چرا درمان واژینیسموس با دیلاتور دیگر توصیه نمی شود؟

درمان-واژینیسموس-با-دیلاتور

واژینال دیلاتورها ابزارهای مخروطی شکلی از جنس سیلیکون هستند که برای گشاد کردن دهانه واژن و درمان واژینیسموس استفاده می شوند. قبلا از این ابزارها برای درمان واژینیسموس های خفیف استفاده می شد. اما در حال حاضر دیگر از دیلاتور برای درمان واژینیمسوس استفاده نمی شود.
در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم که چرا درمان واژینیسموس با دیلاتور دیگر توصیه نمی شود. برای دسترسی سریعتر به تیتر مطالب این مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

درمان واژینیسموس با دیلاتور

در یک کیت دیلاتور، سایزهای مختلفی از دیلاتور (از کوچک تا بزرگ) وجود دارد. برای شروع تمرین با دیلاتور از کوچکترین سایز آن استفاده می شود. زمانی که شخص از سایزهای کوچکتر، بدون هیچ درد و ناراحتی می تواند استفاده کند، باید سراغ سایزهای بزرگتر دیلاتور برود. برای تمرین با دیلاتور، باید روزانه نیم ساعت تا یک ساعت وقت بگذارید تا بعد از چند هفته دهانه واژن به آن سایز دیلاتور عادت کند.

خودتان به تنهایی می توانید این تمرین را انجام دهید یا اینکه از همسرتان بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. بعد از عادت کردن به بزرگترین سایز دیلاتور می توانید با همسرتان نزدیکی داشته باشید. در واقع استفاده از دیلاتور به مرور زمان به کاهش درد ذهنی و آموزش ماهیچه های واژن کمک می کند.

درمان واژینیسموس با دیلاتور

اگر دچار واژینیسموس هستید و با دیلاتور درمان نشده اید، می توانید برای درمان انواع درجات واژینیسموس از تخصص خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

چرا واژینیسموس دیلاتور دیگر توصیه نمی شود؟

استفاده از واژینیسموس دیلاتور زمانی مرسوم بود که روشهای جدید امروزی برای درمان واژینیسموس وجود نداشت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی های پزشکی، نه تنها پزشکان واژینیسموس دیلاتور را به بیماران خود توصیه نمی کنند، بلکه خود خانم ها نیز به دلایل زیر تمایلی به استفاده از آن ندارند:

خرید دیلاتور واژینیسموس

اولین مشکل، پیدا کردن کیت های سیلیکونی دیلاتور در ایران است. معمولا اغلب داروخانه ها این کیت ها را ندارند و اگر هم داشته باشند، به دلیل وارداتی بودن این محصول، قیمت واژینال دیلاتور بالاست. بنابراین خانمها مجبورند با ساخت دیلاتور با گوش پاک کن یا استفاده از سایزهای متفاوت انگشتان خود، واژینیسموس را برطرف کنند.

عوارض استفاده از دیلاتور

معمولا خانم هایی که از دیلاتور استفاده می کنند، بعد از تمرین، دچار کمی خونریزی واژن می شوند. اگر خونریزی زیاد بود و در حد لکه بینی نباشد، در این مواقع باید به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنید. علاوه بر این، عفونت های ادراری هم در این خانم ها بیشتر از خانم های دیگر بروز می کند که به خاطر استفاده از دیلاتور است.

عدم درمان تمام واژینیسموس ها

بیماری واژینیسموس، درجات و شدت های متفاوتی دارد. کسانی که واژینیسموس خفیف دارند با واژینال دیلاتور ممکن است درمان شوند اما برای واژینیسموس های متوسط و شدید، این روش اصلا موثر نیست. ولی خوشبختانه روشهای دیگری وجود دارند که به کمک آنها می توان واژینیسموس را درمان کرد.

عدم درمان واژینیسموس ها با دیلاتور

طولانی بودن دوره درمان

مهمترین دلیلی که باعث شده است دیگر از دیلاتور برای درمان واژینیسموس استفاده نشود، پیشرفت بسیار کند درمان با دیلاتور است. برای درمان باید بیمار هر روز ۱ ساعت و به مدت چندین ماه تمرین کند تا دخول موفقیت آمیزی داشته باشید. معمولا به دلیل مشکلات زناشویی در این مورد که به طلاق نیز منجر می شود، امکان صرف ماهها وقت برای درمان وجود ندارد.

قطعی نبودن درمان واژینیسموس با دیلاتور

یکی از دلایل مهم دیگری که باعث می شود شخصا دیلاتور را برای درمان واژینیسموس توصیه نکنم، قطعی نبودن درمان بیمار با این روش است. ممکن است بیمار بعد از ماه ها تمرین با دیلاتور نتواند درمان شود. این به معنی از دست دادن یک زمان طولانی برای درمان واژینیسموس و نا امیدی بیشتر زوجین است.

درمان واژینیسموس بدون دیلاتور

زوجینی که معمولا بعد از بارها تلاش و عدم موفقیت در رابطه زناشویی برای درمان به ما مراجعه می کنند، در آستانه فروپاشی روابط و ازدواج خود هستند. به همین دلیل کوتاه بودن زمان درمان و قطعی بودن نتیجه آن اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل روشهای دیگری برای درمان واژینیسموس بدون دیلاتور ابداع شده است. موثرترین آنها عبارتند از:

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس هایی که مخصوص واژن هستند در اغلب موارد به درمان واژینیسموس های مختلف کمک می کند. برای این کار، پزشک، بوتاکس را در یک جلسه به عضلات واژن تزریق می کند تا از انقباض شدید و غیر ارادی عضلات واژن موقع دخول جلوگیری کند. بنابراین بیمار بعد از تزریق می تواند روابط عادی زناشویی داشته باشد.

درمان واژینیموس با RF

این روش جدیدترین و موثرترین روش درمان است. ۱ تا ۳ جلسه استفاده از دستگاه آر اف واژینال می تواند به شدیدترین انواع واژینیسموس را هم درمان کند. زنانی که از روش درمان واژینیموس با RF استفاده می کنند، حتی بعد از اولین جلسه ی آراف هم شاهد تاثیر مثبت آن در درمان واژینیمسوس خود هستند.

درمان واژینیسموس بدون دیلاتور

اگر دچار واژینیسموس هستید، برای درمان قطعی انواع واژینیسموس با آر اف یا تزریق بوتاکس می توانید به مطب خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

سخن پایانی

واژینیسموس دیلاتور، از ابزارهای قدیمی درمان واژینیسموس هستند که برای درمان واژینیسمسوس استفاده می شوند. البته استفاده از این روش به دلیل طولانی بودن دوره درمان و قطعی نبودن نتیجه ی آن دیگر کاربرد چندانی ندارد. خوشبختانه امروزه روش های درمانی سریعتر و موثرتری مثل درمان واژینیمسوس با آراف و یا تزریق بوتاکس جایگزین درمان واژینیسموس با دیلاتور شده اند.

در صورتی که سوالی درباره واژینیمسوس دیلاتور دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله برای ما ارسال کنید. در همین صفحه به سوالات شما پاسخ داده می شود. 

۴.۵/۵ - (۵۰ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *