پرینه پلاستی | عمل ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان

عمل-پرینه-پلاستی

بعد از زایمان طبیعی، مادران دچار پارگی پرینه می شوند که در زایمان طبیعی اجتناب ناپذیر است. بعد از زایمان، پارگی پرینه مشکلاتی را برای زنان ایجاد می کند که با عمل پرینه پلاستی قابل درمان است. این عمل جزء عملهای زیبایی واژن است. در این مقاله به پارگی پرینه و ترمیم آن با پرینه پلاستی خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از این فهرست استفاده کنید.

پرینه چیست؟

به ناحیه بین مقعد و واژن پرینه گفته می شود. اغلب این بافت در ۹۰ درصد از زایمان های طبیعی دچار آسیب و پارگی می شود. بعد از زایمان با چند بخیه این پارگی ترمیم می شود. اما اغلب پارگی پرینه و بخیه آن بعد از پایان زایمان طبیعی با ضایعاتی همراه است که نارضایتی خانم ها را به دنبال دارد.

درجات پارگی پرینه

پارگی پرینه را بسته به مقدار پارگی به درجات ۱ تا ۴ تقسیم بندی می کنند:

پارگی درجه ۱ در پرینه: این رایجترین مدل پارگی پرینه است که در آن کمی پوست پرینه پاره می شود و نیازی به بخیه زدن ندارد. این پارگی خود بخود و سریع ترمیم می شود.

پارگی درجه ۲ در پرینه: در این حالت پوست پرینه و کمی از ماهیچه های زیر آن پاره می شوند که با چند بخیه این مشکل قابل حل است. این نوع پارگی نیز در زایمان های طبیعی بسیار رایج است.

پارگی درجه ۳ در پرینه: پوست واژن و پرینه و نیز ماهیچه های اطراف مقعد در این حالت دچار پارگی می شوند. این پارگی ها باید بخیه شوند.

پارگی درجه ۴ در پرینه: در این نوع پارگی، علاوه بر پوست واژن و پرینه، عضلات و بافت های اطراف مقعد، بافت های داخل مقعد نیز دچار پاره گی می شوند.

درجات پارگی پرینه

دلایل پارگی پرینه

موقع زایمان طبیعی بافت پرینه باید حالت کشسانی کافی داشته باشد که دور سر نوزاد کاملا باز شود. در واقع عدم انعطاف پذیری پرینه موقع زایمان علت پارگی پرینه است. هر چه انعطاف پرینه کمتر باشد، درجه پارگی پرینه بیشتر می شود. عواملی مثل:

 • درشت بودن نوزاد
 • اضافه وزن بیش از حد در دوران بارداری
 • به سمت جلو بودن صورت جنین
 • اولین تجربه زایمان طبیعی

احتمال پارگی پرینه را موقع زایمان طبیعی بیشتر می کند. توصیه می کنیم ماساژ پرینه برای زایمان راحت را حتما انجام دهید.

سایر علل پارگی پرینه

تنها علت پارگی پرینه فقط زایمان طبیعی نیست. عوامل دیگری نیز می توانند باعث پارگی پرینه در خانم ها شوند. این عوامل عبارتند از:

 • شلی و افتادگی پوست واژن و پرینه به خاطر بالا رفتن سن
 • چروک شدن پرینه به خاطر تغییرات وزنی شدید یا پی در پی.
 • داشتن رابطه جنسی شدید به دفعات زیاد
 • برش زدن پرینه موقع زایمان

گاهی پزشک برای نجات جان مادر و کودک و خارج کردن سر نوزاد مجبور می شود کمی پرینه مادر را برش بزند تا زایمان انجام شود.

برای ترمیم پارگی پرینه خود با عمل پرینه پلاستی، شما هم می‌توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین (جراح متخصص زنان و زایمان) در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

عوارض پارگی پرینه

پارگی پرینه موقع زایمان طبیعی اجتناب ناپذیر است. پاره شدن پرینه موقع زایمان توسط مادر حس نمی شود. با این حال پارگی های درجه ۳ و ۴ پرینه می تواند روی عملکرد بخش های زیر تاثیر منفی داشته باشد.

 • عضلات لگن
 • عضلات مقعد
 • ساختار و عملکرد واژن
 • عود کردن پارگی پرینه
 • باز شدن بخیه ها
 • جوش نخوردن بافت های پاره شده
 • ایجاد اسکار و بافت زائد روی پرینه
 • به جا ماندن جای بخیه ها
 • ناخوشایند شدن ظاهر پرینه

در بعضی موارد حتی پارگی پرینه می تواند رابطه جنسی را نیز با مشکلاتی روبه رو کند.

عوارض پارگی پرینه

راه های پیشگیری از پارگی پرینه 

هرچند جلوگیری از پاره شدن پرینه موقع زایمان احتمال کمی دارد ولی به کمک بعضی از روش های پیشگیری از پارگی پرینه می توان درجه پارگی پرینه را کمتر کرد. این روش ها عبارت است از:

 • رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری مثل مصرف امگا ۳ و چربی های مفید
 • تمرینات ورزشی کگل در دوران بارداری
 • ماساژ پرينه در بارداري
 • ماساژ پرینه موقع زایمان

همچنین نباید موقع انقباضات زایمان نفس خود را حبس کنید و باید به طور صحیح نفس بکشید. موقع زایمان به پهلو قرار بگیرید نه به پشت.

پرینه پلاستی چیست؟

پرینه پلاستی یک عمل جراحی زیبایی واژن است که روی پرینه انجام می شود و ایرادات ناحیه تناسلی را برطرف می کند. در این جراحی که به مهارت و تسلط بالایی نیاز دارد، پوست اضافی، غدد و زائده های گوشتی ایجاد شده روی پرینه برداشته می شود. این برشها با بخیه های تمیزی بسته می شوند.

بخیه ها قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن ندارند. با عمل پرینه پلاستی زیبایی و عملکرد پرینه به آن برگرداننده می شود. این جراحی با بی حسی موضعی انجام می شود و نیازی به بستری شدن بیمار ندارد. مدت زمان این جراحی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است.

فواید عمل پرینه پلاستی

برداشتن زائده هایی که باعث ناخوشایندی بافت پرینه می شدند از اولیه ترین مزیت های عمل پرینه پلاستی است. از دیگر مزایای پرینه پلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشخص نبودن جای برش های جراح موقع پرینه پیلاستی
 • از بین رفتن جای زخم و بخیه هایی که بعد از زایمان زده می شوند
 • رفع شل شدگی و افتادگی دهانه واژن
 • از بین رفتن چروک ها و تیرگی پرینه
 • برطرف شدن گشادی واژن (دهانه واژن)

همچنین پرینه پلاستی باعث بهبود رابطه جنسی و رفع مشکلات زناشویی می شود و کیفیت زندگی خانم ها را بهبود می دهد.

فواید عمل پرینه پلاستی

دوره نقاهت بعد از پرینه پلاستی

بعد از پرینه پلاستی باید یک هفته استراحت کنید. بعد از گذشت ۳ هفته از جراحی می توانید به کارهای عادی خود برگردید. اگر مراقبت های بعد از پرینه پلاستی که پزشک به شما توصیه کرده است را کاملا رعایت کنید، بعد از ۶ هفته به طور کامل بهبود پیدا کنید.

مراقبت های بعد از پرینه پلاستی

چون بخیه ها جذبی هستند، نیازی به کشیدن بخیه ها نیست. بعد از پرینه پلاستی مراقبتهای زیر را باید انجام دهید:

۱- اگر داروی مسکن یا آنتی بیوتیکی برای شما تجویز شده است، حتما آن را به موقع مصرف کنید.

۲- برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها از بلند کردن اجسام سنگین و یا فعالیت های سنگین اجتناب کنید.

۳- رعایت بهداشت لباس زیر

۴- به مدت ۶ تا ۸ هفته نباید رابطه جنسی داشته باشید تا پرینه کاملا بهبود یابد.

۵- برای جلوگیری از یبوست در رژیم غذایی تان غذاهای فیبردار مثل سبزیجات را بگنجانید.

۶- خشک و تمیز نگه داشتن محل جراحی شده

اگر متوجه التهاب یا تورم در پرینه شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای جلوگیری از عوارض پرینه پلاستی شما هم می‌توانید از مهارت و تخصص خانم دکتر متین ذاکرین (جراح متخصص زنان و زایمان) در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

عوارض پرینه پلاستی

اگر عمل پرینه پلاستی توسط جراحی که در این کار متبحر است انجام شود و مراقبتهای بعد از عمل را رعایت کنید، بدون عارضه خواهد بود. در غیر این صورت ممکن است دچار خونریزی، عفونت، یبوست و یا تورم شدید در ناحیه جراحی شده شوید.

عوارض پرینه پلاستی

هزینه عمل پرینه پلاستی

پزشک شما بعد از معاینه و بررسی میزان ضایعات و کاری که روی پرینه بیمار باید انجام شود، هزینه جراحی پرینه پلاستی را مشخص می کند. فاکتورهای دیگری مثل مهارت جراح، محل جراحی، شهر و غیره نیز در تعیین هزینه پرینه پلاستی تاثیرگذار است.

همچنین اگر همراه پرینه پلاستی، فرد بخواهد عمل های دیگر زیبایی واژن مثل پرینورافی، لابیاپلاستی، واژینوپلاستی، روشن سازی واژن، تنگ کردن واژن، هودکتومی را نیز انجام دهد، به هزینه جراحی پرینه پلاستی اضافه می شود.

در صورتی که سوال دیگری در مورد عمل پرینه پلاستی داشته باشید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات زیر این مقاله برای ما ارسال کنید. 

۴.۸/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۵ دیدگاه ها
 • سلام . من این عمل رو انجام دادم و یه تکه از بخیم جوش نمیخوره و ۳ بار منو هی تیغ زده هی دباره بخیه کرده بازم یه قسمت بخیم جوش نمیخوره . دکتره میگه چون مسافت بخیه بلنده ترشحات نمیتونن خارج بشن و پشت بخیه جمع میشن و از وسط بخیه خارج میشن و ترشحات نمیزاره بخیه جوش بخوره بهم گفت تامپو ، مش بینی بزار گذاشتم گفت یک ماه دیگه صبر کن یا هم اون قسمت خودش جوش بخوره یا دوباره بخیش کنیم . تو رو خدا شما بهم بگید چکار کنم

  • سلام. عزیزم بعید میدونم اصلا جراحت تجربه ای در انجام پرینه پلاستی داشته باشه. احتمال اینکه در عمل اول بخیه جوش نخوره هست. نمیگم نیست. اما خیلی معدود و به ندرت این اتفاق میفته. این که بخیه رو طوری زده که ترشحات قادر به خارج شدن نیستن و حتی تامپون هم جوابگو نیست نشونه خوبی نیست. بهتره به یک جراح بهتر مراجعه کنی.

 • سلام خسته نباشید برای درمان سریعتر پارگی درجه۱ پرینه چیکار باید کرد؟ الان بعد از گذشت دو هفته هنوز جوش نخورده لطفا راهنماییم کنید

  • سلام. اگر پارگی درجه ۱ باشه باید طی این دوهفته جوش می خورد. بهتره برای معاینه مراجعه کنید که اگر بخیه نیاز داره یا پرینه پلاستی براتون به موقع انجام بشه. تا زمان مراجعه حتما پرینه رو خشک و تمیز نگه دارید تا عفونت نکنه.

 • سلام خانم دکتر ۲۸ روز از عمل تنگی واژن و پرینورافی میگذره امروز از واژن نخ بخیه به اندازه ۱۳ سانت خارج شد که دو سرش گره داشت خیلی نگرانم آیا بخیه هام باز یا پاره شدن تقریبا نصفش بیرون بود با دست کشیدم که درآید مگه تکه تکه در نمیاد نخ بخیه آخه چرا بزرگ بود نخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *