همه چیز درباره کاندوم زنانه: مزایا – عوارض و روش استفاده

کاندوم-زنانه

یکی از ابزارهای بهداشتی مرتبط با رابطه جنسی، کاندوم زنانه یا FC (Female Condom) است که توسط خانمها موقع نزدیکی استفاده می شود. کاندوم زنانه را یک پزشک دانمارکی برای حفاظت از خانم ها در برابر اسپرم و ترشحات مردانه اختراع کرده است. در این مقاله به طور کامل به هر آنچه که درباره کاندوم زنانه باید بدانید و نیز طرز استفاده کاندوم زنانه پرداخته ایم. برای دسترسی سریع به تیتر مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

کاندوم زنانه چیست؟

کاندوم زنانه یا FC یک لوله پلاستیکی از جنس پلی اورتان و به طول ۱۷ سانتی متر است که موقع نزدیکی توسط خانمها استفاده می شود. کاندوم های زنانه انعطاف پذیرند و در دو انتهای آنها حلقه ای انعطاف پذیر وجود دارد. یکی از حلقه ها بسته است که داخل واژن قرار می گیرد و کاندوم را داخل واژن نگه می دارد. حلقه دیگر که در انتهای باز کاندون قرار دارد، در دهانه ورودی واژن قرار می گیرد.

فرق کاندوم زنانه و مردانه

کاربرد کاندوم مردانه و زنانه یکسان بوده و هر دو برای حفظ بهداشت جنسی استفاده می شوند. اما تفاوتهایی نیز بین آنها وجود دارد.

فرق کاندوم زنانه و مردانه

فرق کاندوم زنانه و مردانه عبارت است از:

۱- کاندوم مردانه روی سطح آلت مردانه را پوشانده ولی کاندوم زنانه در داخل واژن خانمها قرار می گیرد.

۲- کاندوم های زنانه بلند تر از کاندوم مردانه هستند.

۳- کاندوم مردانه حلقه ندارد اما در دو انتهای کاندوم زنانه حلقه وجود دارد.

۴- کاندوم های زنانه نازکتر از کاندوم مردانه بوده و بهتر گرما را انتقال می دهند.

۵- برای استفاده از کاندوم زنانه بر خلاف کاندوم مردانه نیازی به کمک همسر نیست و زنان به تنهایی می توانند آنرا در واژن خود قرار دهند.

۶- کاندوم زنانه از جنس پی اورتان بوده و کمتر از کاندوم مردانه حساسیت زا است.

۷- اغلب کاندوم های مردانه از جنس لاتکس هستند اما یک شرکت ژاپنی، کاندوم های مردانه از جنس پلی اورتان را تولید کرده که باعث بروز حساسیت کمتری می شود.

کاربرد کاندوم زنانه چیست؟

کاندوم زنانه توسط خانم هایی استفاده می شود که همسران آنها حاضر به استفاده از کاندوم مردانه نیستند. در صورت استفاده درست از این نوع کاندوم، استفاده از کاندوم زنانه کاملا موثر بوده و کارایی آن ۷۵ درصد است. کاربردهای کاندوم زنانه عبارت است از:

اگر خانم ها درست و همیشه از کاندوم زنانه استفاده کنند، این وسیله می تواند تا ۹۸ درصد در جلوگیری از بارداری موثر باشد.

مزایای کاندوم زنانه

نیازی نیست موقع مقاربت کاندوم زنانه را بگذارید. تا ۸ ساعت قبل از مقاربت هم می توان کاندوم را در واژن قرار داد. سایر مزایای کاندوم زنانه عبارت است از:

 • احتمال پاره شدن کاندوم زنانه موقع مقاربت کمتر از ۱ درصد است.
 • به دما یا محل خاصی برای نگهداری آن نیازی نیست.
 • بدون عارضه و یا بروز حساسیت در واژن
 • جلوگیری از آسیب دیدن واژن موقع نزدیکی
 • امکان استفاده از روان کننده ها و روغن ها موقع استفاده از کاندوم زنانه

مزایای کاندوم زنانه

اگر از کاندوم زنانه استفاده می کنید دیگر نیازی به استفاده از کاندوم مردانه نیست. نباید همزمان از کاندوم مردانه و زنانه استفاده کرد. زیرا اصطکاک را زیاد می کند و باعث پارگی کاندوم مردانه یا لغزیدن و یا جابه جایی حلقه بیرونی کاندوم زنانه می شود.

معایب استفاده از کاندوم زنانه

مزایای استفاده از کاندوم زنانه بسیار بیشتر از معایب آن است. معایب استفاده از کاندوم زنانه چیز جدی نیست. مثلا ممکن است:

 • گرانتر بودن کاندون زنانه
 • احساس سوزش و خارش در واژن بعد از قرار دادن کاندوم
 • امکان بروز بثورات در واژن بعد از قرار دادن کاندوم
 • احساس خجالت و ناراحتی از ظاهر واژن به خاطر حلقه بیرونی کاندوم
 • موقع نزدیکی، وجود کاندوم زنانه حس می شود
 • ممکن است استفاده از آن برای بعضی از خانمها سخت باشد.
 • موقع نزدیکی باعث ایجاد سر و صدا شود. می توانید این مشکل را با مصرف روان کننده ها به راحتی حل کنید.

جدی ترین عیب استفاده از کاندوم زنانه ناتوانی از پیشگیری در مواقعی است که کاندوم به بیرون واژن سر بخورد یا حلقه بیرونی موقع نزدیکی وارد واژن شود. در این صورت احتمال بارداری وجود دارد.

طرز صحیح استفاده از کاندوم زنانه

قبل از باز کردن بسته کاندوم باید دستهای خود را به خوبی بشویید. به شکلی که کاندوم آسیب نبیند، بسته را باز کنید. کاندوم را بررسی کنید. اگر پارگی یا سوراخی در آن وجود داشت آن سرا دور انداخته و یک کاندوم دیگر بردارید. نحوه استفاده از کاندوم زنانه به صورت زیر است:

۱- می توانید در حالت نشسته، ایستاده و یا خوابیده قرار بگیرید. پاهای خود را باز کنید.

۲- حلقه داخلی را طوری بگیرید که انگشت اشاره در وسط حلقه باشد و با شست و انگشت میانی حلقه را طوری فشار دهید که باریک و دراز شود.

۳- با دست دیگر لبه های واژن را باز کنید و حلقه داخلی را وارد واژن کنید.

۴- انگشت اشاره را وارد کاندوم کنید و حلقه داخلی را به سمت رحم هل دهید. مطمئن شوید که کاندوم هیچ پیج و تابی در واژن نداشته باشد و صاف و مستقیم در کانال واژن قرار گرفته باشد.

۵- حلقه بیرونی کاندوم نباید وارد واژن شود. بلکه باید بیرون و اطراف دهانه واژن را بپوشاند. قبل از وارد کردن کاندوم می توانید از روان کننده برای ورود راحتتر کاندوم به واژن استفاده کنید.

عکس نحوه استفاده از کاندوم زنانه

نحوه وارد و خارج کردن کاندوم را می توانید در تصویر زیر ببینید:

نحوه استفاده از کاندوم زنانه

خارج کردن کاندوم زنانه

برای جلوگیری از ریختن مایع منی جمع شده درون کاندوم به داخل واژن باید به روش زیر کاندوم را خارج کنید:

 • با پایان مقاربت بلند نشوید. قبل از ایستادن باید کاندوم خود را خارج کنید.
 • حلقه بیرونی کاندوم را مثل شکل بعدی بچرخانید.
 • سپس کاندوم را بیرون بکشید.
 • کاندوم را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته و دور بیاندازید

نباید از کاندوم دو بار استفاده کرد. کاندوم ها یکبار مصرف هستند و بعد از استفاده باید دور انداخته شوند. پس نباید آنها را شسته و مجددا استفاده کنید.

کاندوم زنانه بهتر است یا مردانه؟

اکثرا این سوال پرسیده می شود که کاندوم زنانه بهتره یا مردانه؟ در جواب باید گفت که هر دو نوع کاندوم زنانه و مردانه مزایای خاص خود را دارند. هرچند احتمال پارگی کاندون زنانه کمتر است اما برای جلوگیری از بارداری کاندوم مردانه بهتر از کاندوم زنانه عمل می کنند. چون برای جلوگیری از بارداری، زنان باید همیشه موقع نزدیکی از کاندوم زنانه استفاده کنند. تنها در صورت استفاده مداوم از کاندوم زنانه ۹۵-۹۸ درصد از بارداری جلوگیری می شود.

آیا استفاده از کاندوم زنانه لذت جنسی را کم می کند؟

بر خلاف تصور مردم، استفاده از کاندوم زنانه باعث کاهش تحریک پذیری و لذت جنسی زنان و مردان نمی شود. بلکه استفاده از کاندوم به روشهای زیر می تواند باعث بهبود رابطه جنسی و بیشتر شدن لذت زنان و حتی مردان موقع نزدیکی شود:

 • افزایش لذت جنسی زنان به خاطر سایش حلقه بیرونی کاندوم زنانه به کلیتوریس موقع نزدیکی
 • افزایش لذت جنسی زن و مرد به خاطر حالت رطوبت کاندوم زنانه به دلیل جنس کاندوم
 • افزایش اعتماد به نفس زنان در رابطه به خاطر حفاظت در برابر بارداری ناخواسته

تاثیر کاندوم زنانه بر لذت جنسی

چه کسانی باید از کاندوم زنانه استفاده کنند؟

خانمهایی که همسران آنها حاضر به استفاده از کاندوم مردانه نیستند می توانند از این روش برای جلوگیری از بارداری یا بیماری های مقاربتی استفاده کنند. همچنین زنانی که به دنبال روشهای امن ضد بارداری با کمترین عوارض جانبی هستند یا زایمان یا سقط جنین داشته اند، می توانند از کاندوم زنانه استفاده کنند.

چه کسانی نمی توانند از کاندوم زنانه استفاده کنند؟

همه خانم ها نمی توانند از کاندوم زنانه استفاده کنند. مثلا زنانی که به لاتکس حساسیت دارند ممکن به کاندوم زنانه نیز آلرژی داشته باشند. همچنین استفاده از کاندوم برای زنان زیر مناسب نیست:

۱- زنان زیر ۳۰ سال که ریسک بارداری بالایی دارند یا بیش از ۳ بار در هفته نزدیکی دارند. در صورت عدم استفاده مداوم از کاندوم زنانه ریسک بارداری آنها با کاندوم بالاست.

۲- زنانی که نمی توانند به درستی از کاندوم زنانه استفاده کنند و یا با کاندوم زنانه احساس ناراحتی می کنند.

۳- زنانی که همیشه نمی توانند از کاندوم زنانه استفاده کنند.

۴- زنانی که در روشهای پیشگیری واژینالی مثل IUD ناموفق بوده اند

۵- زنانی نیز که ساختار واژن آنها به شکلی است که نمی توانند به درستی کاندوم را جا بیندازند، نمی توانند از این وسیله استفاده کنند.

قیمت انواع کاندوم زنانه

عوامل مختلفی در قیمت کاندوم زنانه تاثیر دارند. مثلا موجود بودن یا کم و زیاد بودن کاندوم در بازار، قیمت ارز، نوع کاندوم، شهر، مراکزی که خرید را انجام می دهید و غیره. کاندوم هایی که استانداردهای ایمنی بالاتری دارند معمولا گرانتر هستند.

کاندوم زنانه از کجا بخریم؟

کاندوم های زنانه به خصوص با شرایط تحریم ایران ممکن است به سختی در بازار پیدا شوند. احتمالا در داروخانه های بزرگ و معتبر شهر خود می توانید کاندوم زنانه را تهیه کنید. قبل از خرید حتما به تاریخ انقضای کاندوم توجه کنید. کاندوم های زنانه ۵ سال بعد از تاریخ تولید منقضی می شوند.

مکان خرید کاندوم زنانه

۱۲ نکته طلایی درباره کاندوم زنانه که باید بدانید

۱- از کاندوم زنانه برای رابطه مقعدی هم می توان استفاده کرد.

۲- کاندوم زنانه حتما قبل از ورود آلت باید وارد واژن شود. چون ممکن است قبل از ارضا شدن اسپرم ترشح شود.

۳- استفاده از کاندوم باعث نازایی نمی شود و برای بارداری های بعدی مشکلی ایجاد نمی کند.

۴- استفاده دوباره از کاندوم ممنوع است. برای هر رابطه جنسی باید از یک کاندوم دیگر استفاده شود.

۵- اگر حلقه بیرونی کاندوم وارد واژن شد، باید رابطه جنسی را قطع کرده و کاندوم را خارج کنید. از یک کاندوم جدید قبل از شروع ادامه رابطه استفاده کنید.

۶- اگر آلت مردانه به اشتباه از بین واژن و سطح بیرونی کاندوم وارد واژن شد برای اطمینان می توانید از روش های پیشگیری اورژانسی کمک بگیرید.

۷- موقع خرید کاندوم به علامت CE و یا BSI Kitemark توجه کنید. این علائم نشان می دهد که این کاندوم با استانداردهای ایمنی بالایی تست شده است.

۸- حتما قبل از دخول و نزدیکی مطمئن شوید که کاندوم سر جای درست خود قرار گرفته و موقع نزدیکی از واژن خارج نشود.

۹- از کاندوم زنانه بلافاصله بعد از زایمان یا سقط جنین می توان استفاده کرد و مشکلی برای واژن ایجاد نمی شود.

۱۰- کاندوم زنانه را بعد از مقاربت نباید در توالت بیندازید. بلکه برای رعایت بهداشت باید کاندوم را داخل پلاستیک گذاشته و در سطل زباله بیندازید.

۱۱- همزمان با کاندوم زنانه می توانید از قرص های ضد بارداری خوراکی نیز استفاده کنید.

۱۲- برای جلوگیری از لیز خوردن آلت به بیرون از حلقه کاندوم و وارد شدن آن به واژن، بهتر است آلت مردانه با دست وارد کانال واژن (کاندوم زنانه) شود.

امیدواریم در این مقاله به جواب تمامی سوالات خود رسیده باشید با اینحال اگر سوال یا ابهامی در این مورد داشتید، می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله از ما بپرسید. پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید.

۴.۴/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *