نشانه های عفونت واژن در زنان

عفونت-واژن-در-زنان

عفونت واژن یا واژینیت هم در زنان و هم در دختران بروز می کند. این بیماری بیشتر در اثر عدم رعایت درست بهداشت لباس زیر و ناحیه تناسلی ایجاد می شود. با این حال تمام خانم ها در طول عمر خود عفونت واژن را تجربه می کنند.
بعضی از این عفونت ها خطرناک بوده و در صورت عدم درمان، عوارض جدی برای خانمها ایجاد می کنند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به نشانه های عفونت واژن در زنان بپردازیم. برای دسترسی سریعتر به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد؟

واژینیت در اثر عوامل بیماری زای مختلفی مثل باکتری، قارچ و غیره ایجاد می شود. واژینیت از هر نوعی که باشد معمولا با علائم رایجی همراه است که در همه انواع عفونت های واژن دیده می شود. مثلا:

 • درد در واژن
 • سوزش واژن
 • وجود ترشحات واژینالی غلیظ یا رقیق که بدون بو یا با بو هستند
 • احساس سوزش موقع ادرار کردن
 • درد هنگام نزدیکی
 • خارش واژن
 • التهاب و قرمزی واژن

علائم عفونت واژن

از شایع ترین علامت های عفونت واژن در زنان هستند. البته گاهی واژینیت با لکه بینی یا خونریزی واژن نیز همراه می شود. این علائم معمولا با نشانه های اختصاصی هر نوع عفونت واژن همراه شده و به تشخیص نوع عفونت واژن کمک می کنند.

نشانه های انواع عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن چند نوع است. هر چند برخی علائم بین آنها شایع و مشترک است اما بسته به نوع عفونت واژن، علائم اختصاصی نیز وجود دارد. در ادامه این بخش با انواع عفونت واژن و علائمی که ایجاد می کنند، بیشتر آشنا خواهید شد.

عفونت قارچی واژن

این نوع واژینیت به دلیل کم شدن تعداد قارچ های مفید و رشد قارچ مضری به نام کاندیدا آلبیکانس در واژن ایجاد می‌شود. فضای واژن به دلیل تاریک و مرطوب بودن، محیط مناسبی برای رشد این نوع قارچ است. عفونت قارچی یا عفونت مخمری واژن در بین زنان و دختران بسیار رایج است. به طوری که از هر ۴ نفر، ۳ نفر به آن مبتلا می شوند.

علائم عفونت قارچی واژن

واژینیت قارچی را با ترشحات سفید رنگ و بدون بوی واژن می توان شناخت. این ترشحات شبیه پنیر بوده و غلیظ هستند. حجم این ترشحات واژینالی نیز زیاد است. از دیگر نشانه های عفونت قارچی واژن می توان به:

 • خارش واژن و لابیا
 • احساس سوزش در واژن و لابیا به خصوص موقع رابطه زناشویی یا ادرار
 • التهاب و تورم لابیاها
 • درد در واژن
 • ایجاد زخم یا دانه‌های قرمز در واژن

اشاره کرد. شدت این علائم ممکن است از خفیف تا متوسط باشد. اگر فرد دچار پارگی، خراش یا زخم در واژن شده و تورم و التهاب واژن شدید و گسترده باشد، نشان می دهد به عفونت قارچی پیشرفته مبتلا شده که بدترین نوع عفونت واژن است. این نوع عفونت بیش از ۴ بار در سال تکرار شده و به آن عفونت مکرر واژن گفته می شود.

علائم عفونت قارچی واژن

چنانچه شما هم دچار علائم عفونت مکرر واژن هستید، می توانید برای درمان قطعی آن با لیزر مونالیزا به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

عفونت باکتریایی واژن

واژینوز باکتریایی معمولا در اثر به هم خوردن فلور طبیعی واژن ایجاد می شود. یعنی تعداد باکتریهای خوب واژن (لاکتوباسیل) کم شده و حالت اسیدی واژن کم می شود. در نتیجه فرصت تکثیر باکتریهای مضر بیشتر شده و منجر به عفونت واژن می شود.

نشانه عفونت باکتریایی واژن

عفونت باکتریایی واژن را می توان با توجه به ترشحات سفید مایل به خاکستری یا زرد آن شناخت. این ترشحات رقیق بوده و بوی بدی شبیه بوی ماهی دارند. معمولا بعد از رابطه جنسی، بوی بد ماهی به راحتی قابل تشخیص است. چون مایع منی اسیدیته واژن را به هم زده و باعث تشدید بوی بد واژن می شود.

در واقع رنگ و بوی ترشحات واژن از مهمترین علائمی است که نشان می دهد شخص به عفونت باکتریایی واژن دچار شده است. علاوه بر آنها سوزش ادرار و خارش واژن نیز از دیگر نشانه های عفونت باکتریایی واژن هستند. حتی ممکن است این نوع عفونت بدون علامت بوده و وجود آن در تست پاپ اسمیر مشخص شود.

عفونت های مقاربتی (STI)

عفونت های مقاربتی واژن، عفونت هایی هستند که در اثر رابطه جنسی به خصوص روابط حفاظت نشده و یا رابطه با شرکای متعدد ایجاد می شوند. این نوع عفونت ها به چند دسته زیر تقسیم شده و علائم خاص خود را بروز می دهند:

عفونت انگلی واژن

تریکومونیازیس یک عفونت انگلی در واژن است که به خاطر ورود و رشد یک انگل تک سلولی به نام تریکوموناس واژینالیس به واژن ایجاد می شود. این انگل موقع رابطه جنسی یا از محیط های آلوده ای مثل استخر می تواند وارد واژن شود. از نشانه‌های عفونت انگلی می توان به مواردی مثل:

عفونت انگلی واژن

 • ترشحاتی با رنگهای سبز، زرد یا زرد مایل به سبز
 • کف آلود بودن ترشحات
 • غلیظ بودن ترشحات واژن
 • تورم لابیا

اشاره کرد. همچنین عفونت تریکومونیازیس با علائم دیگری مثل خارش واژن، احساس درد موقع ادرار و نیز بوی بد واژن همراه است.

عفونت کلامیدیایی واژن

این نوع عفونت واژینالی هم با رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. عفونت کلامیدیایی خطرناک ترین نوع عفونت واژن است. چون این عفونت می تواند باعث مشکلات ناباروری در زنان جوان شود. معمولا این عفونت هیچ نشانه ای ندارد و تنها از طریق آزمایش های سالانه ی مرتب می توان آن را تشخیص داد.

اما در صورتی که عفونت کلامیدیایی واژن به دهانه‌ی رحم سرایت کند، می تواند علائمی مثل خونریزی واژن یا لکه بینی را ایجاد کند. این علائم معمولا در بین دو قاعدگی و یا موقع رابطه زناشویی بروز می کنند.

عفونت مقاربتی سوزاک

سوزاک نیز یک عفونت مقاربتی است که با رابطه جنسی منتقل می شود. این عفونت نیز مثل عفونت کلامیدیایی غالبا بدون علائم بوده و با آزمایش قابل تشخیص است. از نشانه های عفونت مقاربتی سوزاک در زنان می توان به ترشحات واژینالی و درد موقع نزدیکی یا دفع ادرار اشاره کرد.

عفونت ویروسی واژن

واژینیت ویروسی واژن در اثر آلوده شدن واژن به ویروس های شایعی مثل هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. این ویروس ها از طریق رابطه جنسی وارد واژن شده و باعث بروز عفونت های واژینالی می شوند.

علائم عفونت ویروسی واژن

عفونت ویروسی واژن معمولا باعث ایجاد زخم و برخی ضایعات در ناحیه واژن می شود. در اکثر موارد می توان آنها را به راحتی در محل واژن مشاهده کرد. اما گاهی این ضایعات فقط با معاینه های لگنی توسط پزشک قابل مشاهده هستند. همچنین احساس درد در واژن نیز از علائم عفونت ویروسی در واژن است.

علائم عفونت ویروسی واژن

شما هم با مشاهده علائم عفونت واژن می توانید برای تشخیص نوع عفونت و درمان قطعی آن از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. برای دریافت نوبت می توانید با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

بی‌توجهی به علائم عفونت واژن چه عوارضی دارد؟

در قسمتهای قبلی با علائم شایع ترین عفونت های واژینالی آشنا شدید. اکنون با شناخت این علائم می توانید به موقع متوجه عفونت واژن شده و برای درمان آن اقدام کنید. زنانی که با مشاهده علائم عفونت واژن برای تشخیص نوع واژینیت خود و درمان آن اقدام نمی کنند با عوارض زیر مواجه خواهند شد:

 • افزایش ریسک ابتلا به ویروس HIV (ایدز)
 • سرایت عفونت به بخش های بالاتر دستگاه تناسلی
 • ابتلا به عفونت و التهاب لگن
 • سقط جنین به دلیل واژینیت در بارداری
 • بروز مشکلات بارداری در آینده
 • آسیب به لوله‌های رحمی و ناباروری

بنابراین با مشاهده علائم عفونت واژینالی از مصرف خودسرانه هر نوع داروی گیاهی، آنتی بیوتیک و غیره خودداری کرده و در اسرع وقت به پزشک زنان مراجعه کنید.

سخن پایانی

عفونت واژن از بیماری های رایجی است که هم در زنان و هم در دختران مجرد دیده می شود. این بیماری غالبا در اثر عدم رعایت بهداشت ایجاد شده و دارای انواع مختلفی از جمله قارچی، ویروسی، انگلی و غیره است. معمولا واژینیت با علائمی مثل سوزش، خارش، درد، التهاب و ترشحات رنگی همراه است.

انواع عفونت های واژینالی را می توان به کمک رنگ ترشحات و یا بوی آنها شناسایی کرد. مثلا ترشحات پنیری و سفید علامت واژینیت قارچی هستند که بو ندارند. ترشحات سبز یا زرد با بوی بد ماهی نیز از علائم واژینوز باکتریایی اند. عدم درمان به موقع عفونتهای واژن می تواند زنان را با مشکلات بارداری، ناباروری، التهاب لگن و غیره مواجه کند.

در صورتی که سوالی درباره نشانه های عفونت واژن در زنان دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید. 

۴.۴/۵ - (۵۳ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *