واژینیسموس ثانویه چیست و چطور درمان می‌شود؟

واژینیسموس-ثانویه

واژینیسموس یا دخول غیر ممکن عارضه‌ای در زنان است که باعث می‌شود عضلات رحم در حین دخول واژنی به طور غیر ارادی یا مداوم منقبض ‌شوند. این انقباض‌های واژنی ممکن است مانع از رابطه جنسی شوند و یا آن را بسیار دردناک کند. واژینیسموس یکی از عامل های مهم در مشکلات زناشویی است که خوشبختانه قابل درمان است و جای نگرانی ندارد. نوع اولیه آن منجر به درد در هنگام رابطه جنسی می‌شود و اغلب از زمانی شروع می‌شود که فرد برای اولین بار رابطه جنسی انجام می‌دهد. اما واژینیسموس ثانویه ممکن است به دلائل مختلفی رخ دهد که در این مقاله قرار است به صورت کامل در مورد این موضوع صحبت کنیم. برای دسترسی سریع به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

واژینیسموس یا دخول غیرممکن چیست؟

واژینیسموس به معنای انقباض غیر ارادی واژن است که از ورود هرچیزی از جمله تامپون به داخل واژن جلوگیری می‌کند. این عارضه ممکن است روابط زناشویی و زندگی‌تان را به طور کامل مختل کند و باعث از دست رفتن اعتماد به نفس شما شود. این وضعیت همچنین می‌تواند معاینات رحمی و لگنی را دشوار و یا غیر ممکن کند.

علائم واژینیسموس

اولین علامت واژینیسموس انقباض غیر ارادی واژن است. انقباض غیر ارادی واژن با علائم زیر همراه است:

  • درد در هنگام ورود تامپون به واژن و زمان معاینه لگنی
  • دخول دردناک
  • بی میلی جنسی به دلیل اینکه زنان نمی‌توانند به ارگاسم برسند.

علائم واژینیسموس

اگر شما نیز دچار واژینیسموس هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا در کمترین زمان ممکن مشکلتان حل شود. شماره تماس جهت دریافت وقت ویزیت ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ می‌باشد.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس یا دخول غیر ممکن در دو گروه دسته بندی می‌شود:

واژینیسموس اولیه: واژینیسموس اولیه زمانی مشخص می‌شود که فرد برای اولین بار رابطه جنسی برقرار می‌کند. این افراد وقتی برای اولین بار می‌خواهند رابطه جنسی برقراری کنند یا تامپون بگذارند، با درد مواجه می‌شوند و متوجه مشکل خود می‌شوند.

واژینیسموس ثانویه: این عارضه بعد از اینکه رابطه جنسی معمولی تجربه می‌شود، به سراغ خانمها می‌آید و همیشگی نیست! واژینیسموس ثانویه در هر مرحله از زندگی زنان ممکن است رخ دهد و حتی شاید از قبل وجود داشته باشد و به طور ناگهانی بروز کند.

واژینیسموس ثانویه به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

واژینیسموس ثانویه ممکن است به دلائل مختلفی ایجاد شود. اگر در گذشته مشکل انقباض غیر ارادی واژن را نداشتید و به تازگی این مشکل برایتان ایجاد شده است، شما به واژینیسموس ثانویه مبتلا هستید. واژینیسموس ثانویه معمولا به دلائل زیر اتفاق می‎افتد:

  • آسیب به عضلات واژن یا عضلات اطراف آن در حین زایمان
  • خشکی واژن در یائسگی
  • جراحی در ناحیه تناسلی (مانند اپیزیاتومی در طی زایمان)
  • عوارض جانبی مصرف بعضی از داروهای خاص
  • آندومتریوز یا بیماری التهاب لگن که ممکن است باعث درد در حین رابطه جنسی شوند.
  • ترس از بارداری و زایمان
  • عفونت قارچی

در دوران یائسگی، سطح استروژن کاهش پیدا می‌کند و انعطاف ناپذیری و روان نبودن واژن، باعث دخول غیر ممکن می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که بسیاری از زنان بعد از یائسگی و در سنین بالا دچار واژینیسموس ثانویه می‌‌شوند. به غیر از دلائل گفته شده، در بعضی از موارد، داشتن رابطه جنسی ناخوشایند قبلی، درک نادرست و احساس شرم از رابطه و یا حتی تجاوز جنسی از مسائلی هستند که می‌توانند باعث ترس از مقاربت و درنهایت واژینیسموس ثانویه شوند.

دلایل واژینیسموس ثانویه

درمان واژینیسموس ثانویه با توجه به علت این عارضه به راحتی قابل درمان است. پیشنهاد ما به شما این است که با خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان برای انتخاب بهترین روش درمانی مشورت کنید. جهت دریافت نوبت و وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

راههای درمان واژینیسموس ثانویه

انتخاب روش‌های درمان واژینیسموس ثانویه به علت این عارضه بستگی دارد. بعد از مشخص کردن علت، یکی از روش‌های زیر برای درمان بیماران در نظر گرفته می‌شود:

درمان واژینیسموس ثانویه با لیزر

اگر علت واژینیسموس ثانویه، مربوط به خشکی واژن باشد، لیزر مونالیزا تاچ بهترین و موثرترین روش درمانی است. در این روش، امواج لیزر Co2 فقط با تولید گرما و بدون ایجاد هیچ برشی، خون رسانی به بافت واژن را افزایش می دهند. این مسئله باعث جوانسازی و تولید کلاژن در واژن و بازگشت حالت ارتجاعی آن می‌شود. بعد از این روش درمانی بسیاری از زنان به راحتی بدون احساس سوزش و درد می‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند.

درمان واژینیسموس با RF

بسیاری از زنان به دلیل انقباض غیر ارادی واژن و ترس از بارداری، درد زیادی را در زمان رابطه جنسی احساس می‌کنند. این موضوع در بعضی از موارد باعث می‌شود که خانمها از رابطه جنسی دوری کنند و تمایلی به برقراری رابطه نداشته باشند. درمان واژینیسموس با آر اف یکی از موثرترین و جدیدترین روش های درمانی این عارضه است. دستگاه RF به کمک امواج الکترومغناطیسی عملکرد سلول‌های واژن را تغییر می‌دهد و از انقباض غیرارادی مهبل جلوگیری می‌کند.

دستگاه آر اف در چند جلسه بدون درد و نقاهت باعث تغییر عملکرد سلول‌های واژن می‌شود. تعداد جلسات درمان با توجه به شدت واژینیسموس در هر فرد متفاوت است، ولی در همان جلسه اول فرد می‌تواند بهبود در دخول را حس کند.

بیشتر بخوانید: دستگاه آر اف واژن و کاربردهای آن

درمان واژینیسموس با RF

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس

در اکثر موارد علت ابتلا به واژینیسموس ثانویه مسائل فیزیکی و جسمی است، اما در بعضی از موارد هم به دلیل مشکلات روحی روانی اتفاق می‌افتد. اگر علت ابتلا به واژینیسموس ترس از رابطه یا تجاوز جنسی باشد، بهترین روش درمانی تزریق بوتاکس به عضلات کف لگن است. انجام این کار منجر به شل شدن و آزاد شدن عضلات ایجاد کننده واژینیسموس می‌شود. در بعضی از موارد درمان واژینیسموس با بوتاکس از روشهای تکمیلی مثل آر اف واژینال هم می‌توان استفاده کرد.

سخن پایانی

اگر بعد از زایمان و یا بالا رفتن سن در دوران یائسگی دخول دردناک را تجربه می‌کنید، به واژینیسموس ثانویه مبتلا هستید. همان طور که اشاره شد، این مشکل می‌تواند دلائل روانی یا فیزیکی داشته باشد و در نهایت باعث انقباض غیر ارادی واژن شود. درمان‌های واژینیسموس اولیه و ثانویه مشابه هم هستند، با این تفاوت که در نوع ثانویه افراد سریع‌تر به روش‌های درمانی پاسخ می‌دهند. این اختلال ممکن است رابطه و سبک زندگی شما را خراب کند، بنابراین بهتر است هرچه زودتر به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. پزشک با توجه به علت و شدت واژینیسموس ثانویه بهترین روش درمانی را برای شما در نظر می‌گیرد.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید.

۴.۶/۵ - (۵۱ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *