درمان قطعی سیاهی خون پریود

درمان-سیاهی-خون-پریود

سیاهی خونی که از واژن خارج می شود شاید نگران کننده باشد اما سیاهی این خون همیشه هم نشانه بیماری نیست. ممکن است خون سیاه را در زمان پریود خود یا قبل یا بعد آن مشاهده کنید که دلیل آن بیشتر ماندن خون در رحم و اکسید شدن آن است. اما گاهی هم خون سیاه رنگ می تواند نشانه مشکلات جدی باشد که در مقاله قبلی با عنوان علل سیاه بودن خون پریود به آنها پرداختیم. اما امروز می خواهیم به روش های درمانی برای سیاهی خون قاعدگی از جمله درمان خانگی سیاهی خون پریود بپردازیم. با ما همراه باشید.

درمان های پزشکی سیاهی خون پریود

ترشحات خونی سیاه می تواند بخشی از چرخه قاعدگی شما بوده و نیاز به درمان خاصی نداشته باشد اما وقتی این ترشحات زیاد و همراه با نشانه های دیگر مانند تب، درد یا بوی زننده باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. درمان این مشکل به علت ایجاد کنندۀ آن بستگی دارد. برای مثال:

۱- اشیاء گیر کرده در واژن باید توسط پزشک خارج شود خصوصاً اگر نشانه هایی مانند ترشح سیاه، درد یا تب هم به همراه دارد.

۲- عفونت هایی مثل عفونت لگنی با آنتی بیوتیک کنترل می شوند. تمام دستور های پزشک خود را رعایت کنید و مراقبت های لازم مانند رابطه جنسی امن را برای محافظت از خود در برابر ابتلای مجدد به عفونت، انجام دهید.

۳- سقط جنین غیر عمدی در نهایت به خودی خود درمان می شود. در غیر این صورت پزشک پروسه کورتاژ را تجویز می کند. در این پروسه، در حالی که شما بیهوش هستید، پزشک از ابزارهای پزشکی و دارو برای اتساع دهانه رحم استفاده می کند. سپس با یک ابزار جراحی به نام کورت یا قاشقک، بافت های باقی مانده جنین را خارج می کند.

۴- در مورد خون باقی مانده از پریود، برای درمان شرایطی که منجر به انسداد شده، جراحی لازم است.

۵- درمان سرطان رحم نیاز به جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمان یا ترکیبی از تمام این روش ها دارد.

سرطان رحم

اگر شما نیز دچار خونریزی سیاه قاعدگی هستید، می توانید برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود. شماره تماس جهت دریافت هر گونه راهنمایی ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

درمان های خانگی رنگ سیاه عادت ماهیانه

در زیر برخی از درمان های خانگی برای رفع ترشحات سیاه رنگ آورده شده است:

۱- اگر علت ترشحات سیاه، مربوط به قاعدگی باشد، تنظیم این دوره می تواند کمک کننده باشد. آب جعفری یک روش خانگی موثر است که قاعدگی طبیعی را آسان کرده و به درمان خونریزی واژینال سیاه کمک می کند. همراه با جعفری، آب چغندر، هویج و خیار هم می توانند مفید واقع شوند.

۲- اگر ترشحات سیاه به علت استرس ایجاد شده باشند، ورزش های یوگا و مراقبه بسیار مفید هستند. برخی از آساناهای یوگا به طور خاص برای عملکرد طبیعی اندام های تناسلی زنانه طراحی شده اند. یوگا می تواند به سلامت دستگاه تناسلی و لگن کمک کند.

۳- آمُله یا انگور هندی به علاوه عسل هم روش درمانی خوبی برای رفع ترشحات سیاه است.

۴- موز و شیر مواد دیگری هستند که به رفع ترشحات سیاه رنگ واژینال کمک می کند.

درمان خانگی خون سیاه پریود

برای سیاهی خون پریود چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترشحات سیاه رنگ در زمان شروع و پایان عادت ماهانه اتفاق می افتد معمولاً جای نگرانی نیست. یک پریود عادی بین ۳ تا ۱۰ روز طول می کشد و هر ۳ تا ۶ هفته یک بار اتفاق می افتد. پریودها می توانند در هر ماه متفاوت باشند. اما خونریزی یا خروج ترشحات خونی سیاه خارج از این بازۀ زمانی به عنوان یک اتفاق غیر عادی در نظر گرفته می شود و درباره آن باید با پزشک مشورت شود. اگر باردار هستید یا اخیراً زایمان کرده اید، در صورت مشاهده لکه های سیاه رنگ با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نشانه های غیرعادی دیگری مانند تب یا درد شکمی هم دارید، باید فوراً تحت درمان پزشکی قرار بگیرید.

اگر یائسه شده اید اما اخیراً ترشحات سیاه رنگ داشته اید یا خونریزی کرده اید، باید به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه شرایط خطرناکی باشد. همانطور که گفته شد خروج خون سیاه از واژن در حین دورۀ ماهانه یک اتفاق غیرعادی است و باید جدی گرفته شود. اگر در شرایط زیر قرار گرفتید سریع به پزشک مراجعه کنید:

 • زیاد بودن ترشحات سیاه
 • ادامه داشتن خروج ترشحات سیاه واژینال بیش از چند روز
 • افزایش و تکرر خروج ترشحات سیاه واژینال
 • وجود نشانه های دیگر مانند تب، بی قراری، درد و سوزش در ناحیه شکم، دفع دردناک ادرار، سوزش یا خارش در واژن
 • ترشحات سیاه در زنان یائسه

نکات کلی درباره سیاهی خون قاعدگی

اگر شما خروج ترشحات سیاه رنگ واژنی دارید و در مورد علت آن مطمئن نیستید همیشه بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا علت آن را شناسایی و درمان مناسب را تجویز کند. واضح است که روش درمان ترشحات سیاه رنگ به علت ایجاد کنندۀ آن بستگی دارد.

۱- اگر علت ایجاد آن وجود شیء خارجی در واژن باشد، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا آن را از بدن شما خارج کند.

۲- اگر باردار هستید، احتمال اینکه ترشحات سیاه نشانۀ اتفاق بدی در شما باشد بسیار زیاد است بنابراین باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

۳- ترشحات سیاه که توسط بیماری های آمیزشی ایجاد شده اند، پس از آنکه علت اولیه را درمان کنید رفع خواهند شد.

۴- سرطان رحم به عنوان یکی از علت های بروز ترشحات سیاه از طریق درمان های تهاجمی (شیمی درمان یا پرتودرمانی) درمان خواهد شد.

۵- راهی برای کاهش استرس در زندگی خود پیدا کنید یا مشکل استرس را با استفاده از روش های پزشکی رفع کنید.

۶- محل تنگی مجرا در انتخاب روش درمانی برای تنگی دهانه رحم بسیار مهم است. پزشک شما ممکن است دارو، درمان های فیزیکی، تزریق استروئید و فرآیند کاهش فشار را تجویز کند اما گاهی جراحی تنها گزینۀ باقی مانده است.

۷- آندومتریوز شرایطی است که نیاز به درمان دارویی، هورمون تراپی یا جراحی دارد.

۸- قرص های پیشگیری از بارداری، لاپراسکوپی و لاپراتومی (بریدن شکم)، روش هایی برای حل مشکل کیست های تخمدانی است.

۹- اگر مشکل شما بیماری عفونت لگنی باشد، آنتی بیوتیک ها تنها انتخاب قابل اطمینان هستند.

چنانچه در مورد رنگ سیاه خون پریود یا روش درمان آنها سوالی دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید.

۴.۸/۵ - (۴۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۸ دیدگاه ها
 • سلام. وقت بخیر. حدود ۱ هفته پریودم عقب افتاد و بعد از اون لکه بینی با خون سیاه/ قهوه ای داشتم. بعد از ۳ روز رنگ خون نرمال شد ولی مقدار خون نسبت به دوره های قبل همچنان کم بود. طول دوره پریود هم برخلاف دوره های قبل که ۵ روزه بود تا ۹ روز طول کشید و ۲-۳ روز بعد از اتمام دوباره لکه بینی با خون سیاه/ قهوه ای دارم!۲۶ ساله و مجرد هستم. سابقه پولیپ رحم در خانواده مادری داریم. آیا باید نگران باشم؟

  • سلام سیاهی خون شما به علت بیشتر موندن خون در رحم هست و جای نگرانی نیست اگر همراه با سیاهی خون پریود علائمی دیگری از جمله درد، خارش و … داشتید حتما به پزشک برای بررسی و معاینه مراجعه کنید.

 • سلام بنده یک هفته است لکه بینی قهوه ای رنگ دارم اونم کم مثلا روزی یک نوار بهداشتی مصرف میکنم.علت چی میتونه باشه؟تمام هم نمیشه

  • سلام درباره شرایطتون توضیحی ندادید و منم معاینه تون نکردم برای همین چیزی نمیتونم بگم. چون میگید تموم نمیشه توصیه می کنم اگر دوباره در پریود بعدی تکرار شد حتما به متخصص زنان مراجعه کنید تا علتش مشخص بشه.

 • سلام من روز اول و دوم پریودیم لک بینی قهوای یا کرم تیره یا شاید نزدیک به سیاهی باشه بعد از ۳روز خونم قرمز میشه موردی نداره؟

  • سلام. چون رنگ خون قاعدگی بعد از چند روز دوباره قرمز روشن میشه مشکلی ندارید و طبیعیه. میتونه به خاطر خونی باشه که از پریود قبلی مونده.

 • سلام من هرماه تاده روزلکه بینی سیاه دارم وهرروزم بیشترمیشه بعدده روزپریودمیشم ولی باخون ریزی شدیدهردکتری هم میرم بهم دارومیدن ولی خوب نمیشم دیگه خسته شدم بایدچکارکنم

 • سلام ببخشید من ۴ روزه پریود شدم و خون سیاه و کم هسته حیلی رانم قبلا هم اینطور شده بودم ولی بعد دوروز ب ر قرمز تبدیل میشد متاهلم و ۲۱ سالمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *