مشاوره های لازم رو به شما بدن.

 • سلام از یک خانواده متوسط هستم ودر زایمان تبعی به نظرم واژنم آسیب دیده ودر موقع خندیدن یا بعضی موقع ادرارم را نمیتوانم نگه دارم واژنم به نظر شوهرم گشاد است سه بار تبعی زایمان کردم و ۴۷ سال دارم از این دو نظر رنج میبرم آیا من میتوانم عمل تنگی واژن انجام دهم ممنونم از خانم دکتر نظر خود را در رابته با من اعلام بفرمایند

  • سلام بله می تونید عمل تنگ کردن واژن رو انجام بدید. اما اینکه موقع خندیدن دچار نشت ادرار میشید به خاطر بی اختیاری ادرار هست. به متخصصی که برای عمل تنگ کردن مراجعه می کنید در مورد بی اختیاری ادرار هم توضیح بدید تا این مشکل رو هم درمان کنند.

 • ببخشید من یه زایمان طبیعی داشتم دو سال پیش.واژنم خیلی گشاد شده.میخاستم بدونم ماندگاری این عملها تا چند ساله؟ماندگاری کدوم بیشتره؟

  • ماندگاری تا زمانی هست که دوباره باردار نشید و زایمان نکنید. ماندگاری همشون یکی هست منتها عملهای ترمیم واژن متفاوت هستن به خاطر اینکه درجات گشادی واژن و نوع مشکلات واژن فرق می کنه و هر روشی برای یه درجه خاصی از گشادی واژن و یه عارضه ای خوبه.

 • با سلام من ۳ سال از زایمان طبیعیم میگذره و دچار خشکی واژن شدم عفونت قارچی هم دارم که خیلی دکتر میرم .اما چند وقت یک بار زیاد میشه .مدتیه لاکتوفم میخورم کمتر دچار خارش میشم خواهشن دارو بهم معرفی کنید من استروژن و واژیهیل استفاده کردم فقط زمان مصرف نتیجه بخش بوده

  • سلام خشکی واژن شما شدیده برای همین مکرر عفونت دارید. دارو نمیتونه بهتون کمک کنه چون این نوع عفونت ها مقاوم به آنتی بیوتیکها شدن و روانکاری و استروژن هم موقت هست. باید از لیزر مونالیزا برای درمان خشکی واژن استقاده کنید. عفونت هاتون هم درمان میشه.

  • سلام. اگر بعد از واژینوپلاستی، زایمان طبیعی انجام بدین نتیجه عمل تون بهم میخوره. باید بعد از آخرین زایمان اینکار رو انجام بدید. اگر هم واژینوپلاستی کردید، مشکلی برای زایمان طبیعی نداره.

  • سلام. حتی اگر سزارین بشین، به هر حال فشار جنین در طول بارداری روی واژن فشار میاره و نتیجه عمل رو بهم میزنه. بهتره بعد از آخرین زایمانتون این جراحی رو انجام بدین.

 • سلام من بعد زایمان اول دو تا س بخیم بازشده تو زایمان بعدی میشه همزمان با زایمان‌ ترمیمش کنن اخه ب ماما نشون دادم گفتن‌پارگیت زیاد نیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *