درمان چروک و شل شدگی واژن چیست؟

درمان-چروک-و-شلی-واژن

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که به دنبال روشهای درمان شل شدگی و چروک واژن می گردند. هر چند شلی واژن یک بیماری یا عارضه جدی نیست ولی تا حدی زیادی می تواند روی رابطه زناشویی و میل جنسی شما تاثیر منفی داشته باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم درباره علت چروک شدن لبه های واژن و روش های درمان چین و چروک ناحیه تناسلی بپردازیم. جهت دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علت چروک و شل شدن واژن چیست؟

در بسیاری از خانمهای بالای ۳۰ سال ممکن است متوجه چین و چروک ناحیه تناسلی خود شده باشند. واژن چروک و افتاده می تواند زیبایی خانمها را تحت تاثیر قرار داده و اعتماد به نفس آنها را در رابطه جنسی کاهش دهد. هر چند این مساله یک بیماری نیست ولی شل شدگی واژن می تواند باعث خجالت و ناراحتی خانمها شود. اما چرا چین و چروک های لبه واژن در خانمها پدید می آید؟ علت چروک شدن لبهای واژن می تواند به خاطر یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد:

بالا رفتن سن:

از ۳۰ سالگی به بعد ترشح هرموون های زنانه پروژسترون و استروژن در بدن خانمها کمتر می شود و این مسئله می تواند باعث تغییر شکل لبه های واژن و ایجاد چین و چروک در ناحیه تناسلی خانمها شود. همچنین با افزایش سن، بافت چربی لب بیرونی ناحیه تناسلی هم مثل سینه ها و صورت شروع به از بین رفتن می کند. این مناطق کم کم شروع به از دست دادن حجم خود کرده و این موجب شلی واژن در خانمها می شود.

یائسگی:

با یائسگی فرد دچار تغییرات هورمونی شدیدی می شود. به دلیل این تغییرات و افزایش سن شما، حجم لابیای ماژور کاهش پیدا می کند. در نتیجه روی ناحیه تناسلی شاهد چین و چروک و شلی واژن خواهید بود.

بیشتر بخوانید: عوامل موثر بر یائسگی زودرس و روش های جلوگیری از آنها

زایمان و بارداری:

در دوران بارداری وزن جنین به ناحیه تناسلی فشار وارد می کند. این فشار می تواند باعث افتادگی واژن و شل شدن آن شود. به علاوه بعد از زایمان، بیشتر خانمها متوجه چین و چروکهای شدیدی در ناحیه تناسلی خود می شوند. افتادگی واژن بعد از زایمان فقط در زنانی که زایمان طبیعی دارند اتفاق نمی افتد. زنانی که عمل سزارین انجام می دهند نیز دچار افتادگی واژن بعد از زایمان می شوند که بیشتر به خاطر فشار جنین روی واژن و عضلات کف لگن است.

بارداری

لاغری:

رژیم های لاغری شدید یا لاغر شدن در اثر بیماریها و نیز تغییرات مداوم وزن (کم و زیاد شدن مداوم وزن) ممکن است باعث از بین رفتن غیرقابل برگشت چربی های لب بیرونی واژن شود. در نتیجه حجم بافت چربی لابیای بیرونی واژن کاهش یافته و شاهد چروک شدن لبهای واژن خواهید بود. به علاوه با افزایش سن، ناحیه تناسلی هم مثل بقیه اعضای بدن شروع به لاغر شدن می کند. این مسئله هر چند طبیعی است ولی باعث ایجاد واژن چروک و افتاده در خانمها می شود.

چنانچه شما هم قصد جوانسازی و رفع چروک واژن خود را دارید می توانید با مطب خانم دکتر ذاکرین به شماره ۰۹۹۰۹۲۳۶۰۶۵ تماس بگیرید یا به همین شماره در واتساپ پیام دهید. در جلسه معاینه قبل از عمل جوانسازی، خانم دکتر همه سوالات شما را پاسخ می دهند و بهترین روش را برای زیبایی به شما پیشنهاد می دهند.

عوارض شل شدن واژن

شل شدن واژن باعث کاهش لذت جنسی در خانم ها و حتی شریک جنسی آنها می شود. این نارضایتی روی روابط زوجین و زندگی آنها تاثیر منفی دارد. بسیاری از خانم هایی که دچار شل شدن واژن هستند، با مشکلاتی مثل نرسیدن به ارگاسم و بی میلی جنسی روبه رو می شوند. این مسئله باعث کاهش اعتماد بنفس در برقراری رابطه جنسی و نیز افسردگی در زنان می شود.

روشهای درمان چروک واژن

خوشبختانه رفع چروک واژن به کمک روش های جوانسازی واژن امکانپذیر است و به راحتی می توانید زیبایی و جوانی را به واژن چروک و افتاده خود برگردانید. این مسئله در بهبود اعتماد به نفس در برقراری رابطه ی جنسی و رفع بی میل جنسی در زنان کمک زیادی خواهد کرد. درمان شل شدگی واژن به یکی از دو روش زیر انجام می شود:

درمان چروک واژن بدون جراحی

یکی از روش هایی که برای رفع چروک ناحیه تناسلی در زنان انجام می شود روش تزریق چربی به واژن است. این روش درمان چروک ناحیه تناسلی به روش بدون جراحی نیز معروف است. در این روش، پزشک متخصص برای رفع چین و چروک واژن، مقداری از چربی های بافت شکم، پهلو یا رانهای فرد را بر می دارد. سپس چربی برداشته شده از بدن به لابیای ماژور یا همان لب بیرونی واژن تزریق می شود تا شلی و افتادگی واژن فرد برطرف شود.

لابیاپلاستی ماژور

با افزایش سن یا زایمان یا یائسگی و تغییرات وزنی ممکن است لابیاماژور یا همان ناحیه خارجی واژن و کنار کشاله رانها دچار شل شدگی شوند. برای رفع افتادگی و چروک واژن در لابیای ماژور (لب خارجی واژن)، پزشکان بخش های اضافی پوست را با لیزر یا با روش جراحی بر می دارند. این روش به عمل لابیاپلاستی ماژور معروف است. معمولا عمل لابیاپلاستی ماژور با سایر عملهای زیبایی مثل تنگ کردن واژن یا پرینورافی یا لابیاپلاستی مینور نیز همراه شود.

لابیاپلستی ماژور

آیا درمان چروک و شل شدگی واژن عوارض دارد؟

روش تزریق چربی به واژن یا روش لابیاپلاستی ماژور اگر توسط پزشک متخصص و دارای مهارت کافی انجام شود، هیچ عوارض جانبی نخواهد داشت. بعد از انجام هر یک از روش های درمان شلی واژن، لابیای ماژور حجیم و زیبا شده و چین و چروک های آن از بین می رود. بعلاوه پوست واژن سفت تر و روشن تر خواهد شد.

شما هم برای درمان چین و چروک واژن خود با عمل جراحی و یا تزریق چربی می توانید از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان بهره مند شوید. جهت مشاوره یا رزرو نوبت به شماره ۰۹۹۰۹۲۳۶۰۶۵ در واتساپ پیام دهید یا با همین شماره تماس بگیرید.

سوالات پر تکرار درباره درمان چروک و شلی واژن

۱- بعد از درمان چقدر طول می کشد چین و چروکها از بین بروند؟

نتایج تزریق چربی یا لابیاپلاستی ماژور سریعا قابل مشاهده است. شما می توانید کمتر از دو ساعت بعد از تزریق چربی یا بعد از عمل لابیاپلاستی شاهد از بین رفتن چروکهای لابیای ماژور واژن خود باشید.

۲- برای درمان چروک شدن لبهای واژن چند جلسه درمان نیاز دارم؟

یک جلسه برای درمان به روش تزریق چربی یا درمان به روش لابیاپلاستی ماژور کافی است و تا مدت زیادی نیازی به تجدید درمان نخواهید داشت.

۳- دوره نقاهت عمل رفع چروک واژن چقدر است؟

دوره نقاهت برای درمان شل شدگی واژن با تزریق چربی نیازی به دوره نقاهت ندارد. ولی اگر لابیاپلاستی ماژور انجام داده باشید باید به مدت ۳ روز استراحت کنید و مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی را حتما رعایت کنید. برای هیچ یک از روش های درمان افتادگی واژن به بستری شدن نیاز ندارد و به سرعت می توانید به کارهای روزانه برگردید.

۴- درمان چروک شدن واژن درد دارد؟

خیر، تزریق چربی به واژن و عمل لابیاپلاستی با استفاده از بی حسی موضعی است. به همین دلیل موقع درمان احساس درد نخواهید داشت.

در صورتی که در مورد درمان چین و چروک واژن سوال دیگری دارید، می توانید از طریق بخش نظرات در زیر همین مقاله آنرا مطرح کنید. پاسخ سوال شما در همین صفحه ارسال خواهد شد. 

۴.۶/۵ - (۴۹ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۵۵ دیدگاه ها
  • سلام. نه عزیزم. عمل لابیاپلاستی ماژور یک عمل زیبایی هست و هدف اینه که نتیجه عمل زیباتر از قبل باشه و جایی از عمل باقی نمونه. البته تبحر جراح در این امر خیلی موثره تا نتیجه عمل خوب شه و دیگه نیازی به جراحی مجدد نداشته باشید.

  • برای تزریق چربی به واژن بستگی داره که شدت شلی واژن چقدره و چقدر باید چربی برداشت. باید معاینه بشی تا این موارد مشخص بشه. بعد پزشک میتونه هزینه رو تعیین کنه.

 • سلام ببخشید غیراز این راه هاییک گفتید راه دیگ ای وجود نداره؟ مثلا کرم. چون من امکان اینوندارم ک تزریق چربی کنم … چون واقعا دارم ازین بابت اذیت میشم هم تیره هم شل و چروک دار

  • سلام عزیزم. نه متاسفانه. چون کرم و این روشها هم چندین ماه طول میکشه تا کمی نتیجه بده و هم این که موقتی هستن و مدام باید کرم یا این درمانهای خانگی رو استفاده کنید.

 • با سلام‌ و تشکر از مطالب ارزنده شما میخواستم بپرسم هزینه درمان رفع چین و جروک و جوان سازی واژن چگونه است ؟ و از چه تاریخی شما پاسخگو بیماران خود هستید ؟ چون چند بار تماس گرفتم پاسخی دریافت نشد. با تشکر

  • سلام. ساعات کار مطب داخل سایت هست اگر در این ساعات تماس بگیرید حتما جواب میدیم. برای هزینه هم باید مشخص بشه لابیاپلاستی ماژور نیاز داری یا با تزریق چربی برطرف میشه و هم معاینه بشی تا ببینم شدت افتادگی پوستت چقدره. برای هزینه ها و مشاوره بیشتر میتونید به شماره واتساپ ۰۹۹۰۹۲۳۶۰۶۵ پیام بدید.

 • سلام خانم دکتر ، برای شلی و چروکیدگی پوست لابیای بزرگ در دختران روشی غیر از تزریق چربی وجود دارد ؟ آیا با روش لیزری قابل درمان است؟ چند جلسه نیاز هست ؟

  • سلام. روشی که با لیزر باشه نداریم. ولی بجز این روش میتونید تزریق ژل به واژن رو انجام بدید. اگر هم مشکلات دیگه ای داشته باشید میتونید برای رفع شلی واژن و مشکلات دیگه عمل لابیاماژور پلاستی رو انجام بدید. تمام این روشها در یک جلسه انجام میشه.

 • سلام من ۲۰سالمه و دختر هستم بخاطر خود ارضایی های زیاد اندام تناسلیم خیلی شل شده و شکل بدی گرفته میخواستم بدونم تاثیری داره جراحی یا با روش ها خونگی هم میشه این مشکلو رفع کرد

  • روشهای خانگی رو ماهها باید مداوم انجام بدید ولی میتونید از روشهای پزشکی استفاده کنید که هم سریعتر جواب میده هم ماندگاریش بیشتره. مثلاتزریق ژل به واژن و یا تزریق چربی میتونید انجام بدید. اگر واژن مشکلات دیگه ای هم داشته باشه میتونید عملهای لابیاپلاستی رو انجام بدید.

  • سلام. ممنونم. برای تزریق چربی یا ژل محدودیت سنی نداره. اما برای لابیاپلاستی ماژور باید بالای ۱۸ سال باشید که لابیاها رشدش کامل شده باشه.

 • سلام .من ۵۳ سال دارم و یائسه شدم حدود یکساله که دچار چروک ظاهری تناسلی شدم راهی برای درمان اون هست .ممنون میشم راهنمایی کنید و هزینه ش چقدره

  • سلام. بله میتونید اگر شلی و چروک خیلی شدید نیست از روشهای تزریق ژل به واژن یا ترزیق چربی به واژن استفاده کنید. برای مشاوره، سوالات بیشتر و هزینه با مشاور مطب به شماره ۰۹۹۰۹۲۳۶۰۶۵ می تونید در واتزاپ صیحبت کنید.

  • سلام. بله اگر چاقی و لاغری های زیاد پشت سر هم یا بعضی از بیماری ها میتونه باعث شلی واژن بشه.

 • سلام خسته نباشید من یه دختر ۲۱ ساله ام و مجردم قسمت واژنم چروک و کمی شل شده راه کار میخوام که بدون عمل برگرده به حالت اول

 • سلام من ۱۴ سالمه و هیچکدوم از عاملای بالا رو نداشتم و نمیدونم چرا چند ماهی میشه که این مشکلو پیدا کردم. خجالت میکشم به کسی بگم و یکم میترسم چون حس میکنم بعدا به مشکل بر میخورم. باید چیکار کنم؟؟

  • سلام. علتش رو با مراجعه به پزشک می تونید متوجه بشید. برای درمانش هم میتونید تزریق ژل یا چربی به لابیاماژور رو انجام بدید.

 • سلام من تازه داره ۱۷سالم میشه و متاسفانه خودارضایی میکنم و فکرمیکنم اویزون شدن لبه های داخلیم غیرطبیعیه و زشت هستن بنظر خودم و چون نمیتونم الان کاری بکنم و دکتر برم میخاسم ببینم تو خونه چطور خودم از این روند پیشگیری کنم و اینکه من اگ بدون اجازه پدرومادرم بخام بعدا لابیاماژور کنم بوقت چون دختر هسم عوارض نداشته باشه برام!

  • چون لبه های داخلی هستند باید لابیاپلاستی انجام بدید که برای لابیامینور هست. کاری نمیتونید انجام بدید باید صبر کنید تا ۱۸ سالتون بشه بعد برای جراحی اقدام کنید. با اجازه یا بی اجازه والدین، این جراحی رو برای زیر ۱۸ سال انجام نمیدیم چون هنوز لابیا داره رشد میکنه و نتیجه عمل بهم میخوره.

 • سلام خسته نباشید من یه مدتیه یه طرف لبه واژنم چروک و افتاده شده و تیره هم شده خودمم۱۸سالمه میتونم تزریق ژل انجام بدم؟

  • سلام. باید معاینه کنم تا بفهمم چقدر چروکه چون تزریق ژل برای مقدار خاصی از چین و چروکها جواب میده و از یه حدی اگه بیشتر باشه تزریق چربی لازم میشه. برای همین نمیتونم قطعی بهتون بگم تزریق ژل انجام بدید یا نه. برای تیرگیش هم باید روشن سازی واژن با لیزر مونالیزا و کربوکسی تراپی انجام بشه چون با تزریق ژل تیرگی ها از بین نمیرن.

 • سلام من ۱۶ سالمه و لابیا داخلی سمت راستم افتادگی داره و تیره شده قبلا هم متاسفانه خودارضایی داشتم خودم فکر میکنم بخاطر خودارضایی باشه..میتونه برای بلوغ باشه؟ درمان خونگی داره که به حالت اول برگرده؟؟

  • سلام. عزیزم ربطی به خودارضایی نداره. افتادگی لابیا اگر زیاده میتونه به خاطر هورمون های بلوغ باشه. در این صورت باید صبر کنید ۱۸ ساله بشید و بلوغ تون کامل بشه و عمل لابیاپلاستی رو برای متقارن کردن اندازه لابیاهای دو طرف انجام بدین.

  • سلام. افتادگی به خاطر لاغر شدن تون هست و با اضافه وزن احتمالا برطرف میشه. اما اگر برطرف نشد، می تونید برای معاینه مراجعه کنید تا ببینم افتادگی چقدره و براتون تزریق ژل یا چربی رو انجام بدم.

 • سلام من تازه وارد۱۶سال شدم یه مدت هست که یکی از لبه های داخلی واژنم کمی شل شده و کمی رنگش تغییر کرده علتش چیه؟

  • سلام. نگران نباشید این به خاطر بلوغ و تغییرات هورمونیه. اگر افتادگی خیلی کمه هیچ مساله ای نداره. لابیاها در این سن شروع به رشد می کنند تا به اندازه یه فرد بالغ برسند.

  • سلام. خیر کربوکسی تراپی با جوانسازی پوست لابیاها باعث رفع چین های خیلی ریز و روشن تر شدن لابیاها میشه. اما در مواردی که لابیاها شل یا چروک میشن، دیگه کربوکسی تراپی موثر نیست و باید تزریق فیلر یا جراحی انجام بشه.

 • سلام خانم دکتر عزیز. من دچار بیماری پرکاری تیروئید هستم و pcoهم دارم و ۲۲ ساله هستم در نواحی لب های بیرونی دچار چروک و شلی شدم. و خیلی اذیت میشم چه کاری رو به من پیشنهاد میدید؟

  • سلام. باید ببینم شل شدگی چقدر هست. اگر زیاد نباشه با تزریق ژل به واژن یا چربی میشه شلی لابیاها رو برطرف کرد. اما اگر افتادگی لابیاها زیاده چاره ای جز لابیاماژورپلاستی ندارید. همچنین باید تنبلی تخمدان و تیروئیدتون رو حتما درمان یا مدیریت کنید.

 • سلام من ۱۹سالمه و تقریبا ۶کیلو کاهش وزن داشتم و جدیدا متوجه شدم ک اندام تناسلیم شل و چروک شده و داره تیره تر میشه میشه راهنمایی کنید چیکار کنم عروسیم نزدیکه

  • سلام. باید تزریق ژل یا چربی انجام بدین تا چروکها و بخشی از تیرگی لابیا برطرف بشه. اگر تیرگی لابیاها همچنان زیاد باشه، باید لیزر روشن سازی رو هم انجام بدین.

 • سلام ببخشید ناحیه تناسلی من چروک شده و دوتا زایمان طبیعی داشتم و رحم هم یک گوشتی ازش اویزان که موقع عطسه ادرارم کمی میریزه ممنون میشم راهنمایی کنید چه عملی انجام بدم؟

  • سلام. برای چروک واژن باید معاینه کنم تا ببینم چه فیلری برای تزریق نیاز دارید. اما مهمتر از اون، شما افتادگی رحم دارید که باعث بی اختیاری ادرار از نوع استرسی شده. باید سریعتر برای درمان افتادگی رحم و بی اختیاری ادرار اقدام کنید. چون هر چقدر پرولاپس رحمتون شدیدتر میشه، درمانش هم سختتره.

 • من ۱۴ سالمه خود ارضایی چند ساله داشتم بهرصورت بیرونی حالا داخل واژنم چروک شده و لایه های داخل رو هم تا شده دلیلش چیه ؟

  • سلام. لابیاهای شما چون در سن بلوغ هستید به سرعت در حال رشده. در بعضی افراد این رشد زیاد هست و برای همین لابیاهای داخلی روی هم تا شدن. لابیاماژورها هم به دلیل از دست رفتن چربی لابیاها دچار مشکل شده. بعد از ۱۸ سالگی با عمل لابیاپلاستی می تونید لبه های کوچک واژن رو روشن و کوچکتر کنید. اما برای لابیاهای بزرگ باید تزریق فیلر یا جراحی انجام بشه.

 • سلام ببخشید من ۱۵ سالمه و واژنم تیره شده و شل شده آیا تزریق چربی و ژل عوارض نداره ایا چربی یا ژل از بین میره یا تا همیشه هست

  • سلام. برای روشن سازی لابیاها باید لیزر روشن سازی انجام بدین. اما در مورد تزریق چربی یا ژل، هیچ کدوم عوارضی ندارند و برگشت پذیرند. یعنی بعد از یه مدت اثرشون رو از دست میدن و باید تزریق فیلر رو دوباره انجام بدین.

  • تغییر شکل ظاهری واژن از ابتدای بلوغ جنسی شروع میشه و تا ۱۸ سالگی ادامه داره. تا اون زمان انجام عملهای زیبایی رو توصیه نمی کنیم.

 • سلام من ۱۴ سالمه و شلی واژن دارم خود ارضایی هم داشتم متاسفانه و میترسم برای اون باشه و روم نمی شه به کسی بگم و خجالت می کشم می شه بگید ربطی به خود ارضایی داره یانه چون من خیلی نگرانم ممکن مشکلی برام پیش اومده باشه ؟؟

  • سلام. نه عزیزم ربطی به خودارضایی نداره. چروک لابیاها بخاطر آتروفی بافت چربی لابیاهاست. نگران نباشید چون هیچ مشکل سلامتی ندارید و یه مشکل زیباییه. برای اطمینان و تشخیص علت دقیق آتروفی لابیاها میتونید برای معاینه مراجعه کنید.

 • ببخشید من ۱۶ سالمه بغلای رحمم شل شده و اون لبه های توی واژن یکیش بزرگ یکیش کوچیک میشه یک راهنمایم کنید ازدواجم نکردم ولی خودارضایی گاهی میکنم

  • لابیاهای شما در اطراف ورودی واژنتون بخاطر تغییرات هورمونی در بلوغ دچار عدم تقارن شده. یعنی یکی از لابیاها بیشتر رشد کرده. بعد از ۱۸ سالگی می تونید با عمل لابیاپلاستی با لیزر، اندازه لابیاها را در دو طرف متقارن کنید. تا قبل از ۱۸ سالگی هیچ کاری نمیشه براتون انجام داد.

 • سلام تیرگی و چروکی لابیا مینور با لابیاپلاستی درست میشه؟
  لابیا مینور بزرگ درمانی نداره؟
  و اینکه انجام لابیا پلاستی درد داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *