علت خونریزی پیش از قاعدگی چیست؟

علت-خونریزی-پیش-از-قاعدگی

معمولا خونریزی پیش از قاعدگی جای نگرانی ندارد. اگر میزان خونریزی سبک باشد، به آن «لکه بینی» گفته می شود. خونریزی پیش از قاعدگی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله تغییرات هورمونی، آسیب یا عوارض بیماری های دیگر. زمانی که خونریزی پیش از قاعدگی اتفاق می افتد، فرد متوجه خونریزی شدید شبیه به قاعدگی یا لکه هایی به رنگ قهوه ای روشن در لباس زیر خود می شود. در این مقاله دلایل احتمالی خونریزی پیش از قاعدگی، روش های جلوگیری از آن و درمان آن را بررسی می کنیم. برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

دلایل خونریزی پیش از قاعدگی

دلایل مختلفی برای خونریزی وجود دارد که اکثر آن ها جای نگرانی ندارند. اصطلاح پزشکی برای خونریزی پیش از قاعدگی، «متوراژی» است. همچنین به آن لکه بینی یا خونریزی زود هنگام هم می گویند. به زمان میان اولین روز شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی، چرخه قاعدگی گفته می شود. این چرخه به طور معمول بین ۲۵ تا ۳۰ روز طول می کشد اما می تواند کوتاه تر یا بلند تر هم باشد. قاعدگی به زمانی از ماه گفته می شود که یک خانم خونریزی دارد و معمولا بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد. طول قاعدگی برای هر خانم متفاوت است.

لکه بینی قبل از قاعدگی

بیشتر بخوانید: لکه بینی بعد از پریود نشانه چیست

همان طور که گفته شد دلایل متعددی برای خونریزی پیش از قاعدگی وجود دارد، از جمله:

روش های ضدبارداری هورمونی

یکی از دلایل شایع خونریزی پیش از قاعدگی، داروهای ضدبارداری هورمونی است. اما این اتفاق فقط برای بعضی افراد، آن هم فقط در سه ماه اول استفاده از این دارو ها پیش می آید.

برخی از روش های ضد بارداری هورمونی عبارتند از:

 • دستگاه داخل رحمی (IUD)
 • برچسب ضد بارداری
 • حلقه واژن
 • قرص های ضد بارداری
 • ایمپلنت ضد بارداری

اگر خونریزی پیش از قاعدگی بسیار شدید باشد یا بیشتر از ۳ ماه طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. معمولا تغییر روش پیشگیری از بارداری می تواند خونریزی را متوقف کند.

خونریزی پیش از قاعدگی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که فرد، پیشگیری از بارداری را طبق دستورالعمل انجام ندهد. به عنوان مثال، یک خانم ممکن است خوردن قرص را فراموش کند یا با استفاده از برچسب ضد بارداری مشکل داشته باشد. این موضوع می تواند منجر به لکه بینی شود.

پیشگیری اورژانسی از بارداری

استفاده از روش های ضدبارداری اورژانسی نیز ممکن است باعث خونریزی شود. این موضوع درباره هر دو روش ضدبارداری اورژانسی یعنی قرص بعد از رابطه جنسی و IUD (دستگاه داخل رحمی)، صادق است.

خونریزی ناشی از لانه گزینی تخمک

برخی از خانم ها اندکی پس از باردار شدن دچار لکه بینی می شوند؛ همان زمانی که تخمک بارور شده و در رحم کاشته می شود. به این اتفاق خونریزی ناشی از لانه گزینی می گویند. این افراد همچنین ممکن است دچار گرفتگی جزئی عضلات رحم شوند.

سقط جنین غیرعمدی

خونریزی بین دو قاعدگی، می تواند یک نشانه اولیه از سقط جنین باشد. سقط جنین ممکن است در هر زمانی از بارداری اتفاق بیفتد، حتی زمانی که فرد از بارداری خود مطلع نباشد.

سقط جنین عمدی

خیلی از خانم ها پس از سقط جنین دچار خونریزی می شوند. زمانی که در کلینیک یا به کمک قرص، سقط جنین صورت می گیرد، ممکن است لکه بینی تا چند هفته ادامه پیدا کند. اگر خونریزی بسیار شدید است، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آیا سقط جنین بدون خون ریزی امکان دارد

عفونت های مقاربتی (STI)

برخی از عفونت های مقاربتی باعث خونریزی از واژن می شوند. مثال شایع آن کلامیدیا است. علاوه بر لکه بینی پیش از قاعدگی، کلامیدیا می تواند منجر به خونریزی حین یا پس از رابطه جنسی نیز بشود.

عفونت مقاربتی

آسیب

اگر بافت یا پوست واژن آسیب ببیند، ممکن است منجر به خونریزی شود. بیشترین زمانی که این اتفاق می افتد، در رابطه جنسی کامل است. احتمال این اتفاق زمانی که واژن خشک باشد، بیشتر است. به طور طبیعی بدن برای رابطه جنسی کامل، روان کننده طبیعی تولید می کند. خشکی واژن به دلایل مختلفی ممکن است پیش بیاید، دلایلی مانند عدم تحریک پذیری، تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، دیابت یا درمان سرطان.

یائسگی یا مرحلۀ پیش از یائسگی

به طور معمول یائسگی بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می افتد. این حالت زمانی پیش می آید که یک خانم به مدت یک سال قاعده نشود. مرحله پیش از یائسگی دوره¬ای است که یه یائسگی ختم می شود. این مرحله و تغییرات سطح هورمون بدن ممکن است مدت ۱۰ سال طول بکشد. اغلب در مرحله¬ پیش از یائسگی، سطح هورمون ها ناپایدار است. این ناپایداری سطح هورمون منجر به قاعدگی های نا منظم، لکه بینی و خونریزی شدید می شود.

بیشتر بخوانید: آیا خونریزی و لکه بینی پس از یائسگی خطرناک است

پولیپ دهانه رحم یا واژن

پولیپ های دهانه رحم رشد کمی دارند. ممکن است در رحم یا روی دهانه رحم که ساختار بین رحم و واژن است، رشد کنند. در بعضی موارد، پولیپ ها موجب خونریزی می شوند که لازم است از بین بروند.

پولیپ دهانه رحم

برخی از سرطان ها

در بیشتر موارد، خونریزی پیش از قاعدگی جای نگرانی ندارد. با این حال، خونریزی پیش از قاعدگی از علائم احتمالی برخی از سرطان ها است. سرطان دهانه رحم برای خانم ها در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. این بیماری بیشتر در خانم های بین سنین ۳۰ تا ۴۵ سال، که از نظر جنسی فعال هستند، اتفاق می افتد.

خونریزی پیش از قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی از علائم اولیه سرطان دهانه رحم است. دیگر علائم اولیه¬ آن شامل درد یا ناراحتی حین رابطه جنسی یا ترشحات بد بوی واژن است.

سرطان رحم بیشتر خانم هایی که به یائسگی رسیده اند را مبتلا می کند. بدین معنی که چون آن ها دیگر قاعده نمی شوند، هرگونه خونریزی بعد از یائسگی غیر عادی است. اگر خانمی یائسه نشده باشد، ممکن است دچار خونریزی پیش از قاعدگی شود. گاهی اوقات این خونریزی سنگین تر از حد معمول است. علائم کمتر شایعِ این بیماری شامل خونریزی در حین رابطه جنسی یا درد شکم است.

تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان بیماری ای است که منجر به قاعدگی های نامنظم و همچنین خونریزی پیش از قاعدگی می شود. دیگر علائم آن شامل مشکلات باروری، افزایش وزن، چربی پوست و آکنه است.

آندومتریوز یا آدنومیوز

بیماری های مزمن که بر رحم تاثیر می گذارند، مانند آندومتریوز یا آدنومیوز می توانند منجر به خونریزی یا لکه بینی پیش از قاعدگی شوند. همچنین این بیماری ها ممکن است باعث قاعدگی های سنگین یا دردناک و گرفتگی عضلات شکم پیش از قاعدگی شوند.

ۀندومتریوز

خونریزی پیش از قاعدگی مساله ساده ای نیست و نباید به سادگی از آن بگذرید. اگر شما هم دچار خونریزی پیش از قاعدگی شده اید و نمی دانید علت چیست می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر خونریزی پیش از قاعدگی سنگین یا مداوم است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. آگاهی از سایر علائم مربوط به لکه بینی پیش از قاعدگی می تواند به پزشک برای تشخیص مشکل سلامت شما کمک کند.

اگر خانمی به تازگی استفاده از روش های ضدبارداری را شروع کرده، احتمالا خونریزی بعد از ۳ الی ۶ ماه بر طرف می شود. اگر اینطور نشد، به متخصص مراجعه کنید. ممکن است برای رفع این مشکل، نیاز باشد روش ضد بارداری خود را تغییر دهید.

عفونت های مقاربتی واگیردار هستند و ممکن است در دراز مدت باعث مشکلاتی در سلامت فرد شوند. اگر فردی تصور می کند که علت خونریزی واژن او بیماری مقاربتی است، باید برای انجام آزمایش و درمان به پزشک متخصص مراجعه کند. معمولا، بیشتر بیماری های مقاربتی به کمک آنتی بیوتیک ها درمان می شوند.

پیشگیری و درمان خونریزی پیش از قاعدگی

یادداشت و ثبت هرگونه خونریزی پیش از قاعدگی و گزارش آن به پزشک در تشخیص درست کمک می کند. نوع درمان بستگی به علت اصلی دارد. پیگیری و ثبت زمانی که خونریزی اتفاق می افتد، اینکه چه مدت طول می کشد و مقدار خونریزی، برای تشخیص علت آن به پزشک کمک می کند.

آزمایش سرطان دهانه رحم که به عنوان غربالگری یا پاپ اسمیر شناخته می شود، هرچیز غیر عادی در بافت دهانه رحم را بررسی می کند. پزشکان به خانم ها توصیه می کنند که از سن ۲۱ سالگی شروع به انجام آزمایش غربالگری دهانه رحم کنند.

ممکن است پارگی های کوچک و خونریزی به دلیل خشکی پوست واژن باشد. استفاده از یک روان کننده مصنوعی و اطمینان از تحریک قبل از رابطه جنسی می تواند از آسیب دیدن واژن حین فعالیت جنسی جلوگیری کند.

تنبلی تخمدان قابل درمان نیست، اما می توان علائم آن را مدیریت کرد. درمان می تواند شامل کاهش وزن، استفاده از روش های ضدبارداری و درمان های متابولیک باشد.

بیشتر بخوانید: لکه بینی قهوه ای در زنان و علت آن

عوارض خونریزی پیش از قاعدگی

خونریزی پیش از قاعدگی ممکن است در فرد اضطراب یا استرس ایجاد کند. همچنین بسته به علت آن، ممکن است دردناک یا ناراحت کننده باشد. هر فردی که دچار بیماری هایی مانند عفونت های مقاربتی است، حتما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. در موارد بحرانی، بیماری مقاربتی می تواند منجر به مشکلات باروری شود.

همچنین تشخیص زود هنگام سرطان، احتمال موفقیت در درمان و بهبود فرد را افزایش می دهد.

عوارض خونریزی قبل از قاعدگی

سخن نهایی

روش های ضدبارداری هورمونی از دلایل اصلی بی نظمی در خونریزی قاعدگی هستند. شایع ترین دلایل خونریزی پیش از قاعدگی، روش های ضد بارداری یا تغییرات هورمونی هستند که منجر به یائسگی می شوند.

غربالگری منظم از دهانه رحم بخشی اساسی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است که به پیدا کردن زودهنگام هرگونه سلول غیر عادی کمک می کند. آگاهی از علائم دیگر و پیگیری پزشکی آن، به پزشک کمک می کند که هرگونه بیماریِ احتمالی را تشخیص دهد.

در آخر اگر سوالی در رابطه با خونریزی پیش از قاعدگی دارید می توانید زیر همین مقاله در قسمت کامنت ها مطرح بفرمایید. 

۴.۵/۵ - (۴۴ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۱ دیدگاه ها
 • سلام خسته نباشید خانم دکتر دختری ۲۳ ساله هستم من سونو انجام دادم رادیولوژیست موقع انجام سونو بهم گفت تخمدانات یکم ضعیفن و تو سونو pcod در هر دو تخمدان نوشت یکم نگرانم باید چکار کنم پریودیم نا منظم زیاد نیست بین دو تا نهایت سه روزمتغیره گاهی اوقات شاید سالی دوبار هم موقع تخمک گذاری لکه بینی دارم ولی خیلی کمه چ کنم نگران اینم شدید بشه چون قبلا انجام داده بودم مشکلی نبود

  • سلام پریودهای نامنظم دارید که میتونه مربوط بهتنبلی تخمدان باشه. حتما برای تشخیص قطعی و درمان به پزشک مراجعه کنید. با توجه به اینکه در سن باروری هستید در آینده با مشکلات بارداری مواجه میشید.

   • سلام خانوم دکتر من ۲۲ سالم هست متاهل هستم من یه هفته مونده به عادت ماهانه ام پریود شدم چرا اینقد زود پریود شدم چن روز قبل کمر دردو شکم درد شدم میخام بدونم دلیلش چی میتونه باشه

 • سلام من حدود ۷سال است که ۴روز قبل ازپریودی لکه بینی دارم پاپ اسمیردادم مشکل نداشتم مطالب شما روخوندم خیلی استرس دارم چکارکنم پریود منظمی دارم

  • سلام. فکر نمی کنم مشکل خاصی داشته باشید. خونریزی ها ممکنه بخاطر آسیب به واژن یا استفاده از قرص ضدبارداری هورمونی یا دلایل دیگه باشه. اگر نگران هستید میتونید توسط پزشک متخصص زنان معاینه بشید تا خیالتون راحت بشه.

 • سلام داكترصاحب: باخانم خود رابطه جنسي برقرار كردم، و از روش جلوگيري طبعي استفاده ميكنم، فردا صبح دوره سكل قاعدگي خانمم شروع شده، يعني بايد يك هفته بعد دوره منس اونا شروع ميشد اما حالي يك هفته جلوتر سكل قاعدگي اونا شروع شده، علايم ان شيبه قاعده گي هميشه، ٢ روز خونريزي شديد داشتن، روز سوم خونريزي اونا بشكل لكه بيني بود و روز چهارم خونريزي ختم شده، ب روز دوم ك خونزيزي داشتن ٢ بار از تست اچ سي جي خانگي استفاده كردن ، هر دوبار ازمايش تست منفي بوده ، فقط ميخام جهت اطمينان ازشما سوال كنم ايا خانم مه حامله است يا خير ؟ خوش ميشم جواب بنده را بدهيد ممنون .

 • سلام مشکوک به بارداری دراقدام هستیم.۱۲روز بعد لکهای قهوه ای دیده شد وبمدت۷روز پریود کم وسیاه.روز۷کمی قرمز بارگه سیاه مثل پریودهای دیگر درد وحشتناک نداشتم.دردزیرشکمی خفیف دارم بعدوقبل پریود.سرگیجه مدام دارم.سرمعدم میسوزه گاهی.امروز۲۱روز از نزدیکی گذشته بی بی زدم منفی بود.ایا باردارم؟درضمن تنبلی تخمدان دارم ولی هیچ قرصی مصرف نمیکنم

 • سلام خسته نباشید ۲۳سالمه و مجردم هستم چند ماهی میشه که ۱هفته قبل پریودی خونریزی دارم ولی به رنگ قهوه ای تا ۴،۵روز هم ادامه دارد تا پریود بشم البته گاهی وقتا هم لخته میشه خونریزی قبل پریودی البته بعضی وقتا هم بعد پریودی خیلیی کم بازم خونریزی لکه ای دارم مثل قبل پریودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *