دلیل ارضا نشدن و نرسیدن زنان به ارگاسم چیست + درمان

اختلال-ارگاسم-در-زنان

به مشکل ارضا نشدن در رابطه جنسی، اختلال ارگاسم (آنورگاسمی) می گویند. تحقیقات نشان می دهند که فقط ۱۰% زنان به راحتی به ارگاسم می رسند و ۹۰% دیگر به دلایل متعدد نمی توانند به اوج لذت جنسی برسند (clevelandclinic.org).
در این مقاله همراه ما باشید تا به شما بگوییم که دلایل به ارگاسم نرسیدن زنان چیست و اختلالات ارگاسم چطور درمان می شوند. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

اختلال ارگاسم در زنان و انواع آن

تقریباً ۴۰ درصد از زنان برای رسیدن به ارگاسم به تحریک کلیتوریس نیاز دارند (منبع: healthywomen.org). ارگاسم کلیتورال در زنان یک مسئله کاملا طبیعی و رایج است. فقط ۲۱ تا ۳۰ درصد از زنان بدون تحریک کلیتوریس و فقط با دخول ارضا می شوند (ارگاسم با دخول).

انواع آنورگاسمی

به گفته خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان، ممکن است یک زن نتواند هیچ نوع ارگاسمی را تجربه کند. اختلالات ارگاسم در این خانم ها ممکن است به یکی از شکلهای زیر باشد:

اختلال ارگاسم اولیه: زمانی که زن هرگز ارگاسم را در زندگی جنسی خود تجربه نکرده است.

اختلال ارگاسم ثانویه: زمانی که فرد قبلاً به اوج لذت جنسی می رسید، اما اکنون به سختی ارضا شده یا اصلا ارضا نمی شود.

علائم ارضا نشدن زن چیست؟

علائم ارضا نشدن زنان به یکی از شکل های زیر بروز می کند:

 • خیلی دیر و سخت به اوج می رسند.
 • به ندرت ارگاسم را تجربه می کنند یا اصلا به ارگاسم نمی رسند.
 • ارگاسم خیلی خفیفی دارند.
 • بعد از نزدیکی دچار کمردرد و دل درد می شوند.

این بانوان بعد از رابطه زناشویی احساس ناراحتی و دلسردی دارند.

برای تشخیص علت و درمان اختلالات ارگاسم در تهران، شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

مهمترین دلایل به ارگاسم نرسیدن زنان

اختلال ارگاسم زنان ممکن است در اثر بالا رفتن سن، عوامل بیرونی مثل سبک زندگی یا علل درونی مثل مشکلات روحی یا جسمی اتفاق بیفتد. مهمترین علل نرسیدن زنان به ارگاسم عبارتند از:

مشکلات هورمونی

پایین بودن سطح هورمون اکسی توسین (هورمون احساس خوب یا عشق) در زنان، رسیدن به ارگاسم را دشوارتر می کند. همچنین، کاهش هورمون استروژن در شیردهی و یائسگی باعث خشکی واژن و ارضا نشدن زنان می شود.

کم آبی بدن

کم آبی بدن در اثر نوشیدن زیاد الکل یا کم آب خوردن در طول روز علاوه بر ایجاد خستگی و یبوست، باعث عدم روانکاری واژن و مشکلات ارگاسم می شود.

دردهای مقاربتی

دردهای مقاربتی یا دیسپارونیا از مهمترین علل نرسیدن زنان به ارگاسم هستند. مشکلاتی مثل واژینیسموس، عدم روانکاری واژن موقع نزدیکی و فشار به لابیامینورهای خیلی بزرگ، مقاربت زنان را دردناک می کنند.

علل خشکی واژن و نرسیدن به ارگاسم

پری مثانه

اگر قبل از رابطه جنسی ادرار نکنید، حین نزدیکی تمرکزتان صرف کنترل ادرار شده و به خاطر فشار به مثانه نمی توانید به راحتی ارضا شوید.

مصرف برخی داروها

عدم ارگاسم و کاهش میل جنسی می تواند از عوارض جانبی مصرف برخی داروها مثل قرص های ضد فشار خون، ضد بارداری، آنتی هیستامین ها، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) یا داروهای ضد افسردگی باشد.

برخی بیماریها

علائم ناشی از بیماریهای زنانه (عفونت های مقاربتی، آتروفی واژن، آندومتریوز، …)، دیابت، فشار خون و اختلالات خواب هم می تواند علت آنورگاسمی در زنان باشد.

گشادی واژن

یکی از دلایل ارضا نشدن زن با دخول، گشادی واژن است. زنانی که تجربه چندین زایمان طبیعی را دارند، خود و همسرشان موقع دخول حس جنسی زیادی نداشته و به ارگاسم نمی رسند. به علاوه گشادی واژن باعث عفونت مکرر واژن و درد مقاربتی زنان می شود.

مشکلات رابطه ای زوجین

روابط بد یا وقت نگذراندن زوجین با هم، عدم اعتماد و احساس صمیمیت آنها، اهمیت ندادن مرد به ارگاسم همسر خود و فقدان احساس تماس پوستی و بغل شدن زن حین نزدیکی منجر به اختلال ارگاسم در زنان می شود.

عجله برای رسیدن به ارگاسم

مردان معمولاً در ۵-۱۰ دقیقه اول تحریک شدن، سریع به ارگاسم می رسند ولی این برای زنان ممکن است بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد. بسیاری از زنانی که هرگز ارضا نشده اند، به این دلیل بوده که به خود زمان کافی نمی دهند و برای رسیدن به ارگاسم عجله دارند.

موانع ذهنی

خستگی جسمی، افکار مزاحم، فشارهای مالی، آسیب های جنسی گذشته، احساس گناه و شرم از جمله موانع ذهنی رایجی هستند که مانع لذت بردن از رابطه جنسی یا خودارضایی زنان می شود. همچنین اضطراب و استرس بالا منجر به کاهش هورمون اکسی توسین می شود که برای رسیدن به ارگاسم لازم است.

نارضایتی از تصویر بدنی خود

درگیری ذهنی حین رابطه جنسی به دلیل نداشتن احساس خوب نسبت به بدن باعث کاهش اعتماد به نفس جنسی و کاهش ارگاسم می شود. این مشکل به خصوص در زنانی که لابیاهای تیره یا خیلی بزرگی دارند، بیشتر دیده می شود.

امتناع از رها شدن

اغلب ما یاد گرفته ایم که تمام جنبه های زندگی خود را کنترل کنیم ولی در رختخواب باید رها باشید. نگران این نباشید که موقع ارگاسم کنترل بدنتان را از دست بدهید، چون صرفا ممکن است بدنتان بلرزد و عضلات دیواره واژن تان منقبض شود.

سکوت حین نزدیکی

سکوت موقع رابطه جنسی از ارگاسم در زنان جلوگیری می کند. چون سر و صدا داشتن در حین رابطه جنسی به شما اجازه می دهد طولانی تر و بیشتر به ارگاسم برسید و از طریق صداهایی که ایجاد می کنید، به همسرتان بگویید چه چیزی را دوست دارید و چه چیز آزارتان می دهد.

سبک زندگی

سبک زندگی زنان می تواند مانع از اوج لذت جنسی آنها شود، مثلا:

 • خستگی و کار زیاد روزانه
 • سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی های الکلی
 • کم تحرکی، ورزش نکردن یا زیاد نشستن که باعث انقباض عضلات لگن و دردهای لگنی می شود.

همچنین، پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند هم باعث انقباض عضلات کف لگن و چسبندگی اعصاب این ناحیه شده و از انتقال پیام های برانگیختگی برای رسیدن به ارگاسم جلوگیری می کند.

تمرکز بیش از حد روی ارگاسم

کسانی که رابطه زناشویی خود بیش از حد روی اوج لذت جنسی تمرکز می کنند، نه تنها ارگاسم، را تجربه نکرده، بلکه حس برانگیختگی و ارتباط با شریک جنسی خود را هم از دست می دهند.

عوارض ارضا نشدن زن پس از تحریک

زنانی که ارگاسم را تجربه نمی کنند، کم کم دچار بی میلی جنسی یا حتی بیزاری جنسی شده و تمایلی به نزدیکی ندارند و در زندگی عاطفی و روزمره خود با همسرشان دچار مشکل می شوند.

عوارض اختلال ارگاسم

چطور علت آنورگاسمی در زنان تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص اختلال ارگاسم باید از نظر لگنی، هورمونی، سابقه بیماریها و مصرف داروهای خود توسط متخصص زنان ارزیابی شوید. اگر لازم بود برایتان روشهای تشخیصی دیگر مثل سونوگرافی واژینال تجویز می شود.

روشهای درمان ارضا نشدن زنان

به گفته خانم دکتر ذاکرین، اگر مشکلات روحی و ارتباطی علت آنورگاسمی باشد به مشاور یا سکس تراپیست ارجاع می شوید. اما در صورت بروز مشکلات جسمی، پزشکان برای افزایش و بهبود ارگاسم در زنان از روشهای زیر استفاده می کنند:

درمان های دارویی

اگر اختلالات دارویی باعث کاهش ارگاسم می شوند، پزشک نوع داروهایتان را عوض کرده یا برای درمان اختلال ارگاسم داروهای زیر را تجویز می کند:

 • بوپروپیون خوراکی، ویاگرا، …
 • داروهای متعادل کننده نوسانات هورمونی
 • کرم های واژینال برای خونرسانی بیشتر به واژن
 • لوبریکانت های برپایه آب برای خشکی واژن

عمل های جراحی زیبایی

گاهی برای افزایش ارگاسم در زنان لازم است عمل های زیبایی زنانه را انجام دهید، مثلا:

عمل لابیاپلاستی: عمل لابیاپلاستی برای کاهش سایز لابیامینورها و رفع دردهای مقاربتی انجام می شود.

عمل هودکتومی: برای کنار زدن کلاهک کلیتوریس انجام می شود تا کلیتوریس بیشتر لمس و تحریک شود.

سفید کردن واژن: برای روشن سازی و زیبایی لابیاماژورها و نیز بهبود تصویر بدنی خود مفید است.

تنگ کردن واژن: با عمل واژینوپلاستی یا تنگ کردن با نخ می توانید گشادی واژن را برطرف کرده و با عمل پرینورافی، دهانه واژن را تنگ کنید.

درمان با لیزر واژن: از لیزر مونالیزا می توانید برای درمان خشکی واژن در یائسگی و شیردهی و نیز درمان عفونتهای مکرر واژینالی بهره مند شوید.

RF واژینال: این روش برای تنگ شدن واژن در زنانی که تا به حال زایمان طبیعی نکرده اند، درمان آتروفی واژن و درمان واژینیسموس (دخول غیرممکن) استفاده می شود.

تقویت نقطه جی: تزریق ژل به نقطه جی در داخل واژن برای بهبود ارگاسم واژینالی بسیار مفید است.

همچنین اگر دردهای لگنی در اثر بیماریهای دستگاه تناسلی مثل فیبروم و آندومتریوز باشد با روشهای جراحی و غیرجراحی می توان آنها را درمان و مشکل ارضا نشدن زنان را برطرف کرد. همچنین اگر لازم باشد می توانید با تغییر سبک زندگی تان بیشتر ارضا شوید.

برای درمان اختلالات جنسی زنان در تهران، می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره نرسیدن زنان به ارگاسم

معمولا بانوانی که دچار اختلال آنورگاسمی هستند، سوالات زیر را می پرسند:

دلیل ارضا نشدن زن با دخول چیست؟

تعداد کمی از زنان که نقطه جی برجسته ای در واژن دارند، با دخول ارضا می شوند. پس اگر با دخول ارضا نمی شوید، غیر طبیعی نیستید. اما در صورت تمایل به دخول واژینالی می توانید تزریق ژل به نقطه جی را امتحان کنید.

ارضا نشدن زن باعث دل درد می شود؟

بعضی از خانم ها این مورد را گزارش می کنند که ممکن است به خاطر اسپاسم عضلات و رها نشدن تنش های بدن بعد از نزدیکی بدلیل نرسیدن به ارگاسم باشد.

ارضا نشدن زن باعث ناباروری می شود؟

ارگاسم روی باروری زنان تاثیری ندارد. برای بارداری کافی است که فقط اسپرم ها در زمان تخمک گذاری داخل واژن ریخته شوند.

اگر شما هم سوالی درباره دلیل ارضا نشدن و نرسیدن زنان به ارگاسم و روشهای درمان آنورگاسمی دارید، می توانید در بخش نظرات آنها را از ما بپرسید.

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *