همه چیز درباره فرنوپلاستی که قبل از عمل باید بدانید

جراحی-زیبایی-فرنوپلاستی

آیا شما هم از ظاهر واژن خود راضی نیستید و کلیتوریس شما آنقدر بزرگ است که شبیه آلت مردانه به نظر می رسد؟ اگر دچار این مشکل هستید یا پوشیدن لباس زیر باعث سوزش و التهاب کلیتوریس شما شده و عذاب می کشید، این مقاله برای شما است!
در این مقاله خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان شما را با یکی از انواع جراحی های زیبایی واژن یعنی عمل فرنوپلاستی (Ferronoplasty) آشنا می کنند. برای دسترسی سریع به تیترهای مقاله می توانید روی فهرست زیر کلیک کنید.

فرنوپلاستی چیست؟

جراحی فرونوپلاستی یک عمل زیبایی کلیتوریس است که برای کوچک کردن کلاهک کلیتوریس انجام می شود. در این جراحی بعد از استریل کردن و تزریق بیحسی موضعی، پوست ضخیمی که روی کلیتوریس قرار گرفته و کلاهک یا هود کلیتوریس نام دارد برش می خورد.

قسمتهای اضافی هود از روی کلیتوریس کنار می رود یا کاملا برداشته می شود. در پایان هم نواحی برش خورده بخیه می شوند. برش ممکن است با تیغ جراحی یا لیزر انجام شود.

قاعدتا انجام آن با لیزر بهتر از تیغ جراحی است چون درد و خونریزی کمتری دارد و سریعتر زخم بهبود می یابد. این جراحی معمولا به نام عمل هودکتومی یا هود ریداکشن شناخته می شود.

انجام جراحی فرونوپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

عمل فرنوپلاستی را معمولا بانوانی انجام می دهند که هود کلیتوریس آنها خیلی بزرگ است و باعث کاهش ارگاسم آنها موقع نزدیکی می شود. یا زمانی که اصطکاک هود با لباس زیاد است و باعث درد، سوزش و احساس ناراحتی واژن می شود.

عوامل ژنتیکی و اختلالات هورمونی رایجترین علل بزرگی بیش از حد هود کلیتوریس در زنان هستند. خانم هایی که با این مشکل روبرو هستند، می توانند عمل فرنوپلاستی یا کوچک سازی کلاهک کلیتوریس را انجام دهند.

آناتومی-واژن

عمل فرنوپلاستی با لیزر در تهران

عمل همزمان لابیاپلاستی و هودکتومی یا فرونوپلاستی رایجترین عمل زیبایی واژن در زنان تهرانی است. اگر شما هم از لذت جنسی کافی برخوردار نیستید و کلاهک کلیتوریس بزرگی دارید، می توانید این جراحی کوچک را با لیزر مونالیزا تاچ در مطب دکتر متین ذاکرین به صورت سرپایی انجام دهید.

به نقل از منابع معتبر، خانم هایی که این دو جراحی را انجام می دهند، ابتدا عمل لابیاپلاستی و بعد عمل فرونوپلاستی آنها باید انجام شود تا فرم هود و لابیاها کاملا متقارن شود و در بهترین فرمِ ممکن، واژن اصلاح شود.

برای انجام عمل زیبایی فرنوپلاستی کلیتوریس با لیزر در غرب تهران شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زیبایی در این زمینه بهره مند شوید. برای رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

مزایای جراحی فرنوپلاستی کلیتوریس

فرونوپلاستی یا برداشتن کلاهک کلیتوریس با مزایای زیر همراه است و به همین دلیل از عمل های زیبایی رایج بین زنان است:

 • کاهش حساسیت و تحریک هود
 • رفع درد موقع پوشیدن لباسهای تنگ، ورزش و رابطه جنسی
 • زیبایی فرم کلیتوریس و افزایش اعتماد به نفس موقع نزدیکی
 • افزایش ارگاسم کلیتورال در زنان
 • بهبود عملکرد و زیبایی واژن
 • یک عمل سرپایی و بدون درد
 • هیچ عارضه ای ندارد
 • جراحی در کمتر از یک ساعت انجام می شود
 • بخیه ها جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند

به علاوه، ماندگاری نتیجه عمل دائمی است و به ندرت ممکن است که در اثر اختلالات شدید هورمونی دوباره هود رشد کند و نیاز به اصلاح فرم یا سایز داشته باشد.

مراقبتهای بعد از جراحی فرنوپلاستی

بعد از فرنوپلاستی کلیتوریس باید کارهای زیر را انجام دهید تا زودتر بهبود پیدا کنید و دچار مشکل نشوید:

۱- تا زمان بهبودی زخم ها لباس زیر و شلوار گشاد، تمیز و نخی بپوشید.

۲- برای ۴ تا ۶ هفته از نزدیکی، ورزش و فعالیت شدید و سنگین خودداری کنید.

۳- برای کاهش درد می توانید از داروهای مسکن تجویز شده مصرف کنید.

۴- برای کاهش درد، تورم و التهاب در ۴۸ ساعت اول می توانید کمپرس سرد استفاده کنید.

۵- برای کنترل ترشحات خونابه، خون، … از نوار بهداشتی استفاده کنید.

۶- تا بهبود زخم ها و برای جلوگیری از عفونت آن از نشستن در وان، استخر، سونا و جکوزی بپرهیزید.

اگر دچار درد، تورم، التهاب یا خونریزی شدید شده اید و یا تب دارید، باید سریعتر به جراحتان مراجعه کنید.

مراقبتهای-بعد-از-فرنوپلاستی

دوره نقاهت

بعد از جراحی می توانید به منزل برگردید. دوره نقاهت فرنوپلاستی کوتاه است و فقط یکی دو روز باید در منزل بمانید و استراحت کنید (منبع: بیمارستان خصوصی منچستر). اما بهبودی کامل بعد از این فرونوپلاستی حدود دو هفته طول می کشد و باید مراقبتهای لازم را برای گرفتن بهترین نتیجه انجام دهید.

رابطه جنسی بعد از عمل فرنوپلاستی کلیتوریس

اگر برای جراحی فرونوپلاستی یا برداشتن کلاهک کلیتوریس به یک جراح زیبایی زنان مجرب در این زمینه مراجعه کرده باشید، هیچ آسیبی به پایانه های عصبی کلیتوریس وارد نمی شود.

بنابراین این عمل تاثیر منفی بر حس جنسی و ارگاسم شما ندارد. بلکه رابطه جنسی شما بعد از فرنوپلاستی بهتر شده و ارگاسم بیشتری حس می کنید.

بهبود-ارگاسم-بعد-از-فرنوپلاستی

عوارض فرنوپلاستی چیست؟

بعد از جراحی فرنوپلاستی ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:

 • باز شدن بخیه ها
 • احتمال ایجاد اسکارهای کوچک در بعضی افراد
 • عدم تقارن کلاهک در دو طرف به دلیل عدم مهارت کافی جراح در انجام این جراحی
 • عفونت در اثر عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل

درد، سوزش و تورم خفیف و خروج خونابه از عوارض فرنوپلاستی هستند که همه خانمها آنها را تجربه می کنند و جای نگرانی ندارد و بعد از چند روز بهبود می یابد.

فاکتورهای موثر بر هزینه عمل فرونوپلاستی در تهران

کسانی که عمل فرنوپلاستی را انجام می دهند، نمی توانند برای هزینه های آن از بیمه یا بیمه های تکمیلی استفاده کنند. چون این یک عمل زیبایی است. هزینه های این جراحی تحت تاثیر عوامل زیر است:

 • نوع و تعداد بخیه
 • جراحی با لیزر  باشد یا تیغ جراحی
 • همراه بودن آن با عملهای زیبایی دیگر
 • مهارت و تجربه پزشک
 • وسائل مصرفی و کیفیت آنها

و اینکه این جراحی در کلینیک های جراحی انجام شود و یا در مطب پزشک.

برای انجام عمل زیبایی فرنوپلاستی کلیتوریس با لیزر در غرب تهران شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان و زیبایی در این زمینه بهره مند شوید. برای رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

خلاصه نکات مهم

عمل فرنوپلاستی همان عمل هودکتومی است که برای کوچک کردن کلاهک کلیتوریس انجام می شود. این جراحی با هدف بهبود ارگاسم، زیبایی واژن، رفع ناراحتی واژن و کوچک کردن هود یا کلاهک کلیتوریس انجام می شود. فرنوپلاستی یک عمل ایمن و سرپایی است که می توانید با لیزر آن را در مطب متخصص زنان هم انجام دهید.

سوالات متداول

معمولا در مورد جراحی فرنوپلاستی سوالات زیر از خانم دکتر ذاکرین پرسیده می شود:

دختران مجرد هم می توانند عمل فرنوپلاستی را انجام دهند؟

بله مشکلی ندارد. چون این جراحی روی واژن انجام می شود و نه داخل آن. برای همین کاری به پرده بکارت ندارد و دختران بالای ۱۸ سال می توانند این جراحی را انجام دهند.

فرنوپلاستی را با چه عمل های دیگری می توان انجام داد؟

می توانید این جراحی را همراه با دیگر عملهای زیبایی زنانه مثل عمل واژینوپلاستی، عمل پرینه پلاستی و عمل زیبایی واژن در تهران را انجام دهید. البته اگر به چنین جراحی هایی نیاز داشته باشید.

فرنوپلاستی همان ختنه زنان است؟

خیر. این جراحی برای بهبود ارگاسم انجام می شود و با برداشتن قسمتی از کلاهک کلیتوریس آنرا انجام می دهیم. اما ختنه برای عدم تجربه ارگاسم در زنان و نوعی ناقص کردن ناحیه تناسلی است که در بعضی از قومیتها انجام می شود و شامل برداشتن کلیتوریس – مهمترین منبع لذت جنسی زن- است.

اگر شما هم سوالی درباره عمل فرنوپلاستی دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید آنها را از ما بپرسید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *