تکنیکهای افزایش شانس بارداری در زنان و مردان

تکنیکهای-افزایش-شانس-بارداری

عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی بسیاری می توانند در باروری زنان و مردان موثر باشند. با این وجود، میتوان با استفاده از روش های طبیعی احتمال بارداری موفق را افزایش داد. در زنان کاهش استرس و انجام حرکات ورزشی منظم باعث افزایش قدرت باروری آن ها می شود. ولی در مردان ترک سیگار و کاهش مصرف مشروبات الکلی از جمله کارهای مهمی است که موجب افزایش قدرت باروری مردان می شود.
با این حال چندین روش برای درمان ناباروری در زنان و مردان وجود دارد. دراین مقاله به بحث درباره روش های بالینی طبیعی برای افزایش احتمال بارداری، افزایش باروری، افزایش قدرت باروری مردان، افزایش باروری در زنان و افزایش شانس بارداری می پردازیم.

روش های افزایش باروری در زنان

برای خانم ها روش های زیادی برای افزایش قدرت باروری وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

کاهش استرس:

استرس باعث کاهش قدرت باروری درخانم ها می شود و کاهش استرس می تواند به طور طبیعی موجب تقویت باروری شود.

الفا-امیلاز نوعی مارکر بیولوژیکی استرس است که دانشمندان میتوانند آن را در نمونه بزاق اندازه گیری کنند. مطالعات نشان داده اند که خانم هایی که دارای الفا امیلاز بالایی هستند شانس کمتری برای باردار شدن دارند.

انجام فعالیت هایی که باعث کاهش استرس می شوند، باعث افزایش باروری در زنان می شود. برای مثال کسانی که به دلیل افسردگی و نگرانی به مشاور برای رفع مشکلات خود مراجعه می کنند، شانس باردار شدن بیش تری نسبت به دیگر زنانی دارند که به مشاور مراجعه نمی کنند.

ترک سیگار:

کشیدن سیگار میتواند باعث اختلال در میزان هورمون ها می شود و همچنین ممکن است یائسگی زودرس را به همراه داشته باشد. ترک سیگار می تواند باعث افزابش قدرت باروری شود.

وزن متناسب:

اضافه وزن و یا وزن کمتر از حد نرمال هردو باعث کاهش قدرت باروری در زنان می شود. مطالعات نشان داده اندکه اضافه وزن باعث اختلال در برخی مراحل تولید مثل از جمله خود عمل لقاح و همچنین رشد جنین می شود.

کاهش وزن میتواند به زنان کمک کند که به برخی از این مشکلات غلبه کنند. تحقیقات همچنین نشان داده اند که خانم هایی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند، میتوانند با کاهش وزن به روند درمان ناباروری خود کمک کنند. با این وجود حفظ وزن مناسب مهم است. وزن کمتر از حد نرمال نیز در باروری تاثیر گذار است. برخی مطالعات نشان داده اند خانم هایی که وزن کمتر از حد نرمال دارند بیشتر دچار ناباروری، زایمان زودرس و اختلال عملکرد تخمدان می شوند.

افزایش تمرینات ورزشی:

انجام مرتب تمرینات ورزشی میتواند باعث افزایش باروری زنان شود.

ورزش و باروری

مطالعه ای بر روی پنجاه هزار خانم نشان داده است که داشتن فعالیت ورزشی منظم، یائسگی را به تعویق می اندازد. برخی تحقیقات نشان داده اند که تمرینات ورزشی اثرات مثبتی بر روی قدرت باروری دارند. با این حال، فعالیت ورزشی مفرط و بدون مصرف غذاهای با کالری کافی باعث به هم ریختن چرخه قاعدگی ماهیانه می شود و اثرات منفی بر روی قدرت باروری دارد.

خانم دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان با استفاده از تاریخچه پزشکی زوجین و تست‌هایی مانند آزمایش اسپرم، تست تخمک‌گذاری، سونوگرافی، هیستروسالپنگوگرافی، یا لاپاراسکوپی، علت ناباروری زوج‌ها را تشخیص داده و بر اساس نتایج آزمایشات، ناباروری زوج‌ها را درمان می‌کنند. روش‌های درمان ناباروری ممکن است شامل دارو، جراحی، لقاح مصنوعی و یا تکنیک‌های نوین کمک باروری باشد. شما می‌توانید برای تعیین وقت از طریق شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سی روزه آمادگی برای بارداری

روش های افزایش قدرت باروری مردان

روش های زیادی وجود دارد که مردان می توانند از آنها برای افزایش قدرت باروری خود استفاده کنید.در ادامه این مقاله به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

حفظ وزن متناسب:

در مردان نیز همانند زنان اضافه وزن یا وزن کمتر از حد نرمال باعث کاهش قدرت باروری می شود. مطالعات نشان داده اند که ابتلا به ناباروری در بین مردان چاق شایع تر است. همچنین اضافه وزن موجب می شود که درمان های ناباروری در مردان به اندازه کافی موثر نباشند. همچنین وزن کمتر از حد نرمال در مردان نیز می تواند باعث ناباروری میشود.

ترک سیگار:

کشیدن سیگار در مردان همانند زنان می تواند موجب کاهش قدرت باروری شود. برخی مطالعات می گویند که کشیدن سیگار میتواند بر روی کیفیت اسپرم اثر منفی داشته باشد و شانس باروری موفق را کاهش دهد. بنابراین ترک سیگار میتواند باعث افزایش قدرت باروری در مردان شود.

کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی:

مصرف نوشیدنی های الکلی میتواند تاثیر منفی بر اسپرم مردان داشته باشد. مطالعه ای بر روی سی هزار مرد نشان داده است که افزایش مصرف نوشیدنی های الکلی باعث کاهش مقدار اسپرم در منی مردان میشود. همچنین کاهش مصرف الکل به افزایش کیفیت اسپرم کمک می کند.

بیشتر بخوانید: علائم ناباروری در زنان و مردان

رابطه باروری و سن

برای اکثر خانم ها قدرت باروری در اواسط دهه ۳۰ رندگی شروع به کاهش می کند در این بازه زمانی عملکرد تخمدان ها کاهش می یابد و در زمان یائسگی متوقف می شود. با این حال احتمال بارداری در این دوره وجود دارد ولی شانس موفقیت پایین است.

در حال حاضر هیچ راه طبیعی برای مبارزه با کاهش قدرت باروری و بارداری در سنین بالا در زنان وجود ندارد ولی با این حال دنبال کردن سبک زندگی سالم میتواند یائسگی را به تاخیر بیندازد.

درمان پزشکی ناباروری

چندین روش درمانی برای کسانی که دچار مشکل ناباروری هستند، وجود دارد. پزشکان از این درمان های پزشکی برای درمان ۸۵ تا۹۰ درصد موارد ناباروری استفاده میکنند.بسیاری از روش ها هم برای زنان و هم برای مردان قابل دسترسی است که شامل دارو درمانی و جراحی می شود. اگر سایر درمان ها ناموفق باشند فناوری باروریART گزینه دیگری است. در این روش به صورت دستی تخمک زن با اسپرم مرد بارور میشود. در برخی موارد می توان از تخمک ها و یا اسپرم های اهدا شده استفاده کرد. رایج ترین روشART لقاح مصنوعی یا IVF است.

آی وی اف

نکات کلی درباره افزایش قدرت باروری

به طور کلی، دنبال کردن سبک زندگی سالم، موثرترین راه برای افزایش قدرت باروری هم برای زنان و هم برای مردان است‌. اگرچه مشخص نیست که آیا این کار میتواند مانع کاهش قدرت باروری ناشی از افزایش سن شود یا خیر اما مطمئنا می تواند شروع یائسگی را به تاخیر بیندازد. همچنین روش های درمانی متفاوتی وجود دارد که میتواند شانس باروری موفقیت آمیز را افزایش دهد.

اگر در مورد ناباروری و درمان آن سوالی دارید می توانید زیر همین مقاله در بخش نظرات، سوال خود را مطرح کنید.

۴.۸/۵ - (۲۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۰ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر من سه ماهه اقدام کردم برای بارداری اما هنوز نتیجه ای نگرفتم. به نظرتون چیکار باید کنم؟

  • سلام عزیزم. تلاش برای بارداری برای خانم های زیر ۳۵ سال تا یک سال عادی است و پس از اون اگر باردار نشدی به پزشک مراجعه کن.

  • سلام باید به پزشک زنان مراجعه کنی تا مراقبت های پیش از بارداری برای شما انجام بشه و هر آزمایشی که نیاز هست رو پزشک براتون تجویز کنه.

 • سلام خسته نباشید درباره بیماران ام اس هم که میخوان باردار بشن لطفا مطلب بزارید و راهنمایی کنید در صورتی که دکتر گفته هیچ مشکلی برای بارداری وجود ندارد

  • سلام. چشم سعی میکنم یه مقاله در اسرع وقت بگذارم. اما اگر پزشکتون گفتن ایرادی نداره بهشون اعتماد کنین و برای بارداری اقدام کنید.

 • سلام خانم دکتر من حدود چهارساله اقدام به بارداری کردم ولی تا حالا نتیجه نگرفتم.میوم دارم تحت کنترل هستم. به نظرشما علت چیست

  • سلام. علتهای زیادی میتونه داشته باشه. از فیبروم گرفته تا موارد دیگه. بهتره با پزشکتون در این مورد صحبت کنید و اگر نیاز شد پزشکتون رو عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *