مراقبتهای بعد از عمل واژینوپلاستی

مراقبتهای-بعد-از-واژینوپلاستی

مواردی مثل وراثتی، زایمان طبیعی، اضافه وزن، بالا رفتن سن و … علت گشادی واژن در خانم ها است. گشادی واژن لذت جنسی و ارگاسم زنان را کاهش داده و باعث بی میلی جنسی در زنان می شود. روش هایی برای درمان گشادی واژن وجود دارد. یکی از از این روشها، تنگ کردن واژن با عمل زیبایی واژینوپلاستی است. در این مقاله به مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن (واژینوپلاستی) می پردازیم. برای دسترسی سریع به تیتر مطالب از فهرست زیر کمک بگیرید.

عمل واژینوپلاستی چیست؟

عمل واژینوپلاستی یک جراحی برای تنگ کردن واژن است. در این روش برای تنگ کردن واژن، عضلات اضافی واژن برداشته می شود و یا عضلات واژن به هم نزدیک می شوند. در برخی جراحی ها ممکن است برای تنگ کردن واژن هم بخشهای اضافی برداشته شود و هم عضلات واژن به هم نزدیک شوند. مدت جراحی واژینوپلاستی بسته به شدت گشادی واژن یک الی دو ساعت است.

برای برداشتن عضلات اضافی، جراح بخش های اضافی را برش زده و عضلات باقی مانده را به هم نزدیک کرده و بخیه می زند. بسته به اینکه برش با چه وسیله ای انجام شود، دو نوع عمل واژینوپلاستی وجود دارد:

  • واژینوپلاستی با لیزر
  • واژینوپلاستی با جراحی

نتیجه عمل تنگ کردن واژن با لیزر و یا با جراحی کاملا مشابه است و فرقی با هم ندارند.

تفاوت واژینو پلاستی با لیزر و جراحی

دوره نقاهت واژینوپلاستی با لیزر کوتاهتر است. تنگ کردن واژن با لیزر سرپایی، بدون نیاز به بستری شدن، بدون درد و خونریزی است و با بی حسی موضعی انجام می شود. همچنین هزینه واژینوپلاستی با لیزر کمتر از هزینه واژینوپلاستی با جراحی است. بهبودی بعد از جراحی تنگ کردن واژن با تیغ جراحی طولانی تر از جراحی با لیزر بوده و به چند ساعت بستری شدن بعد از عمل نیاز دارد.

تفاوت واژینو پلاستی با لیزر و جراحی

واژینوپلاستی برای چیست؟

عمل تنگ کردن واژن یک عمل زیبایی است که برای رفع شل شدگی و گشادی واژن انجام می شود. این جراحی را می توانید در کنار جراحی های زیبایی دیگر نیز انجام دهید. از مزایای عمل واژینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بسته به اینکه واژینوپلاستی با چه روشی انجام شود، از بی حسی موضعی و یا بیهوشی برای انجام این عمل جراحی استفاده می شود.

اگر دچار گشادی واژن هستید و به ارگاسم نمی رسید، شما هم می‌توانید برای درمان گشادی واژن از تبحر خانم دکتر ذاکرین (جراح متخصص زنان و زایمان) در عمل واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

دوره نقاهت واژینوپلاستی

طول دوره نقاهت واژینوپلاستی بستگی به نوع عمل دارد. دوره نقاهت تنگ کردن واژن با لیزر کوتاهتر از دوران نقاهت بعد از تنگ کردن واژن با جراحی است. نقاهت بعد از واژینوپلاستی با جراحی ۳ تا ۴ هفته است. دوره نقاهت بعد از عمل واژینوپلاستی با لیزر حدود ۱ هفته است.

مراقبت های بعد از واژینوپلاستی

مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن بستگی به این دارد که با چه روشی واژینوپلاستی را انجام داده اید. به همین دلیل دستورالعمل های مراقبت بعد از عمل تنگی واژن به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

واژینوپلاستی با لیزر

اگر عمل تنگی واژن با لیزر را انجام داده اید، به مراقبتهای زیادی بعد از عمل نیاز ندارید. ولی بهتر است تا چند روز بعد از لیزر ورزشهای سنگین یا فعالیت های شدید انجام ندهید. ۳ روز بعد از واژینوپلاستی می توانید رابطه جنسی داشته باشید.

مراقبت های بعد از واژینوپلاستی با لیزر

جراحی واژینوپلاستی

اگر واژینوپلاستی با جراحی را انجام داده اید ۱ تا ۳ روز بعد از عمل می توانید به زندگی عادی خود برگردید. فقط باید نکات زیر را در مورد مراقبتهای بعد از عمل تنگی واژن حتما رعایت کنید:

۱- آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

۲- می توانید برای کاهش درد و تورم از کیسه یخ پیچیده شده در حوله استفاده کنید.

۳- برای شستشو و تمیز نگه داشتن واژن بهتر است از صابون استفاده نکنید. بعد از شستشو از سشوار باری خشک کردن واژن استفاده کنید تا از بروز عفونت در محل بخیه ها پیشگیری شود.

۴- ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی نباید دوش بگیرید یا استحمام کنید.

۵- تا قبل از بهبودی کامل و اجازه پزشک از استخر یا وان حمام استفاده نکنید.

۶- در رژیم غذایی خود از خوراکی هایی استفاده کنید که باعث یبوست نمی شوند.

۷- تا ۲ ماه نباید ورزشها یا فعالیت های سنگین انجام دهید.

۸- تا ۲ ماه بعد از جراحی نباید رابطه جنسی داشته باشید یا از تامپون استفاده کنید.

۹- سعی کنید محل جراحی شده را گرم و خشک نگه دارید.

۱۰- تا دو هفته بعد از واژینوپلاستی نباید الکل یا سیگار مصرف کنید. زیرا روند ترمیم و بهبود زخم ها را کند می کند.

۱۱- بعد از جراحی واژینوپلاستی تا زمان بهبودی بهتر است لباسهای تنگ و چسبان نپوشید.

بخیه ها قابل جذب هستند و فقط باید محل بخیه را خشک و تمیز نگه دارید. در صورتی که تورم یا درد شدیدی در ناحیه شکم دارید یا خونریزی بعد از عمل شما زیاد است، باید سریعا به جراح خود مراجعه کنید.

عوارض واژینوپلاستی

در عمل واژینوپلاستی برای تنگ کردن واژن فقط بخش های اضافی واژن برداشته می شود. تا به حال گزارشی درباره عوارض و مشکلات این جراحی گزارش نشده است. جراحی تنگ کردن واژن جزء جراحی های با ریسک پایین است.

عوارض احتمالی این جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

در صورتی که این جراحی را زیر نظر جراح ماهر و با تجربه انجام دهید، چنین عوارضی بعد از عمل تنگی واژن ایجاد نمی شود.

عوارض واژینوپلاستی

اگر مایل به انجام عمل واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن) هستید و به دنبال بهترین دکتر برای واژینوپلاستی در تهران می گردید، ما به شما خانم دکتر متین ذاکرین (جراح متخصص زنان و زایمان) را پیشنهاد می کنیم. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

هزینه جراحی واژینوپلاستی

هزینه جراحی واژینوپلاستی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال مهارت و شهرت جراح در این زمینه، شهر، محل انجام عمل (کلنیک یا مطب یا …)، میزان گشادی واژن و زمانی که برای جراحی لازم است، روش جراحی واژینوپلاستی و غیره.

اگر همراه با جراحی واژینوپلاستی، عملهای زیبایی واژن مثل لابیاپلاستی، روشن سازی واژن، هودکتومی (جراحی زیبایی کلیتوریس)، پرینورافی (تنگ کردن دهانه واژن)، ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان و … را نیز انجام دهید، به هزینه عمل واژینوپلاستی اضافه می شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت لابیاپلاستی با واژینوپلاستی

سخن پایانی

عمل واژینو پلاستی به دو روش جراحی و لیزر انجام می شود. هدف هر دو روش جراحی تنگ کردن واژن است و نتایج یکسانی دارند. اما واژینوپلاستی با لیزر بیشتر از روش جراحی توصیه می شود. چون دوره نقاهت آن کوتاهتر و مراقبت های بعد از واژینوپلاستی بسیار کمتر از جراحی است. برای جراحی نیاز به بیهوشی و نیز مراقبتهای بیشتر بعد از عمل است. بنابراین بعد از جراحی باید برای جلوگیری از عفونت، پیشگیری از عوارض بعد از واژینوپلاستی و گرفتن نتیجه بهتر از جراحی به مراقبتهای ذکر شده در این مقاله توجه کنید.

در صورتی که سوال دیگری در مورد واژینوپلاستی و یا مراقبت بعد از عمل تنگی واژن دارید، از طریق بخش نظرات همین مقاله می توانید سوالات خود را مطرح کنید.

۴.۷/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۶ دیدگاه ها
  • سلام من بعد زایمانم بخیهام باز شدن الان حدود یکسال و نیمه که بازه باید اول بخیه بزنن و بعد جراحی واژینو پلاستی انجام بدم؟

    • دو هفته بعد از عمل می تونید این کار رو انجام بدید اما خیلی باید مراقب باشید. اگر هنوز تورم و التهابی باقی مونده حتی اگر خیلی کمه باز هم نباید شیو کنید. صبر کنید تا کاملا بهبود پیدا کنه

    • سلام. یک تا سه روز میتونید استراحت کنید و به بعد به کارهای عادی برگردید. اما بهتره پنج روز الی یک هفته بعد از عمل از سر کار مرخصی بگیرید. چند روز بعد از عمل اگر احساس ناراحتی نمی کنید می تونید پیاده روی کوتاه (نیم ساعته) داشته باشید. اگر به واژن فشار میاد همون قدم زدن در منزل را تا جایی که میشه ادامه بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *