آیا انجام لیزر در دوران قاعدگی عوارض دارد؟

لیزر-در-دوران-قاعدگی

پوست واژن بسیار حساس است و در معرض انواع عفونت ها و آسیب ها قرار دارد، بنابراین برای رفع موهای زائد باید از روشهایی استفاده کرد که به پوست واژن صدمه نزند. یکی از بهترین روشها، استفاده از لیزر در ناحیه بیکینی است. دختران نیز مانند خانمها می توانند از لیزر بیکینی استفاده کنند. اما در مورد عوارض لیزر در چنین نقاط حساسی همواره نگرانی هایی وجود دارد. مثلا خانمها نگران تاثیر لیزر بر قاعدگی خود هستند. یا در مورد عوارض لیزر بیکینی برای دختر سوال می کنند. ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا لیزر روی پریود تاثیر دارد یا خیر. همچنین به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا لیزر بیکینی برای دختران ضرر دارد یا خیر. تا پایان این مقاله همراه ما باشید. جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر کمک بگیرید.

آیا لیزر بیکینی برای دختر ضرر دارد؟

لیزر بیکینی از اشعه برای از بین بردن موهای زائد استفاده می کند. در این روش، اشعه لیزر با طول موج خاصی روی پوست ناحیه واژن تابانده می شود. رنگدانه های ملانین که در ریشه مو هستند، این امواج را جذب می کنند. این امواج پس از جذب، تبدیل به گرما می شوند و فولیکول یا همان ریشه موهای زائد را از بین می برند. امواج لیزر تا ۳ میلیمتری پوست نفوذ می کنند و به بافتهای دیگر کاری ندارند. ولی هر دستگاهی که با طول موج کار می کند، همیشه این نگرانی را به دنبال دارد که علاوه بر اثر درمانی، این امواج با مضراتی نیز همراه باشد. بنابراین برای دختران جوانی که نزدیک سن ازدواج هستند این سوال ایجاد می شود که آیا لیزر برای دختران ضرر دارد یا نه؟

متخصصان هیچ عارضه جدی در اثر لیزر بیکینی مشاهده نکرده اند. با این حال به خاطر نامشخص بودن عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی برای دختر و زن باردار توصیه می شود که مراقبتهای لازم را در استفاده از لیزر رعایت کنند. بنابراین دختران جوان می توانند لیزر بیکینی را بدون اینکه ضرری داشته باشد انجام دهند البته در صورتی که از دستگاههای جدید برای لیزر موهای زائد استفاده شود. دستگاه های قدیمی ممکن است روی پوست سوختگی ایجاد کنند. پس در انتخاب محل لیزر دقت کنید که از بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برخوردار باشند.

در پاسخ به این پرسش که آیا لیزر بیکنی باعث زگیل تناسلی می شود باید گفت لیزر بیکینی را باید نزد پزشک متخصص انجام دهید و به آرایشگاه ها مراجعه نکنید.

انجام لیزر بیکینی در مطب

با رعایت نکات بالا دختران می توانند با خیال راحت موهای زائد خود را لیزر کنند و از مزایای آن بهره مند شوند. بعلاوه اگر مراقبتهای قبل و بعد از لیزر موهای زائد مو به مو رعایت شود درصد رضایت از لیزر بالاتر هم می رود. مدت زمان لازم برای هر جلسه لیزر بیکینی ۱۵ دقیقه است. این جلسات با فاصله ی هر ۶ هفته انجام می شوند. تعداد جلسات آن نیز به حجم موهای فرد بستگی دارد و حداکثر در ۸ جلسه می توانید این کار را انجام دهید. برای دختران زیر ۱۵ سال این نکته را در نظر داشته باشید که امکان برگشت موها به دلیل تغییرات هورمونی در این سنین بیشتر است.

مزایای لیزر بیکینی

لیزر موهای زائد بهترین روش رفع این موها است. از مزایای استفاده از لیزر بیکینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- لیزر هیچ نوع آسیب به پوست واژن یا بافت های اطراف آن نمی رساند.

۲- کمک به روشن سازی واژن

۳- در بین جلسات لیزر درمانی هر موقع بخواهید موهای زائد را شیو می کنید و نیازی نیست منتظر بلند شدن موها برای انجام اپیلاسیون باشید.

۴- با لیزر بیکینی ۷۵ تا ۹۰ درصد از موهای زائد شما برای همیشه کمتر می شود. با هیچ روش دیگری به چنین نتیجه ای نمی رسید.

۵- لیزر بیکینی با دستگاه های سوپرانو تتیانیوم بدون درد است.

۶- از بین رفتن مو و جوشهای تناسلی زیر پوستی

۷- رشد موهای زائد به خاطر تخریب فولیکولهای مو بسیار کند می شود.

۸- موهایی که از این به بعد رشد می کنند روشن تر و نازک تر هستند.

۹- نرم و لطیف شدن پوست ناحیه واژن بعد از انجام لیزر بیکینی

۱۰- روش مقرون به صرفه ای برای رفع موهای زائد است.

مزایای لیزر بیکینی

آیا لیزر باعث عقب افتادن پریود می شود؟

بسیاری از خانمها و دختران جوانی که می خواهند لیزر بیکینی را انجام دهند، نگران تاثیر لیزر بیکینی بر پریود خود هستند. در پاسخ به این سوال که آیا لیزر روی پریود تاثیر دارد، باید گفت که پرتوهای لیزر فقط به سطح پوست واژن (حدود ۳ میلیمتری پوست) نفوذ می کنند. بنابراین نمی توانند به تخمدانها آسیبی بزنند یا اینکه هورمونهای زنانه را تحت تاثیر قرار دهند. در نتیجه لیزر روی سیکل قاعدگی شما تاثیری نمی گذارد.

اختلالات قاعدگی ممکن است به دلایل دیگری مثل سندروم تخمدان پلی کیستیک یا مشکلات هورمونی که در اثر برخی بیماری ها ایجاد می شود و … ربط داشته باشد. ولی تاکنون هیچ گزارشی در مورد لیزر و نامنظم شدن پریودی اعلام نشده است. در نتیجه خانمها و دختران جوان بدون نگرانی از اثر لیزر بر پریود خود می توانند لیزر بیکینی را انجام دهند.

عوارض لیزر در زمان پریودی

یک مسئله دیگر برای خانمها این است که آیا لیزر بیکینی در زمان پریودی برای آنها عوارضی دارد یا خیر. در دوران قاعدگی به خاطر تغییرات هورمونهای استروژن و پروژسترون، پوست واژن حساس تر می شود. ممکن است درد بیشتری را بخاطر پریود بودن هنگام لیزر احساس کنید. جز این، عارضه‌ی دیگری برای پریود بودن هنگام لیزر بیکینی وجود ندارد. بهتر است جلسه لیزر خود را بعد از اتمام پریودی انجام دهید. اما اگر روی سرموقع انجام شدن لیزر خود حساس هستید، مجبور نیستید جلسه لیزرتان را کنسل کنید. اما برای کنترل خونریزی خود باید از تامپون استفاده کنید. دختران باکره به دلیل اینکه نمی توانند از کاپ قاعدگی و یا تامپون برای خونریزی قاعدگی استفاده کنند، در صورت پریود بودن موقع لیزر مجبورند جلسه لیزر خود را چند روز به تعویق بیاندازند تا خونریزی شان متوقف شود.

انجام لیزر بعد از قاعدگی

سخن پایانی

لیزر بیکینی برای دختران جوان هیچ ضرر یا عوارضی ندارد. فقط برای انجام ایمن آن باید به مطب پزشک مراجعه کنند و از مراجعه به مراکز غیربهداشتی خودداری نمایند. همچنین لیزر موهای زائد بیکینی نمی تواند عامل عقب افتادن پریود شما باشد. اختلالات قاعدگی شما ناشی از بیماریهای دیگری است که باید برای تشخیص و درمان آن به پزشک مراجعه کنید. در زمان پریودی هم می توانید جلسات لیزر بیکینی را انجام دهید اما باید از تامپون یا کاپ قاعدگی برای کنترل خونریزی استفاده شود. دختران باکره باید جلسه لیزر خود را به تعویق بیندازند چون امکان استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی را ندارند. انجام لیزر بیکینی موقع پریودی هیچ عارضه ای ندارد. فقط ممکن است کمی دردناکتر از حالت عادی باشد.

چنانچه سوالی در مورد اثر لیزر بر پریودی یا عوارض لیزر بیکینی برای دختران دارید، می توانید آنرا در بخش نظرات زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید. پاسخ شما در همین صفحه داده خواهد شد.  

۴.۶/۵ - (۶۱ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۳۴ دیدگاه ها
 • سلام لیزر روی کسی که تنبلی تخمدان و تخمدان پلی کیستیک داره جواب میده؟ چون من شنیده بودم که لیزر روی کسی که کیست تخمدان داشته باشه جواب نمیده ممنون از سایت خوبتون

  • لیزر میتونه موهای زائد رو برطرف کنه ولی مشکل اینه که به خاطر تنبلی تخمدان مشکل هورمونی وجود داره و موها سریع برمی گیرده برای همین میگن لیزر جواب نمیده. قبل ازلیزر موهای زائد باید تبلی تخمدان رو درمان کرد. درمان اون خیلی واجبتر از لیزر موهای زائده.

 • سلام من چن باروقتی عادت بودم رفتن لیزر چونه بعدش خونم غلیظ شد این ماه ک عادت نشدم ینی تاثیرلیزرنیس؟

  • سلام. نه لیزر نمیتونه تاثیری داشته باشه چون فقط تا چند میلیمتری لایه های سطحی پوست نفوذ میکنه. اگر قاعدگی بعدی هم پریود نشدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • سلام. تعداد جلسات رفع موهای زائد بستگی به نوع دستگاه لیزر داره. ما لیزرمون برای اکثر افراد ۸ جلسه هست که در بعضی ها بخاطر مقدار موهای زائدشون میتونه کمتر یا بیشتر از این باشه. باید دوره لیزر رو حتما تموم کنید و بعد از اون جلسات شارژ سالیانه رو انجام بدین. چون بعضی از فولیکول های مو، در دوره ی لیزر در حالت خفته هستند و لیزر نمیشن. بنابراین ۱۰۰% موهای زائد با جلسات کامل لیزر از بین نمیره و به شارژ جلسه نیاز پیدا می کنید.

 • سلام وقت بخیر خانم دکتر آیا لیزر روی کسانی که غدد لنفاوی زیر بغلشون درد داره ممکنه اثر بد بزاره؟ چون من زیر بغلم یه توده دردناک هست که البته هنوز به پزشک مراجعه نکردم

  • سلام. چون غدد لنفاوی شما التهاب داره، زیر بغلتون حساسه و ممکنه موقع لیزر یا بعد از اون اذیت بشید. حتما برای معاینه غده لنفاوی زیر بغل تون سریعتر اقدام کنید.

  • سلام. بهتره جلساتتون رو سر وقت برید. اگر عقب بندازید ممکنه کمی روی نتیجه لیزر تاثیر بذاره.

  • سلام. بخاطر تغییرات هورمونی در پریودی، واژن و بدن حساس میشه و ممکنه پوستتون موقع لیزر درد و قرمزی بیشتری داشته باشه. برای همین میگیم چند روز بعد از پایان پریودی مراجعه کنید بهتره.

 • آیا لیزر بدن در زمان پریودی به دلیل تغییرات هورمونی، نتیجه خوبی داره؟ منظورم در قسمت های دیگه بجز بیکینی هست، اینکه آیا این تغییرات هورمونی رو نتیجه لیزر تاثیر منفی نمیذاره؟

  • سلام. تغییرات هورمونی در پریودی روی نتیجه لیزر روی نقاط مختلف بدن تاثیری نداره مگراینکه دچار اختلالات هورمونی ناشی از تیروئید، تنبلی تخمدان یا بیماریهای دیگه باشه.

 • سلام خانم دکتر وقتتون بخیر طبق اطلاعاتی ک من درمورد لیزر داشتم نباید تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت اب گرم به نقاطی ک لیزر شده بخوره.متاسفانه من امروز رفتم لیزر و وقتی اومدم خونه متوجه شدم ک پریود شدم ممکنه این خیسی ناشی از پریودی و تعریق در عملکرد لیزرم مشکل ایجاد کنه؟ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام. اگر روی سر موقع بودن حساس هستید، مشکلی نداره. اما بهتره بعد از پریودی برید. چون تحت تاثیر هورمون های پریودی هستید و لیزر کردن در طول خونریزی ماهانه با درد و التهاب بیشتری همراهه.

  • سلام. نه مشکلی نداره ولی چون موقع پریودی، بدن حساسه و آستانه درد پایین تره، معمولا احساس درد و ناراحتی بیشتری موقع لیزر موهای زائد دارید. برای همین میگیم بعد از پریودی برای لیزر اقدام کنید.

 • سلام ببخشید من ۱۷ سالمه و دوران قاعدگی نا منظم داشتم مدود ۵ ماه مریض نشدم و ولی دوباره دو ماه دارم میشم آیا لیزر عوارضی نداره

  • سلام. لیزر روی دوره های قاعدگی تاثیری نداره. اگر بی نظمی قاعدگی تون ادامه داشت حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *