درمان پسوریازیس تناسلی زنان

درمان-پسوریازیس-تناسلی-زنان

پسوریازیس یک بیماری پوستی خود ایمنی است که زخم های برجسته، قرمز و فلس مانند روی پوست ایجاد می کند. افراد گاهی متوجه اثرات این عارضه روی نواحی تناسلی خود می شوند که ممکن است ملایم یا شدید باشد. این اثرات قابل کنترل اما غیر قابل درمان هستند!
پسوریازیس تناسلی معمولاً به همراه پسوریازیس معمولی پوست به وجود می آید. تحقیقی که اخیراً انجام شده تخمین می زند که بین ۳۳ تا ۶۳ درصد افراد مبتلا به پسوریازیس، نشانه های این عارضه را در نواحی تناسلی شان دارند. در این مقاله نحوه تشخیص و درمان پسوریازیس تناسلی را بررسی می کنیم. برای دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.

پسوریازیس تناسلی چیست؟

 پسوریازیس یک عارضه خود ایمنی التهابی است که می تواند بر پوست هر قسمتی از بدن اثر بگذارد. پسوریازیس تناسلی اطراف ناحیه تناسلی ایجاد می شود و می تواند بخش بیرونی آلت تناسلی زن و مرد را درگیر کند. این بیماری می تواند در نواحی بالای ران، لایه های پوست بین ران و کشاله یا بین کفل های نشیمنگاه را درگیر کند. این عارضه به ندرت داخل واژن ایجاد می شود.

پسوریازیس ممکن است هر کسی را مبتلا کند اما محققان علت دقیق آن را نمی دانند. واضح نیست چرا برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس، به نوع تناسلی آن هم دچار می شوند. اگر شما پسوریازیس داشته باشید، ممکن است مدت ها بدون هیچ مشکلی باشید اما ناگهان نشانه های آن را ببینید. عود کردن پسوریازیس می تواند تحت تاثیر عواملی مانند استرس یا بیماری باشد اما به سختی می توان آن عوامل را تعیین و از آنها اجتناب کرد. پسوریازیس ممکن است بین اعضای خانواده سرایت کند اما یک بیماری مسری نیست. این عارضه می تواند به طور مؤثر کنترل شود اما در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد.

ژنتیک ممکن است در ایجاد پسوریازیس نقش داشته باشد. آمار ابتلا به پسوریازیس در مردان و زنان به یک اندازه است. حداقل ده درصد افراد، یک یا چند ژن که می تواند در نهایت منجر به پسوریازیس شود را به ارث می برند.

تنها دو تا سه درصد از جمعیت انسان ها دچار این بیماری می شوند اما یک سوم افراد مبتلا به پسوریازیس حداقل یک عضو خانواده شان مبتلا به این بیماری است.

علائم پسوریازیس تناسلی

نشانه های پسوریازیس از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما برخی از نشانه های مشترک آنها، موارد زیر هستند:

  • زخم های قرمز پوست که با پوسته های نقره ای پوشیده شده اند.
  • نقطه های کوچک و فلس مانند که در کودکان شایع است.
  • پوست خشک و ترک دار که مستعد خونریزی است.
  • خارش واژن، سوزش یا دردناکی.
  • پسوریازیس تناسلی می تواند باعث ایجاد زخم های خشک و قرمز روی پوست شود.
  • پسوریازیس تناسلی می تواند به دلیل افزایش حساسیت، باعث ناراحتی مداوم شود.

خارش واژن

چنانچه شما هم دچار علائم پسوریازیس تناسلی شده اید می توانید برای تشخیص دقیق تر و درمان تخصصی این بیماری به خانم دکتر ذاکرین مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس بگیرید.

علائم پسوریازیس معکوس

این نوع از پسوریازیس، شایع ترین نوع از پسوریازیس در ناحیه تناسلی است. این عارضه منجر به زخم های نرم، خشک و قرمز روی پوست می شود. پسوریازیس معکوس اغلب دردناک تر از سایر انواع پسوریازیس است و نواحی مبتلا به آن آزرده و دچار خارش می شوند. پسوریازیس منجر به بروز علائم مختلف در نواحی مختلف لگن و ران ها می شود که شامل موارد زیر است:

ناحیه بالای شرمگاهی: این قسمت در بالای آلت تناسلی قرار گرفته و دارای پوست بسیار حساسی است بنابراین پزشکان برای انجام روش های درمانی برای این قسمت، بسیار محتاطانه عمل می کنند.

نواحی بالای ران: پسوریازیس در نواحی بالای ران شامل زخم های کوچک و گرد است که قرمز و فلس مانند هستند. تحریک این ناحیه می تواند باعث ایجاد پسوریازیس شود، مخصوصاً در افرادی که ران های آنها در زمان راه رفتن یا دویدن به یکدیگر ساییده می شود.

چین های بین ران و کشاله ران: پسوریازیس به صورت زخم های غیر فلسی، قرمز و سفید در چین های بین ران و کشاله ران ظاهر می شود. ممکن است پوست در این نواحی ترک هم بخورد. افرادی که اضافه وزن دارند یا ورزشکاران هم در لایه های پوست دچار عفونت هایی می شوند که مانند عفونت قارچی است. این عفونت می تواند در نواحی تناسلی مردان و زنان ایجاد شود.

بخش خارجی آلت تناسلی زن: پسوریازیس در دستگاه تناسلی زنان اغلب به صورت زخم های نرم، غیر فلسی و قرمز ظاهر می شود. گرچه این عارضه می تواند موجب احساس خارش شود اما مهم است که این ناحیه را نخارانید چون می تواند منجر به عفونت و خشکی شود و این عفونت می تواند باعث ضخیم شدن پوست و خارش بیشتر شود. پسوریازیس تناسلی معمولاً بر غشای مخاطی تأثیر می گذارد و روی لایه خارجی پوست واژن باقی می ماند.

مقعد و ناحیه اطراف: پسوریازیس در نواحی مقعد به صورت قرمز و غیر فلسی و گاهی با خارش همراه است. نشانه های این عارضه می تواند مشابه با عفونت قارچی، خارش هموروئید و وجود کرمک مقعدی باشد.

پسوریازیس تناسلی مقعد می تواند منجر به خونریزی مقعدی، درد در هنگام عبور مدفوع و خشکی شود. چین های مقعد ممکن است مبتلا به زخم ها و قرمزی شدید شوند گرچه پوست این قسمت حساسیت کمتری دارد اما درمان آن دشوار است.

درمان پسوریازیس تناسلی

پسوریازیس تناسلی ممکن است در برخی موارد به سختی درمان شود اما معمولاً به درمان ها و گزینه های تسکین دهنده به خوبی پاسخ می دهد و می تواند حتی بدون درمان آرام شود و دیگر آزاردهنده نباشد. این عارضه مزمن است و در دوره های زمانی مختلف شدیدتر یا ضعیف تر می شود اما کاملاً درمان نمی شود.

افراد باید به دقت از کرم های موضعی استفاده کنند تا از نازک تر شدن پوست و تشکیل استرچ مارک یا خطوط سفید جلوگیری کنند. تسکین خارش می تواند سخت باشد اما درمان زخم ها بسیار دشوارتر است. فرد باید دائماً ناحیه مبتلا به پسوریازیس را مرطوب کرده و از درمان های موضعی یا اشعه فرابنفش استفاده کند. درمان پسوریازیس تناسلی شامل این موارد است:

داروهای موضعی: پزشکان تمایل دارند کورتیکواستروئیدهای ضعیف را برای پسوریازیس تناسلی تجویز کنند. استفاده بیش از حد از کورتیکواستروئیدها می تواند منجر به نازکی دائمی پوست و استرچ مارک شود. مرطوب کننده های بدون نسخه می توانند در مرطوب نگه داشتن ناحیه مفید باشند.

اجتناب از نرم کننده های معطر: این نرم کننده ها موجب تحریک و حساسیت می شوند. بیشتر از کرم های حاوی ویتامین دی و پماد استفاده کنید چون آنها کمتر پوست را تحریک می کنند.

اشعه فرابنفش: اشعه فرابنفش در شرایط خاص به درمان پسوریازیس تناسلی کمک می کند. میزان استفاده از اشعه UV برای نواحی تناسلی باید کمتر از میزان استفاده آن برای نواحی دیگر باشد. استفاده بیش از حد می تواند پوست نازک نواحی تناسلی را بسوزاند.

نرم کننده ها: نرم کننده ها می توانند پوست را با لایه محافظتی بپوشانند و مانع از دست رفتن آب شوند.

استفاده از نرم کننده ها

مهارکننده های کلسی نئورین: تاکرولیموس و پیمکرولیموس می توانند به درمان پسوریازیس تناسلی بدون نازک کردن پوست کمک کنند. این داروها ممکن است احساس سوزش ناخوشایندی ایجاد کنند و باعث عفونت های مقاربتی مانند تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی شوند.

بیشتر بخوانید: روشهای تشخیص زگیل تناسلی چیست

داروهای خوراکی: در برخی از موارد ممکن است پزشک داروهای خوراکی تجویز کند. داروهای پسوریازیس تناسلی می توانند باعث بروز اثرات جانبی ناخوشایندی مانند سردرد، بیخوابی، تب و اسهال شوند. فرد مبتلا به پسوریازیس تناسلی یا نشانه های مرتبط همیشه باید به پزشک مراجعه کند. این کار نه تنها تضمین می کند که درمان امن و مؤثری انجام می شود بلکه احتمال دیگر بیماری های مقاربتی هم از طریق تستهای مخصوص بیماریهای مقاربتی بررسی خواهند شد. پسوریازیس تناسلی می تواند در نتیجه اصطکاک در حین رابطه جنسی تشدید شود. تماس با بعضی تحریک کننده ها هم می تواند منجر به عود کردن بیماری شود.

همترین تحریک کننده ها شامل موارد زیر است:

  • ادرار
  • مدفوع
  • لباس های تنگ

در صورت ابتلا به پسوریازیس تناسلی، بهتر است هرچه زودتر برای یک درمان موثر اقدام کنید. به همین منظور پیشنهاد می کنیم با مطب دکتر ذاکرین به شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس گرفته و تحت درمان تخصصی این بیماری قرار گیرید.

بهترین راه برای تسکین علائم پسوریازیس تناسلی چیست؟

یکی از بهترین روش ها برای کاهش خارش و تحریک شدن پسوریازیس تناسلی مرطوب نگه داشتن ناحیه و استفاده نکردن از محرک هایی مانند عطر، لباس های تنگ یا لباس هایی است که بدن را می خراشند. اگر این کارها در تسکین علائم شما کارساز نبود برای درمان مؤثرتر به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از عود پسوریازیس تناسلی

برای این که بهترین نتیجه را از درمان به دست بیاورید و از عود کردن مجدد بیماری جلوگیری کنید باید از تحریک و برانگیختن پسوریازیس تناسلی خودداری کنید. کارهای زیر به شما در این زمینه کمک می کند:

۱. در زمان درمان پسوریازیس تناسلی از درمانی استفاده کنید که پزشک برای آن قسمت تجویز می کند. درمان پسوریازیس برای یک قسمت دیگر از بدن می تواند برای ناحیه تناسلی مضر باشد. مثلاً تازاروتین می تواند این ناحیه را تحریک کرده و پسوریازیس تناسلی را تشدید کند. هر نوع نوردرمانی (UVB، PUVA یا درمان لیزری) می تواند ریسک ایجاد سرطان دستگاه تناسلی را افزایش دهد. اگر با فرد مبتلا به پسوریازیس رابطه جنسی برقرار کردید، مبتلا به آن عارضه نخواهید شد چون پسوریازیس مسری نیست و از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود.

۲. در صورتی که درمان، پوست ناحیه تناسلی شما را تحریک کرد به پزشک خود اطلاع دهید.

۳. از شوینده های ملایم و بدون بو استفاده کنید: هنگام حمام کردن از صابون ها و شامپو بدن های حاوی دئودورانت و آنتی باکتریال استفاده نکنید. این مواد ممکن است پوست را تحریک کرده و موجب عود کردن پسوریازیس تناسلی شوند.

۴. پس از حمام و در صورت احساس خشکی، نرم کننده بدون عطر را خیلی آرام در موضع مبتلا به پسوریازیس بمالید تا از تحریک ناحیه و خشک شدن آن جلوگیری شود.

۵. از دستمال توالت های با کیفیت استفاده کنید تا از تحریک ناحیه جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: عوارض استفاده از دستمال توالت برای خشک کردن واژن

۶. از تماس ادرار یا مدفوع با موضع مبتلا به پسوریازیس جلوگیری کنید چون موجب التهاب و عود کردن عارضه می شوند.

۷. لباس های آزاد و گشاد بپوشید. لباس های تنگ می توانند موجب اصطکاک و در نتیجه تشدید پسوریازیس تناسلی شوند.

۸. در رژیم غذایی خود از فیبر فراوان استفاده کنید. داشتن رژیم غذایی پر از فیبر یا استفاده از مکمل فیبر باعث آسان تر شدن حرکات روده می شود.

لباس گشاد بپوشید

رابطه جنسی با فرد مبتلا به پسوریازیس تناسلی

استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی احساس ناخوشایند را کم کرده و مانعی برای تماس پوست به پوست و مایع به پوست ایجاد می کند که از تحریک بیشتر جلوگیری می کند. پس از رابطه جنسی، افراد مبتلا به پسوریازیس تناسلی باید آن ناحیه را کاملاً تمیز کرده و داروهای لازم را برای بهبودی سریع تر استفاده کنند.

به دلیل اینکه ناحیه مبتلا به پسوریازیس می تواند ظاهر متفاوتی پیدا کند و باعث ایجاد احساس بد در فرد شود، افراد مبتلا به پسوریازیس تناسلی باید با شریک خود در مورد این عارضه بی پرده صحبت کنند. گرچه روابط جنسی می تواند منجر به تحریک ناحیه شود اما پسوریازیس تناسلی یک بیماری انتقالی نیست و نباید در فعالیت جنسی تاثیری بگذارد.

اگر مبتلا به پسوریازیس تناسلی هستید باز هم می توانید روابط نزدیک و صمیمی داشته باشید. توصیه های زیر می تواند تحریک ناحیه مبتلا را کمتر کند:

۱- وقتی پوست ناحیه تناسلی خراشیده و مجروح است رابطه جنسی را به تعویق بیاندازید.

۲- پیش از رابطه جنسی، به آرامی ناحیه مبتلا به پسوریازیس را تمیز کنید. حتماً از شوینده های ملایم و بدون عطر استفاده کنید. این کار باعث می شود داروهای پسوریازیس به بدن شریک شما مالیده نشود.

۳- آقایان از کاندوم دارای لوبریکانت استفاده کنند. فرقی نمی کند مرد یا زن مبتلا به پسوریازیس باشد، این کار ریسک تحریک ناحیه عفونی را کاهش می دهد.

۴- پس از رابطه جنسی، ناحیه را به آرامی شستشو دهید. این کار کمک می کند که پوست کمتر تحریک شود. اگر از دارو استفاده می کنید، پس از شستشوی ناحیه مبتلا آن را مصرف کنید.

رابطه با پسوریازیس

در پایان اگر سوالی در مورد این بیماری دارید، سوال خود را در کامنتهای زیر این مقاله مطرح کنید.

۴.۷/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۴ دیدگاه ها
  • سلام روزتون به خیر .من دخترم ازوقتی به دنیا آمدپشت گوش راستش پوست پوست بود اول ها گفتیم چیزی نیست خوب میشه العان ۵ سالشه گوش چپش هم انگار دو نقطش قاچ خورده و ناحیه واژینالش هم کمی قرمز شده و یک وقت ها میگه میخواره لطفا کمکمان کنید ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *