علت استخوان درد در دوران قاعدگی + روشهای کاهش درد

علت-استخوان-درد-در-قاعدگی

کم نیستند خانم هایی که پریود منظمی دارند، مشکل عفونت یا کیست تخمدان و فیبروم رحمی نیز ندارند اما قبل از پریودی و در دوران قاعدگی دردهای استخوانی را در قسمتهای مختلف پا و کمر تجربه می کنند. در این مقاله قصد داریم به علت استخوان درد در دوران قاعدگی بپردازیم. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

استخوان درد در دوران قاعدگی

بخشی از درد پریود مربوط به استخوان درد است. این دردها در کمر، ران پا، ساق پا و استخوان لگن دیده می شوند. قبل از پریود شدن و پایان سیکل ماهانه بسیاری از خانمها این دردها را تجربه می کنند. حتی در دوران پریودی این دردها ادامه پیدا می کند تا در پایان خونریزی ماهانه درد استخوانها برطرف شوند. این دردهای استخوانی ناشی از چه هستند؟

پا درد قبل از پریودی نشانه چیست؟

دردهای خفیف و قابل تحمل پا در قاعدگی جزء دردهای رایج پریودی در خانم هاست که نشان می دهد در سیکل ماهانه تخمگ گذاری اتفاق افتاده است. اگر دردی در قاعدگی نداشتید به این معنا است که تخمک گذاری انجام نشده است. علت پا درد در زمان پریود می تواند مربوط به موارد زیر باشد:

علت پا درد قبل از پریودی

این نوع دردهای قبل از پریود معمولا ۲ روز یا یک هفته قبل از خونریزی قاعدگی شروع شده و با پایان خونریزی برطرف می شوند. علت اصلی درد پا در زمان قاعدگی، تغییرات هورمونی است که منجر به خونریزی قاعدگی می شود.

علت زانو درد در دوران پریودی

زنان زیادی هستند که زانو درد در پریودی را تجربه می کنند. علت زانو درد در دوران پریودی اتفاقاتی است که به خاطر تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود. در صورت بروز چنین دردی نگران نباشید. می توانید با بادکش کردن ساق پا و یا مصرف مسکن درد زانو در قاعدگی را برطرف کنید. به علاوه، همین تغییرات هورمونی و کاهش استروژن و پروژسترون که منجر به قاعدگی می شود، می تواند علت درد ساق پا هنگام پریودی باشد.

علت درد ران در دوران قاعدگی

در زنانی که به بیماری آندومتریوز مبتلا هستند، ممکن است سلولهای آندومتر به بیرون از رحم و به سمت عصب سیاتیک رشد کنند. فشار بر عصب ساتیک می تواند علت درد ران در قاعدگی باشد. همچنین ممکن است همین فشارها علت درد کشاله ران در زمان پریودی باشند. این دردها در زمان پریودی و خونریزی در ناحیه لگنی بیشتر از مواقع دیگر اتفاق می افتد.

علت درد استخوان لگن در دوران قاعدگی

دردهای لگنی از جمله دردهای استخوانی در دوران قاعدگی است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. علت درد استخوان لگن در دوران قاعدگی می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

  • عفونت های لگنی که گاهی به لوله های فالوپ نیز می رسد
  • ریختن خون قاعدگی به لگن به دلیل ابتلا به بیماری آندومتریوز

در صورت وجود هر یک از دلایل بالا، دردهای لگنی در زمان قاعدگی تشدید می شود. برای تشخیص علت دردهای لگنی معمولا معاینه لگنی انجام می شود.

علت کمر درد در دوران پریودی

کمر درد در زمان پریودی از چند روز قبل از قاعدگی شروع می شود. ممکن است دردها خفیف یا شدید باشند. اما کمر درد قبل از پریود نشانه چیست؟

علت کمر درد در دوران پریودی

دلیل کمر درد می تواند به یکی از عوامل زیر مرتبط باشد:

دسمینوره: در این حالت، انقباض های شدید رحمی باعث ایجاد درد در شکم، استخوانهای کمر و بالای ران می شود

آندومتریوز: آندومتریوز بیماری است که در نتیجه رشد غیرعادی سلولهای رحمی به سمت بیرون رحم ایجاد می شود. آندومتریوز علاوه بر دل درد شدید باعث کمر درد در قاعدگی شده و درمانی ندارد. این دردها از چند روز قبل از پریود شدن شروع می شوند.

انقباضات رحمی: انقباض های رحم می تواند باعث دل درد و کمر دردهای خفیف تا شدید در قبل و حین پریودی شود.

دردهای خفیف قابل تحمل هستند و می توانید به زندگی عادی خود برسید. این دردها خودبخود در پایان قاعدگی از بین می رود. اما این دردها در برخی از خانمها تا بعد از پریودی نیز ادامه دارد. ممکن است گمان کنید باردار شده اید. اما با اطمینان نمی توان گفت که علت کمر درد بعد از پایان پریودی، بارداری است. برای اطمینان از این موضوع باید ببینید پریودتان عقب می افتد یا نه؟ اگر به تاخیر افتاد تست بتا بدهید تا از بارداری یا عدم بارداری مطمئن شوید.

راههای کاهش درد استخوان در قاعدگی

روش هایی برای کاهش درد قاعدگی وجود دارند که می توانند دردهای استخوانی شما را قبل و حین پریودی تسکین دهند. برای کاهش درد می توانید این روشهای ساده کاهش درد قاعدگی خانگی را امتحان کنید:

حرکات یوگا برای کاهش درد قاعدگی

حرکات آرام یوگا می تواند درد استخوان در زمان پریودی را کاهش دهد. حرکاتی مثل حرکات کششی کمر می تواند کمر درد را در دوران قاعدگی یا پیش از قاعدگی کاهش دهد.

کاهش درد قاعدگی با ورزش

ورزش در قاعدگی می تواند بسیاری از علائم ناراحت کننده از جمله درد را کاهش داده یا رفع کند. در زمان پریودی قاعدتا انرژی کمی دارید اما ورزش کردن در دوران قاعدگی از هر زمان دیگری مهمتر است. ورزشهای سبکی مثل پیاده روی می تواند به کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی یا PMS کمک زیادی کند.

کاهش درد قاعدگی با ورزش

استفاده از کیسه آب گرم

استفاده از کیسه آب گرم یا حوله داغ می تواند به اندازه مصرف قرصهای ضد درد برای کاهش درد های استخوانی پریودی موثر باشد. دوش آب گرم نیز می تواند در این مورد موثر باشد.

ماساژ

ماساژ دادن کمر، ران، زانو و ساق پا با روغن های گیاهی مثل روغن زیتون می تواند دردهای شما را کاهش دهد.

خوراکی برای کاهش درد قاعدگی

با اصلاح رژیم غذایی می توانید استخوان درد خود را کاهش دهید. مثلا مصرف غذاهای پر چرب یا مواد کافئینی را کم کنید. به جای آن مصرف سبزیجات را بیشتر کنید. مصرف ویتامین ب ۱ و ب ۶، ویتامین E، روغن ماهی، غذاهای منیزیم داری مثل بادام و اسفناج، کلسیم نیز می تواند برای کاهش درد استخوان در این دوران موثر باشد.

رابطه جنسی

هورمون هایی مثل اندورفین به صورت هورمون ضد درد در بدن عمل می کنند. داشتن رابطه جنسی در قاعدگی می تواند باعث افزایش سطح این هورمون و کاهش درد شود.

داروی گیاهی برای کاهش درد قاعدگی

مصرف برخی از گیاهان می تواند در کاهش دردهای قاعدگی موثر باشد. مثلا می توانید از گیاهانی مثل زنجبیل، دارچین، نعناع، گل مغربی، قاصدک و … استفاده کنید.

خوردن قرص برای کاهش درد قاعدگی

می توانید از قرص های مسکنی مثل بروفن یا ناپروسکن استفاده کنید. این مسکن ها ضد التهاب و غیر استروئیدی هستند و می توانند درد و التهاب ناشی از پریودی را کاهش دهند. اگر به خوردن دارو تمایلی ندارید، می توانید دیگر روشهای کاهش درد استخوان در قاعدگی را امتحان کنید.

همچنین خواب و استراحت کافی، عدم استعمال دخانیات، کاهش استرس، تمرکز بر تنفس و نفس عمیق کشیدن نیز می تواند به کاهش درد و دیگر علائم پریودی شما کمک کند.

امیدواریم در این مقاله به جواب تمامی سوالات خود رسیده باشید. اگر سوالی در این زمینه داشتید می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید. برای دریافت جواب به همین صفحه برگردید.

۴.۲/۵ - (۶۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *