علت نامتقارن بودن لبه های واژن چیست؟

علت-نامتقارن-بودن-لابیا

بیرون زدگی لابیا مینور و تغییر شکل لبه های واژن مشکلی است که خیلی از خانم های جوان درگیر آن هستند. معمولا لابیاها باید متقارن باشند اما در بعضی زنان لابیا مینور خیلی بزرگ شده و مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند.

در این مقاله به شما خواهیم گفت علت بزرگ شدن لابیا مینور چیست و چطور می توانید آن را درمان کنید. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

تغییر شکل لبه های واژن چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

بیرون زدگی لبهای کوچک واژن نه تنها ظاهر واژن را بدفرم و اعتماد به نفس خانم ها را کم می کند، بلکه زندگی روزمره آنها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. خانم هایی که دچار بیرون زدگی لابیا مینور هستند دچار مشکلات زیر می شوند:

 • درد و سوزش واژن موقع دوچرخه سواری، اسب سواری، پیاده روی طولانی و ورزشهایی نظیر این
 • احساس ناراحتی موقع پوشیدن لباس های تنگ
 • انحراف مسیر ادرار در کسانی که لابیای خیلی بزرگی دارند
 • عدم رعایت بهداشت ناحیه تناسلی
 • بد ایستادن برخی لباسها و مشخص بودن برجستگی واژن در زیر آن

علت بزرگ شدن لابیا مینور در زنان

عدم تقارن لابیا به معنی بزرگ بودن یک لبه داخلی واژن نسبت به لبه دیگر است که معمولا در این حالت لبه های داخلی واژن بیرون زده و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کند.  علت این مشکل یکی از موارد زیر است:

 • افزایش سن و رسیدن به یائسگی
 • بارداری و زایمانهای طبیعی متعدد
 • اختلالات هورمونی

برخی نیز به صورت ارثی دچار مشکل عدم تقارن لابیا مینورها از زمان بلوغ به بعد می شوند.

علت بزرگ شدن لابیا مینور در زنان

در صورتی که لابیاهای نامتقارن دارید، برای انجام معاینات لازم و عمل لابیاپلاستی شما هم می توانید به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت قبلی با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

بزرگی لابیای مینور دختران

اگر در سنین نوجوانی هستید و متوجه بزرگی لابیای کوچک و یا بیرون زدگی آنها شده اید، نباید نگران باشید. شما هیچ مشکلی ندارید و بسیاری از دختران همسن شما چنین تجربه ای دارند.

بزرگی لابیا مینور در دختران نوجوان ربطی به خودارضایی مکرر آنها ندارد و نباید نگران بکارت خود باشند.در واقع علت بزرگی لبه های داخلی واژن تغییرات هورمونی در دوره بلوغ است که تحت تاثیر آنها لابیاها سریع رشد می کنند تا به تکامل برسند. این سرعت رشد بعد از پایان بلوغ جنسی متوقف می شود.

درمان لابیای بزرگ و نامتقارن 

خانم هایی که دچار تغییر لبه های کوچک واژن شده اند یعنی مشکل لابیای بزرگ یا لابیای نامتقارن دارند، می توانند مشکل خود را با عمل زیبایی واژن یا همان لابیاپلاستی برطرف کنند. لابیاپلاستی جراحی زیبایی است که با هدف کوچک و متقارن کردن لابیا انجام می شود.

انواع عمل لابیاپلاستی

تکنیک های لابیاپلاستی متفاوت بوده و بر حسب میزان بزرگی لابیا انتخاب می شوند. روشهای لابیاپلاستی که با جراحی انجام می شوند، عبارت است از:

جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی واژن یک عمل سرپایی است که برای کوچک کردن لابیا، بخش اضافی با تیغ جراحی برداشته می شود. پس از پایان جراحی، قسمتهای باقی مانده با نخ بخیه جذبی طوری بخیه می شود که هیچ اثری از جای برش یا بخیه ها باقی نماند. به دلیل استفاده از بیحسی موضعی این جراحی هیچ دردی ندارد.

عمل جراجی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا تاچ

در این روش جراح از لیزر برای برش دقیق بخش های اضافی لابیا استفاده می کند. در نتیجه این جراحی خونریزی و عوارض کمتری داشته و جای برش آن ظریف تر است. در لابیاپلاستی با لیزر بعد از برداشتن قسمتهای اضافی لابیاها چند بخیه مختصر زده می شود و مثل روش جراحی به بخیه زیادی نیاز ندارد.

لابیاپلاستی بدون جراحی

افرادی که لابیای مینورشان خیلی بزرگ نیست با تشخیص پزشک می توانند لابیاپلاستی با پلاسما پلکسر را انجام دهند. این روش غیر جراحی و به صورت سرپایی است که در آن لابیاها طی ۳ تا ۵ جلسه با پلاسما پلکسر به اصطلاح شرینک (shrink) یا جمع می شود.

توجه: لابیاپلاستی با پلاسما پلکسر برای لابیاهایی که خیلی بزرگ، گوشتی یا ضخیم هستند، موثر نیست.

نکات مهم درباره عمل لابیاپلاستی 

خانم هایی قصد انجام عمل لابیاپلاستی دارند باید نکات زیر را در نظر بگیرند:

 • فقط زنان بالای ۱۸ سال می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند.
 • ماندگاری عمل لابیاپلاستی در صورتی که فرد به بلوغ کامل (۱۸ سالگی) رسیده باشد، دائمی است
 • نتیجه عمل لابیاپلاستی به ندرت با بارداری و زایمان طبیعی بعدی تغییری می کند.
 • نوع عمل لابیاپلاستی را جراح با توجه به شرایط لابیاها انتخاب می کند.

همچنین لابیاپلاستی برای دختر باکره مشکلی ایجاد نمی کند. چون این جراحی بیرون واژن انجام شده و کاری به دهانه واژن ندارد.

عمل-لابیاپلاستی

در صورتی که لابیاهای نامتقارن دارید، برای انجام معاینات لازم و عمل لابیاپلاستی شما هم می توانید به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. در این مرکز کلیه روشهای لابیاپلاستی برای درمان بیماران ارائه می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت قبلی با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار درباره عدم تقارن لابیای مینور

سوالاتی که در مورد بزرگی لابیای مینور یا عدم تقارن لابیا پرسیده می شود، به همراه جواب آنها در زیر آمده است:

من خانم جوانی هستم که بعد از بلوغ، لابیاهای طبیعی داشتم اما الان دچار بزرگی لابیا شده ام بدون اینکه زایمان کنم، علت نامتقارن بودن لبه های واژن من چیست؟

اگر مشکل هورمونی ندارید، احتمالا رژیم سنگین لاغری داشته اید یا ورزشهای سنگین انجام می دهید. این موارد در سنین جوانی می تواند علت بیرون زدگی لبه های کوچک واژن می شود. برای بررسی دقیق تر علت آن می توانید برای معاینه مراجعه کنید.

من هنوز ۱۸ ساله نشدم، برای لابیاپلاستی باید اجازه والدین داشته باشم؟

به هیچ عنوان زیر ۱۸ سال جراحی انجام نمی شود چون لابیاها هنوز در حال رشد هستند و نتیجه جراحی خیلی زود به هم می خورد و دوباره باید بعد از ۱۸ سالگی عمل را تکرار کنید. بعد از ۱۸ سالگی می توانید لابیاپلاستی را انجام بدهید و به اجازه والدین نیازی ندارید.

عکس های واقعی عمل لابیاپلاستی را میشه ارسال کنید؟

خیر. به دلیل ملاحظات اخلاقی امکان ارسال عکس ها نیست. اما می توانید برای دیدن آلبوم عکس های قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی که انجام داده ام، به مطب مراجعه کنید.

در صورتی که سوال دیگری درباره عدم تقارن لابیا یا درمان آن با لابیاپلاستی دارید، می توانید سوالات خود را از طریق بخش نظرات همین مقاله بپرسید. 

۴.۸/۵ - (۴۶ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *