ادرار بعد از رابطه جنسی و اهمیت آن

ادرار-بعد-از-رابطه-جنسی

ممکن است شنیده باشید ادرار کردن بعد از رابطه جنسی، مخصوصا برای زنان مفید است. دلیل آن اینست که ادرار کردن باعث خروج باکتری ها از بدن می شود و ممکن است از عفونت مجرای ادراری جلوگیری کند. در این مقاله بررسی می کنیم که چگونه ادرار کردن بعد از رابطه جنسی می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌های مجرای ادراری، کمک کند و آیا انجام این کار با مزایای دیگری همراه است یا خیر.

مزایای ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

رابطه جنسی یکی از عوامل شایع در ابتلا به عفونت ادراری است که با رعایت نکات بهداشتی بعد از روابط زناشویی به طرز چشمگیری می توان از بروز بیماریها جلوگیری کرد. مجرای ادراری لوله ای است که مثانه را به دهانه مجرای ادرار متصل می کند، جایی که ادرار به خارج از بدن هدایت می شود. در طی رابطه جنسی، باکتری ها می توانند از دستگاه تناسلی به مجرای ادراری منتقل شوند. باکتریها می توانند از طریق مجرای ادرار به مثانه راه یابند و باعث بروز عفونت ادراری شوند. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی به بیرون کردن باکتری ها از مجرای ادراری و در نتیجه، جلوگیری از عفونت ادراری کمک می کند.

راههای جلوگیری از عفونت ادراری بعد از رابطه جنسی

احتمال ابتلا به عفونت ادراری در زنان، ۳۰ برابر بیشتر از مردان است. این موضوع به ۲ دلیل رخ می دهد:

۱- مجرای ادرار زنان نزدیک به واژن و مقعد است. یعنی باکتری ها به راحتی می توانند از این مناطق به مجرای ادراری سرایت کنند.

۲- مجرای ادرار زنان کوتاهتر از مردان است. در این حالت باکتری هایی که وارد مجرای ادراری می شوند، راحت تر می توانند به مثانه برسند.

در مردان، ادرار کردن بعد از رابطه جنسی از اهمیت کمتری برخوردار است. زیرا طول مجرای ادرار در مردان طولانی تر است در نتیجه، امکان ورود باکتری های ناحیه تناسلی به مثانه پایین می آید.

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی ممکن است به کاهش خطر عفونت ادراری به ویژه در زنان و افرادی که بیشتر مستعد عفونت ادراری هستند، کمک کند.

جلوگیری از عفونت ادراری

پزشکان همواره توصیه می کنند برای جلوگیری از عفونت ادراری علاوه بر اینکه در طول روز آب می خورید حتما بعد از برقراری رابطه جنسی مثانه خود را خالی کنید. با اینحال باز عواملی وجود دارد که باعث بروز عفونت می شود. خانم دکتر متین ذاکرین متخصص زنان و زایمان در تشخیص علل بروز عفونت در کنار شما هستند. شما می توانید در صورت نیاز، برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

رعایت نکات زیر ممکن است خطر ابتلا به عفونت ادراری را کم کند:

 • از نگه داشتن ادرار اجتناب کنید چون عوارض زیادی به همراه دارد.
 • به‌ طور منظم، هر سه تا چهار ساعت، یک بار ادرار کنید.
 • بعد از ادرار، آلت تناسلی خود را از جلو به عقب تمیز كنید.
 • هر روز آلت تناسلی را با آب گرم بشویید.
 • از محصولات بهداشتی معطر استفاده نکنید.
 • از دوش واژینال استفاده نکنید.
 • هر روز حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید تا باکتریها به طور مرتب از مجرای ادراری خارج شوند.

بیشتر بخوانید: درمان خشکی واژن

 • در صورت ابتلا به عفونت های ادراری، از بکار بردن اسپرم کشها خودداری کنید.
 • لباس زیر نخی و گشاد بپوشید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کنید.
 • از حمام یا دوش طولانی اجتناب کنید (کمتر از ۳۰ دقیقه)
 • آب زغال اخته یا عصاره زغال اخته بنوشید.
 • بعد از ورزش، لباس تمرین خود را سریع عوض کنید زیرا رطوبت می تواند رشد باکتری های مضر در اطراف واژن را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته طلایی در مورد بهداشت لباس زیر

زمان مشخص دفع ادرار پس از رابطه جنسی 

پس از رابطه جنسی، یک زمان خاص برای دفع ادرار توصیه نشده است، اگرچه برخی منابع، دفع ادرار بلافاصله بعد از رابطه جنسی را ضروری نمی دانند و شما می توانید تا ۳۰ دقیقه صبر کنید.

به طور کلی، هر چقدر دفع ادرار پس از رابطه جنسی سریعتر باشد، به همان اندازه باکتری ها سریعتر از مجرای ادراری خارج می شوند. نوشیدن یک یا دو لیوان آب برای دفع ادرار پس از رابطه جنسی مفید است. زیاد بودن مقدار ادرار نیز در بیرون راندن باکتری ها موثر خواهد بود.

ادرار بعد از رابطه را فراموش نکنید.

آیا ادرار کردن بعد از رابطه جنسی مانع از ابتلا به عفونت های منتقله جنسی می شود؟

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی از بروز عفونتهای جنسی جلوگیری نمی کند. افراد با جذب باکتریهای موجود در غشاهای مخاطی در بدن خود در طی رابطه جنسی به عفونتهای جنسی مبتلا می شوند. استفاده از کاندوم یا انواع دیگری از روش های پیشگیری از بارداری در هنگام رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به عفونتهای جنسی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: عفونت قارچی واژن: علائم علت و درمان

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت ادراری باید به پزشک مراجعه کنند. از جمله علائم عفونت ادراری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد یا سوزش هنگام دفع ادرار
 • ادرار اَبری (کِدر)
 • استشمام بوی بد هنگام دفع ادرار
 • مشاهده خون در ادرار
 • احساس فشار یا درد در پایین شکم
 • احساس خستگی، ضعف یا لرزش
 • گیجی
 • نیاز فوری به دفع ادرار و تکرر ادرار حتی زمانی که مثانه پُر نیست

خون در ادرار

در صورت ابتلا به عفونت ادراری اگر علائم شدید نیستند از روشهای درمان خانگی برای عفونت ادراری استفاده کنید اما اگر علائم اذیت کننده است پزشک برای درمان معمولا آنتی بیوتیک تجویز می کند. عموما چند روز پس از مصرف دارو، شما احساس بهتری خواهید داشت. در بعضی موارد، ممکن است عفونت ادراری به کلیه ها سرایت کند. عفونت کلیه اگر شدید باشد نیاز به درمان فوری دارد. علائم عفونت کلیه شامل موارد زیر است:

 • تب
 • لرز
 • تهوع
 • استفراغ
 • درد در قسمت تحتانی کمر

در صورت بروز علائم غیرمعمول یا دردناک در طول یا بعد از رابطه جنسی باید به بهترین دکتر عفونت ادراری زنان مراجعه کنید. این موارد ممکن است علائم عفونت های جنسی باشند.

اگر شما به هر دلیلی علائم عفونت ادراری را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. خانم دکتر متین ذاکرین متخصص زنان در تشخیص این بیماری یاریگر شما هستند و بهترین راه درمان آن را به شما پیشنهاد می کنند. شما می توانید در صورت نیاز، برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

آیا ادرار کردن بعد از رابطه جنسی مانع از بارداری می شود؟

ادرار کردن بعد از رابطه جنسی مانع از بارداری نمی شود. مجرای ادرار و واژن، بخش های جداگانه ای از آناتومی بدن زنان هستند. در نتیجه، ادرار کردن بعد از رابطه جنسی تاثیری بر اسپرم وارد شده به واژن ندارد. استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری (کاندوم یا قرص و …) تنها راه پیشگیری از بارداری در طول رابطه جنسی است.

سخن آخر

پزشکان معتقدند اگر افراد جامعه، بهداشت فردی خود رعایت کنند با بیماری های کمتری مواجه می شوند. یکی از راههای بهداشت فردی ادرار کردن بعد از رابطه جنسی است که در بسیاری موارد مانع از بروز عفونت در بدن می شود. یکی از روشهایی دیگری که خطر انتقال عفونت را کم می کند استفاده از کاندوم و یا مصرف قرص های ضد بارداری است. با اینحال اگر به هر دلیلی دچار عفونت شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک بهترین راه درمان آن را به شما پیشنهاد می کند.

امیدواریم در این مقاله پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید با اینحال اگر سوالی یا ابهامی در این زمینه داشتید در بخش نظرات پایین صفحه از ما بپرسید. پاسخگوی سوالاتتان هستیم.

۴.۸/۵ - (۹۵ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *