آیا پیشاب باعث بارداری می شود؟

بارداری-با-پیشاب

در صورت عدم استفاده از کاندوم یا سایر روش های محافظتی ممکن است مایع خارج شده از آلت تناسلی مرد بدون آنکه متوجه شوید وارد واژن شود. این مایع “precum” (مایع پیش از منی یا انزال یا پیشاب) نامیده می شود. ممکن است مقداری از مایع منی همراه این مایعات باشد، بنابراین احتمال بارداری وجود دارد. حتی با استفاده از بهترین نوع محافظت، همیشه ممکن است که مقاربت جنسی به بارداری ناخواسته منجر شود. در این مقاله، مطالبی درباره پیشاب و خطر بارداری ناشی از این مایع پیش از منی ارائه خواهیم داد. برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

پیشاب چیست؟

قبل از انزال، مایعی از اندام تناسلی مرد خارج می شود که به آن precum یا پیشاب می گویند. پیشاب قبل از انزال به طور غیر ارادی بیرون می آید. این مایع تا حدودی به روانکاری مجرای ادراری قبل از انزال کمک می کند. اگرچه پیشاب به طور طبیعی حاوی مایع منی نیست، اما ممکن است مقداری از مایع منی ایجاد شده در اندام تناسلی یک مرد داخل پیشاب نشت کند. از آنجایی که اسپرم می تواند در مجرای ادراری باقی بماند، دفع ادرار قبل از رابطه جنسی ممکن است احتمال آمیختن مایع منی با پیشاب را کاهش دهد.

پیشاب چیست

بیشتر بخوانید: پیشگیری از بارداری

آیا امکان بارداری با پیشاب وجود دارد؟

این احتمال وجود دارد که در اثر ورود پیشاب به داخل واژن، باردار شوید. با وجود این که پیشاب یک مایع روان کننده است، اما این بدان معنی نیست که نمی تواند مایع منی یا اسپرم را از آلت تناسلی مرد به واژن منتقل کند. اگرچه ممکن است یک مرد قادر به کنترل خروج مایع منی باشد، اما خروج پیشاب غیر ارادی است. یعنی مرد نمی تواند مانع از خروج آن شود یا آن را کنترل کند.

هنگام برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، پیشاب می تواند اسپرم حامل را وارد واژن کند و ممکن است شما و همسرتان متوجه این موضوع نشوید. تجربه نشان داده است که بسیاری از نمونه های پیشاب حاوی اسپرم متحرک هستند.

بیشتر بخوانید: امکان بارداری با وجود پریود شدن

بارداری با پیشاب از مسائلی است که هنوز خیلی از افراد از آن بی اطلاعند. اگر می خواهید اطلاعات دقیقی از روش های مختلف بارداری داشته باشید تا بتوانید رابطه بهتری داشته باشید می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

آیا روش بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال موثر است؟

در مقایسه با سایر روش های پیشگیری از بارداری، روش بیرون کشیدن قبل از انزال چندان موثر نیست. بر طبق تجربه میزان شکست روش بیرون کشیدن قبل از انزال در حدود ۲۲% است. با این حال، این روش دارای مزایایی است که باعث می شود افراد بخواهند از آن به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده کنند. مثلا:

  • این روش رایگان است
  • نیازی به آماده سازی ندارد
  • نیازی نیست که به کلینیک یا فروشگاه مراجعه کنید
  • هیچ تغییری در هورمون رخ نخواهد داد
  • نیاز به نسخه ندارد
  • می توانید این روش را به صورت فوری و آنی انجام دهید

باید این نکته را به خاطر بسپارید که هیچ یک از روش پیگشیری از بارداری کامل و بی عیب نیستند. در همه آن ها احتمال بارداری ناخواسته وجود دارد. با این حال، شانس بارداری در روش بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال، بالاتر است.

در حقیقت، با استفاده از روش بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال، در حدود ۲۲% از زنانی که رابطه جنسی منظم دارند، در طی یک سال باردار خواهند شد. در روش های رایج پیشگیری از بارداری، ۱۸% از زنان علیرغم استفاده مردان از کاندوم در طی یکسال باردار خواهند شد. به طور مشابه، ۲۱% از زنان با وجود استفاده از کاندوم های زنانه باردار خواهند شد. در صورت استفاده از موارد اسپرم کش، ۲۸% از زنان طی یک سال استفاده باردار می شوند. با این حال، اگر از روش های پیشگیری بارداری به طرز صحیح استفاده شود، میزان بارداری بسیار پایین تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد رابطه مقعدی و بارداری

بنابراین، اجرای صحیح روش بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال به اندازه کاندوم، موثر است. همچنین، این روش موثرتر از استفاده از اسپرم کش ها است. احتمال بارداری در صورت عدم استفاده از روش های پیشگیری در حدود ۸۵% است، بنابراین انجام روش بیرون کشیدن قبل از انزال بهتر از این است که از هیچ روشی استفاده نشود.

با این حال، این روش در مقایسه با سایر روش های پیشگیری مؤثر نیست. به عنوان مثال ، ۸% از زنان مصرف کننده قرص های ضد بارداری در طی یک سال باردار می شوند. ۱۲% از زنانی که از دیافراگم استفاده می کنند، در طی یک سال باردار می شوند. میزان بارداری در زنانی که از روش های ایمپلنت ضد بارداری مانند دپوپروورا استفاده می کنند در حدود ۶% در عرض یک سال است. همچنین در صورت عقیم سازی مرد، امکان بارداری ۱۵/۰ درصد از زنان در طی یک سال وجود خواهد داشت.

امکان بارداری با پیشاب

آنچه را که باید در مورد روش بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال به یاد داشته باشیم 

باید روش بیرون کشیدن را با کاندوم تمرین کنید. برخی از مواردی که باید قبل از استفاده از روش بیرون کشیدن به خاطر داشته باشید، عبارتند از:

۱- انجام این کار لزوماً آسان نیست و باید قبلا با کاندوم تمرین کنید.

۲- ممکن است مرد از زمان انزال خود بی اطلاع باشد یا قادر به کنترل آن نباشد.

۳- این روش از شیوع یا ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کند.

۴- اطلاع از سیکل قاعدگی و میزان احتمالی تخمک گذاری زنان می تواند اثر بخشی این روش را افزایش دهد.

۵- از یک برنامه پشتیبان یا پیشگیری از بارداری اضطراری نیز استفاده کنید.

باید شرکای جنسی قبل از انجام روش بیرون کشیدن، در این زمینه با یکدیگر صحبت کنند. در صورت عدم اطمینان هر یک از طرفین، باید نوع متفاوتی از روش های ضد بارداری را انتخاب کنند. همچنین ممکن است افراد بخواهند از هر دو روش کاندوم و بیرون کشیدن استفاده کنند. این کار می تواند به جلوگیری از ورود اسپرم به واژن زن کمک کند، حتی اگر مرد به طور کامل رابطه جنسی را قطع کند. با این کار در صورت پاره شده کاندوم، رابطه جنسی همچنان محافظت شده باقی می ماند.

سخن نهایی

پیشاب می تواند اسپرم را به داخل واژن منتقل سازد. از آنجایی که هر اسپرم زنده می تواند یک تخمک را بارور کند، بنابراین امکان بارداری از طریق پیشاب وجود دارد. علیرغم این خطر، اگر روش بیرون کشیدن قبل از انزال به درستی اجرا شود، به اندازه ی کاندوم موثر خواهد بود. یک ایده خوب همیشگی، استفاده از روش های ضد بارداری اضطراری در صورت فعالیت جنسی است.

در آخر اگر سوالی در مورد امکان بارداری با پیشاب دارید می توانید زیر همین مقاله در قسمت کامنت ها مطرح بفرمایید. 

۴.۴/۵ - (۳۰ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
  • سلام خسته نباشید ممنون از سایت جامع و مطالبی که گذاشتین.میخوستم بدونم امکان داره با وجود مشکل واژینیسموس به صورت طبیعی با رابطه سطحی و غیر عمیق باردارشد؟

    • سلام. برای باردار شدن لازمه که مایع منی حتما وارد واژن بشه. اگر از طریق رابطه نمی تونید باردار بشید، مایع منی رو جمع کنید و با سرنگ از طریق دهانه واژن مایع رو به داخل رحم بفرستید.

  • سلام خانوم دکتر ، من دوره های ۳۵ روزه دارم و توی شهریور ماه رابطه داشتم اما دخول نداشتم ومایع منی هم روی من نریخت، فقط میترسم پیشاب با واژنم درارتباط داشته بوده باشه، همون شب و بعد از چند دقیقه دچار لکه بینی شدم و بعد از ۴ روز خونریزی پریودم شروع شد ،و ماه بعد هم پریود شدم …الان با وجود دوبار پریود بعد از اون رابطه میترسم باردار باشم ، خواهش میکنم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *