علت خروج باد از واژن و روش های پیشگیری از آن

علت-خروج-باد-از-واژن

زمانی خروج باد از واژن اتفاق می افتد که هوا در واژن محبوس شود. این اتفاق معمولا طبیعی ست و خطری برای سلامتی ندارد. با اینحال، این اتفاق در موارد نادری ممکن است نشانه‎ی بیماری جدیتری مانند فیستول واژنی باشد که به درمان نیاز دارد.
در این مقاله ما درباره علل خروج از واژن، علت خروج باد از واژن هنگام رابطه جنسی، عوارض خروج باد از واژن، درمان باد واژن با ورزش، خروج باد از رحم بعد از زایمان و صدا دادن واژن بعد از زایمان صحبت می کنیم. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

گاز واژن یا باد واژن چیست؟

همیشه مقداری هوا در واژن وجود دارد، و معمولا خروج باد از واژن زمانی اتفاق می افتد که هوا به صورت حباب های بزرگ درآید که این حباب هوا ممکن است به آرامی بیرون بیاید یا به صورت ناگهانی خارج می‌شود. گاز واژن در هنگام خروج معمولا صدا ایجاد می کند که دلیل آن ارتعاش هوای محبوس شده در کانال واژن است. این گاز ممکن است با صدایی شبیه باد روده از واژن خارج شود.

علل خروج باد از واژن

هر چیزی که وارد واژن شود می تواند هوا را در آنجا حبس کند. این عارضه در بیشتر موارد، خطری برای سلامتی ندارد. برخی از علل طبیعی این عارضه عبارتند از:

اختلالات یا وضعیت عملکرد کف لگن

خروج باد از واژن خطرناک یا مضر نیست و تنها گاهی اوقات موجب شرمندگی می‎شود. با این وجود، بعضی از حالت های دیافراگم لگن به نحوی با افزایش خروج باد از واژن ارتباط دارند:

بیماری های شایعی وجود دارند که موجب خروج باد از واژن می شوند که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم:

 • بی‎اختیاری ادراری
 • افتادگی رحم و مثانه
 • بی‎اختیاری مدفوع
 • ضعف عضلات کف لگن در اثر زایمان، اضافه وزن، سن، یا زور زدن بیش از حد در هنگام دفع مدفوع

رابطه جنسی

هوا در طی رابطه جنسی، به راحتی در واژن محبوس می شود. انبساط و انقباض واژن هنگام تحریک جنسی، موجب ورود هوای بیشتر به درون آن می شود.

ورود آلت مردانه یا هر چیز دیگری به واژن هم موجب افزایش هوای ورودی به واژن و هم گیر افتادن آن می شود. هوای محبوس شده ممکن است تبدیل به حباب های هوا شود و در هنگام خروج ایجاد سر و صدا کند.

در موارد نادری، حبس حباب‎های هوا در زیر دیافراگم باعث میشود که درد در قسمت فوقانی شکم و قفسه سینه احساس شود.

محصولات بهداشتی بانوان

ممکن است وارد کردن وسایلی مانند تامپونها و فنجانهای قاعدگی به داخل واژن باعث حبس حبابهای هوا در داخل واژن شوند. این هوا با خارج کردن این وسایل یا در طی فعالیت بدنی یا کششی آزاد می شود.

کاپ قاعدگی

گرفتگی عضلات

کارهای خاصی مانند روابط جنسی یا معاینات لگنی نزد پزشک زنان و زایمان ممکن است منجر به سفتی عضلات لگن شوند. گرفتگی عضلات می‎تواند حباب‌های هوا را در درون واژن محبوس کند. سرفه کردن و ورزش نیز با ایجاد تنش در عضلات لگن، هوا را به پایین و خارج از واژن هدایت میکند.

بیشتر بخوانید: گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی در زنان و مردان

تمرینات کششی

برخی از ورزش‎ها مانند یوگا که همراه با کشش در ناحیۀ لگن هستند، غالبا موجب باز یا شل شدن واژن و در نتیجه، ورود هوای بیشتر به داخل آن میشوند. در طی تغییر حالت یا نحوه ایستادن یا نشستن در هنگام این ورزش ها، ممکن است هوای به دام افتاده به طور ناگهانی تخلیه گردد.

معاینه لگنی نزد پزشک زنان و زایمان

معاینات جسمی رحم و وارد کردن اسپکولوم که دستگاهی برای معاینه رحم و ودهانه است و اقداماتی از این دست می‎توانند هوا را در داخل واژن حبس نمایند. خروج این هوا هنگامی رخ میدهد که دکتر، اسپکولوم را از واژن خارج کرده و معاینه فیزیکی خاتمه می یابد.

برای درمان خروج باد از واژن در طی اولین جلسه معاینه خانم دکتر ذاکرین، جراح و متخصص زنان، شما می توانید مشکلات و علائم مرتبط خود را با ایشان در میان بگذارید. پزشک با شما صحبت کرده و هر گونه سوال شما را پاسخ خواهند داد. انتخاب روش درمانی بهتر است که با نظر و معاینه دقیق پزشک و انجام آزمایشات صورت گیرد. برای دریافت وقت قبلی با شماره ۴۴۴۶۳۴۷۵-۰۲۱ تماس بگیرید.

فیستول ها

فیستول هنگامی به وجود می آید که یک مسیر غیر طبیعی و توخالی بین دو اندامی ظاهر شود که به طور طبیعی باید جدا باشند. فیستول ممکن است در جایی تشکیل شود که قبلا زخم شده است یا جراحی بر روی آن انجام شده است. فیستول‌های واژنی ممکن است منجر به تولید گاز واژن شوند.

فیستول‎ها ممکن است بین واژن و چند اندام دیگر در ناحیۀ لگنی ایجاد شوند. علایم همراه با فیستول‎ها به اندازه و مکان فیستول و اندامهای درگیر بستگی دارد.

انواع ممکن فیستول واژنی عبارتند از:

فیستول وزیکوواژینال
فیستول وزیکوواژینال در اثر ارتباط بین واژن و مثانه به وجود می آید. حداقل سه میلیون زن در کشورهای در حال توسعه دچار فیستول وزیکوواژینال درمان نشده هستند. این وضعیت معمولا ناشی از مشکلاتی است که موجب متوقف شدن روند زایمان طبیعی می شوند و یا ناشی از آسیب های ایجاد شده در جراحی های زنان است.

شیوع این عارضه در کشورهای توسعه یافته کمتر است، شایع‎ترین نشانه فیستول وزیکوواژینال، ترشح آبکی غیرطبیعی و نشت مداوم ادرار است. فیستول‌های بزرگ ممکن است موجب بروز درد و ناراحتی شوند.

بیشتر بخوانید: با انواع ترشحات واژن آشنا شوید

فیستول یورتروواژینال
این فیستول در صورت وجود ارتباط میان واژن و میزنای رخ میدهد که میزنای لوله ای که ادرار را از کلیه ها به مثانه می برد. در بیشتر موارد، فیستول‎های یورتروواژینال بر اثر آسیبهای ناشی از جراحی زنان مثل هیسترکتومی که همان دراوردن رحم است، ایجاد می شوند. شایع‎ترین نشانه این بیماری، نشت مداوم ادرار از واژن و ناراحتی شکمی است.

فیستول یورتراواژینال
فیستول یورتراواژینال ناشی از ارتباط بین واژن و مجرای ادراری است. شایع ترین نشانه های این عارضه عبارتند از نشت مداوم ادرار از واژن که با افزایش فشار شکمی همراه است.

فیستول انترو واژینال
فیستول انترو واژینال هنگامی رخ میدهد که یک حفره غیر طبیعی بین واژن و روده کوچک ایجاد شود. این بیماری ممکن است در اثر جراحی شکمی یا نوعی بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون به وجود آید. علائم آن شامل خروج گاز از واژن و درد شکمی است.

فیستول رکتوواژینال
این نوع فیستول در صورت ایجاد یک اتصال غیرطبیعی میان واژن و قسمت انتهایی روده بزرگ رخ می-دهد.
علل شایع عبارتند از:

 • بیماری‌های التهابی روده مثل بیماری کرون یا کولیت زخمی (اولسراتیو)
 • زایمان طولانی یا وجود مشکلاتی که موجب توقف روندز ایمان طبیعی شوند
 • آسیب‌ حین جراحی یا عوارض پس از جراحی مثل عفونت
 • پرتودرمانی ناحیه لگن
 • تومورهای سرطانی

التهاب، خروج گاز یا مدفوع از واژن و وجود بوی بد واژن از شایعترین نشانه های ‎ فیستول رکتوواژینال محسوب می شوند.

فیستول کولوواژینال
این فیستول نوعی حفره غیر طبیعی میان واژن و رودۀ بزرگ است که البته بسیار نادر است و یکی از عوارض جراحی‎های ناحیۀ لگن از جمله هیسترکتومی است. این حالت ممکن است در اثر بیماریهای گوارشی مانند دیورتیکولیت روده بزرگ، بیماری کرون یا کولیت زخمی (اولسراتیو) نیز رخ دهد.

شایع‎ترین علایم فیستول کولوواژینال عبارتند از:

 • خروج مدفوع یا گاز از واژن
 • ترشحات بدبوی واژن که ممکن است تغییر رنگ هم داده باشد
 • ابتلای مکرر به عفونت های ادراری و عفونت های واژن
 • درد و التهاب در ناحیۀ واژن، روده بزرگ و بافت‎های واژینال بیرونی
 • درد هنگام رابطه جنسی

رابطه-جنسی-دردناک

پیشگیری از خروج گاز از واژن

در بسیاری از موارد، نه تنها راه حلی برای جلوگیری از گاز واژن وجود ندارد، بلکه نیازی به این کار نیست. معمولا تنها نشانه های گاز واژن، سر و صدا و احساس خروج هوای محبوس شده است که معمولا بدون درد است.

۱- چمباتمه زدن، به خصوص هنگام ادرار کردن می‎تواند در صورت عدم تخلیه گاز واژن به صورت طبیعی، به خروج هوای محبوس شده کمک کند. برای این کار کف پا را بر زمین بگذارید و زانوها را در بغل بگیرید.

۲- اگر گرفتگی عضلات علت به وجود آمدن گاز واژن باشد، استراحت و تمرین تنفس عمیق برای رفع آن سودمند است.

۳- اگر گاز واژن مشکل ساز گردد، فرد می تواند رابطه جنسی و تمرینات فیزیکی را که موجب باد واژن می شود، انجام ندهد. عدم استفاده از محصولات بهداشتی زنان، مانند تامپونها، نیز ممکن است به کاهش خروج باد از واژن کمک کنند.

۴- اگر چه هم زایمان سزارین و هم جراحی های ناحیه لگن موجب گیر افتادن هوای بیشتر در واژن می شوند. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که خروج گاز از واژن معمولا پس از زایمان طبیعی شروع می-شود.

۵- همچنین برخی مطالعات نشان داده اند استفاده از پساری که دستگاه حلقه ای شکل است و برای درمان افتادگی رحم در داخل واژن قرار داده می‎شود، علایم گاز واژن را کاهش می‎دهد.

۶- تمرینات کِگِل که قدرت عضلات کف لگن را افزایش می دهند، نیز می توانند احتمال خروج گاز از واژن را کاهش دهند.

خروج باد از واژن

برای خروج باد از واژن چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

در موارد نادری خروج باد از واژن می تواند نشانه ی بیماری جدی تر باشد که به مراقبت های پزشکی نیاز دارد. فیستول بین واژن و یک اندام شکمی دیگر، اختلالی است که گاز واژن از علائم آن به شمار می رود و نیاز به درمان دارد.

در صورت خروج گاز از واژن به همراه یکی از موارد زیر، باید به پزشک مراجعه شود:

 • زایمان مخصوصا که اگر به تازگی زایمان کرده اید یا در روند زایمان دچار مشکلاتی شده باشید
 • پرتو درمانی ناحیۀ لگن
 • جراحی‎های زنان، لگن، یا شکم
 • درد یا ناراحتی
 • نشت ادرار یا افزایش ترشحات واژن
 • مشاهده مدفوع یا مواد دیگر در ناحیه واژن
 • بوی نامطبوع واژن
 • مشاهده خون در ناحیه واژن
 • التهاب یا ورم بافت‎های واژن

در صورت خروج گاز از واژن در کل روز و عدم ارتباط آن به فعالیت هایی مانند رابطه جنسی یا حرکات کششی که به عنوان علل این عارضه شناخته می شوند، فرد باید به پزشک مراجعه کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید در بخش کامنتهای زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

۴.۷/۵ - (۴۸ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۲۶ دیدگاه ها
  • سلام هر دو مورد خیر. غیر طبیعی نیست. اما پیشنهاد می کنم برای اینکه این مشکل حل شه می تونین تمرینات کگل رو انجام بدین.

 • مرسی از مقاله خوبتون، واقعا بهش نیاز داشتم،خانم دکتر من شکمم خیلی نفاخه و متاسفانه موقع خروج باد از شکمم علاوه بر مقعد از واژن هم خارج میشه،این خطرناکه؟

  • سلام نه خطرناک نیست. اما بهتره از نظر سیستم گوارشی بررسی بشین. نفخ زیاد معده علامت زیاد جالبی نیست.

 • درود و خسته نباشید به دکتر عزیز ممنون بابت وقتی که برای ما میزارید و مطالب مفیدتون رو در اختیار ما قرار میدید، دکتر جان من هنگام رابطه جنسی از واژن این اتفاق برام میفته حتی بعضی وقتا باعث خجالتمم میشه ولی دیگه عادت شده برام و چه خوب که مشکل جدی ای نیست، اما خواستم این نکترم ذکر کنم که زمانی که پریودم هستم این اتفاق برام میفته به این نتجیه رسیدم که وقتی دهانه رحمم باز میشه یعنی هنگام سکس یا قائدگی این اتفاق برام میفته آیا درست نتیجه گرفتم،خروج باد زنان پریودی ایرادی نداره؟؟؟

  • سلام. دهانه رحم که همیشه بازه! فقط تو دوره پریودی خون قاعدگی از اون خارج میشه. اگر باز نباشه پس اسپرمها چطور خودشون رو وارد فضای رحم کنند؟ خروج کم باد از واژن و چنین مواردی شکلی نداره و تقریبا میشه گفت عادیه. برای از بین رفتن همین مقدار توصیه میکنم تمرینات کگل فراموش نشه که در تقویت عضلات کف لگن خیلی موثره!

  • سلام. عفونتهای واژن باید درمان شن. پیگیر باشید. ترشحات بد بو نشانه عفونتهای قارچی هستن. در مورد ترشحات واژن این مقاله رو بخونید.

 • سلام. یک سوال داشتم و اون اینه که من گاهی اوقات که نفخ شدید میکنم و خودم رو منقبض میکنم که مانع خروج باد از روده بشم یهو بعد از اینکه خودمو آزاد میکنم خروج گاز از واژنم رخ میده و بیشتر سروصدا داره . شاید سه چهار دفعه طی چهار ماه اخیر این اتفاق برام افتاده و اگر موقعیتش باشه که برم و باد رودرو از همون محل تخلیه کنم این اتفاق اصلا نمیفته. خواستم از خانم دکتر بپرسم واقعا چرا اینطوری میشع و ایا مشکل جدی ای وجود داره؟ چون هنوز ازدواجم نکردم و نگرانم. ممنونم از پاسخگوییتون

  • سلام . دوست عزیز اگر باد روده از طریق واژن خارج میشه این مساله بسیار اساسیه و حتما باید توسط متخصص بررسی دقیقتری انجام شه که احیانا دیواره بین روده و واژن سوراخ نشده باشه. اما اگر باد خروجی از واژن به باد روده ربطی نداره، علتش انقباض شدیدی هست که اتجام میدین و احتمالا مقداری هوا به داخل واژن کشیده میشه. این مورد مساله مهمی نیست و بهتره با زودتر مراجعه به دستشویی د رچنین وضعیتی قرار نگیرید.

 • سلام من باکره ام ولی بعضی مواقع باد از واژنم خارج میشه و و بعضی روزا ترشحات بی رنگ یا سفید رنگ دارم اما بدبو نیستن .لازمه به دکتر مراجعه کنم؟

  • سلام اول از همه توصیه میکنم تمرینات ورزشی کگل رو در منزل انجام بدین. معمولا تاثیر خیلی خوبی داره و در موارد جزئی بهترین درمان هست!

 • سلام . سال نو مبارک . من مجرد هستم و جراحی همورویید و فیشرکتومی و اسفنگتروتومی داشتم . کمی دچار بی اختیار گاز شدم و البته عصلات کف لگن ضعیف دارم . موقع جلوگیری از خروج گاز از روده احساس می کنم این گاز از واژن خارج می شه . میشه لطفا راهنمایی کنید .

  • سلام. دوست عزیز خروج باد روده از واژن تنها در صورتی اتفاق می افته که لایه بین این دو قسمت سوراخ شده باشه. باتوجه به جراحی هایی که انجام دادید این احتمال وجود داره و در معاینه حضوری مشخص میشه. اگر هم که باد واژن باشه که اشتباها تصور می کنید باد روده است میشه با حرکات کگل، عضلات کف لگن رو تقویت کنید و یا در موارد شدیدتر از عملهای تنگ کردن واژن استفاده کنید که موجب تقویت عضلات این بخش میشن.

 • با سلام و خسته نباشيد، من در هنگام نزديكي هميشه باد واژن دارم كه باعث خجالتم ميشه، ٥ ماهه كه اينطوري شدم. در مواقع معمولي هم گاهي اوقات عين حباب خارج ميشه و ميتركه، اول فكر ميكردم از عفونته كه البته دكتر هم رفتم و بعد از پاپ اسمير مشخص شد كه عفونت باكتري شديد دارم، و چندين دوره دارو مصرف كردم ولي اين سر و صدا موقع نزديكي و اون حالت حبابي اصلا تغيير نكرده و هميشه هست، ورزش كگل هم انجام ميدم ولي تاثيري نداره. راه درمان ديگه اي نداره واقعا برام مشكل ساز شده، موقع نزديكي قبل از اينكه اينطوري بشه خودم كامل حس ميكنم كه داخل خيلي شل و ابكي شده و ميفهمم كه ميخاد باد واژن داشته باشم، بايد چكار كنم

  • سلام. اگر با ورزشهای کگل مشکل حل نشده بهتره با روشهای ساده و بی عارضه مثل RF یا تزریق فیلر یا لیزرمونالیزا، تنگ کردن واژن رو انجام بدین. اگرم میزان گشادی واژن زیاده که در مورد شما بعید میدونم، عملهای تنگ کردن واژن مفیدن.

 • با سلام باد واژن و صدايي كه موقع نزديكي داره و حباب هايي كه در طول روز خارج ميشه ميتونه از عفونت باشه؟

  • سلام. اگر منظورتون از حباب، ترشحات واژینال حبابی شکل و کف ماننده، بله احتمال عفونتهای واژینال وجود داره و بتره توسط متخصص معاینه شین.

 • سلام خانم دکتر جان وقتتون بخیر من دختری ۱۸ ساله هستم. بعضی وقتا زمانی ک راه میرم باد از واژن خارج میشه و حتی صدا داره و بعضی وقتا حتی نشسته و حتی شده زمانی ک دستشویی میرم و زمان زیادی میشینم داخل دستشویی بازم باد خارج میشه. و هم اینک ترشحات خییییلی زیادی دارم ک کرم رنگ و بد بو بعضی وقتا بخاطر اینک طول روز همش ترشح دارم مجبور میشم پد بزارم بخیر از زمان پریودی تموم روزها ترشح خارج میشه اونم زیاد یکی دوسال پیش کیست تخمدان داشتم ک با قرص برطرف شد و بعدش دکتر حدس میزد ک رحمم دوشاخه شده ک پیگیر نشدم و بعد یک سال ک رفتم سونو چند روز پیش بهم گفتش ک عفونت مثانه دارم و درمورد رحم نوشته بود ک رحمم ابعادش ۳۰×۷۸mm اکوی می متر یکنواخت و آندومتر منظم با ضخامت ۹mm ولی آخرش نوشته بود ک مقدار کمی مایع در کولدوساک خلفی دیده میشه. ببخشید همه سوالامو پرسیدم شرمنده خانم دکتر جان ولی خب زیاد ب دکتری ک میرم اعتماد ندارم خواستم نظر شمارو بدونم ک آیا مشکلی هست یا خیر ممنون میشم جوابم رو بدید بازم عذر میخوام

  • سلام. عزیزم مشکل که مسلما هست و باید به پزشک مراجعه کنید. نتایج آزمایشتون خیلی مهمه که باید ببینم و عفونت واژن حتما باید درمان شه. بنظرم بهتره با یک متخصص دیگه هم مشورت کنید.

 • من ۲۲ ماه زایمان کردم البته زایمان سختی داشتم که بعد دو ۲۴ساعت درد کشیدن و پاره کردن کیسه اب .زدن سه دوره امپول فشار موفق به زایمان طبیعی نشدم و رفتم سزارین. مشکلم این که بعد اون وقتی ورزش میکنم مخصوصا کششی باعثخارج شدن باد از واژنم میشه واین داره اذیتم میکنه چکار باید بکنم.

  • سلام عزیزم بارداری و زایمان میتونه باعث آسیب به عضلات کف لگن و خروج باد از واژن بشه. بهتره برای تنگ کردن واژن اقدام کنید. اگر مشکلتون کمه تنگ کردن با نخ میتونه خیلی خوب جواب بده و عارضه ای هم نداره.

 • سلام واقعا بابت مطالبتون تشکر میکنم خواهش میکنم به سوالم جواب بدید..خسته شدم،من معمولا باد روده یا همون شکمم همراه با باد واژن (با صدایی دقیقا شبیه باد معده)باهم و همزمان میاد انگاربهم راه دارن و بوی خیلی بدی هم داره خصوصا چند روز به پریود مونده و بعد از اون و بعد از نزدیکی با همسرم که حتی حین سکس هم اتفاق میفته و وقتایی که تو ماشین میشینم و یا مسافرت میرم خیلی ازار دهنده است و واقعا خجالت میکشم چون وقتی نذارم بیرون بیاد درد شدیدی زیر دلم و نزدیک تخمدان ها احساس میکنم و همینکه یجا برسم راحت بشم درد شکمم کم میشه

  • عزیزم حتما باید معاینه شین. احتمال وجود عفونت در شما بسیار بالاست. باید دید عفونت قارچی واژن دارید یا باکتریایی؟ و بر اساس اون درمانهای مختلفی داریم که میشه استفاده کرد.

 • سلام من همین امروز برای اولین بار حس کردم وقتی باد معدم خالی میشه مقداریش هم از واژن بیرون میاد.ترشحاتم بدون بو هستند و تابحال عمل جراحی نداشتم و مجردم.همش هم حس میکنم توی واژنم هوا حبس شده.امکانش هست فیستول واژنی باشه؟من خیلی میترسم

  • سلام. عزیزم مسیر روده و واژن کامل جدا هستند و این فرضی که گفتید ممکن نیست. بیشتر از همه معمولا در این زمانها علت رو عفونت واژینال میدونیم که باید معاینه شید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *