جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

جلوگیری-از-عرق-سوزی-کشاله-ران-و-واژن

عرق کردن واژن برای تنظیم گرمای بدن طبیعی است. با این وجود، عرق کردن بیش از حد موجب ناراحتی و اذیت افراد می شود. عوامل زیادی هستند که موجب افزایش تعریق در ناحیه کشاله ران و واژن می شوند. البته خود واژن عرق نمی کند زیرا غده تعریق ندارد اما در بیرون از واژن و در کشاله ران غدد تعریق وجود دارند.
تعریق ناحیه تناسلی همانند عرق کردن دیگر بخش های بدن نیست. غده های اپوکرین مسئول تولید عرق در کشاله ران و زیر بغل ها هستند در حالی که غده های اکرین تولید کننده عرق در بقیه جاهای بدن هستند. زنان غده های اپوکرین زیادی حول ناحیه واژن و لابیا ماژور دارند. عرقی که غده ها اپوکرین ترشح می کنند، حاوی پروتئین هستند. باکتری ها این پروتئین را تجزیه می کنند که موجب تولید بوی بدی می شود. تعریق بیش از حد در ناحیه کشاله ران می تواند منجر به خارش شود و گاهی هم منجر به عفونت هایی مانند عفونت های باکتریایی و قارچی می شود.
در این مقاله ما درباره علت عرق در ناحیه واژن، عرق سوز شدن کشاله ران و جلوگیری از عرق سوز شدن لای پا صحبت می کنیم. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

علت عرق کردن کشاله ران و واژن

مهمترین علتهای عرق کردن کشاله ران و واژن در خنمها عبارتند از:

تمرینات ورزشی

عرق کردن معمولا بعد از تمرینات ورزشی رخ می دهد و هرگونه فعالیت جسمی شدید موجب افزایش دمای داخلی بدن و فعال شدن غده های تعریق برای ترشح عرق می شود. تمریناتی که به طور خاصی بر پاها متمرکز هستند همانند دویدن می تواند موجب عرق کردن در پایین تنه شود.

ممانعت از عرق کردن در طی ورزش غیر ممکن است. با این وجود، پوشیدن لباس های نخی می تواند میزان عرق را به حداقل برساند.

همچنین می توان از لباس زیر های طراحی شده برای تمرینات وزشی استفاده کرد. لباس زیر های ورزشی به خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی و کشاله ران کمک می کنند. پس از تمرینات ورزشی، دوش گرفتن و پوشیدن لباس تمیز و خشک بسیار مهم است.

موهای زائد ناحیه تناسلی

غده های تعریق اپوکرین در ناحیه تناسلی و کشاله ران موجب ترشح عرق در فولیکولهای مو می شوند. موهای زائد ناحیه تناسلی می توانند موجب به دام انداختن باکتری و رطوبت شوند. موهای زائد تناسلی همچنین موجب گرمتر شدن این ناحیه می شوند که موجب می شود غده های اپوکرین عرق بیشتری ترشح کنند. باکتری هایی که در موهای زائد تجمع می کنند نیز میتوانند منجر به عفونت شوند.

برای جلوگیری از افزایش تعریق ناحیه تناسلی، موهای زائد خود را کوتاه کنید یا آنها را با لیزر به طور کامل از بین ببرید.

لباس های زیر

بهداشت لباس زیر

پوشیدن لباس زیر های نخی می توانند به کاهش عرق ناحیه تناسلی و کشاله ران کمک کنند. تولیدکنندگان لباس های زیر اغلب از الیاف مصنوعی برای تولید لباس زیر زنان استفاده می کنند. نه تنها این نوع لباس زیر ها موجب گرمتر شدن ناحیه تناسلی و کشاله ران می شوند بلکه موجب جذب رطوبت هم نمی شوند که بدین معنی است که عرق بر روی پوست می ماند.

زنان می توانند با پوشیدن لباس زیرهای نخی موجب کاهش عرق حول ناحیه واژن شوند. نخ از جمله الیاف سبکی است که به راحتی رطوبت را جذب می کند و به این دلیل که ماده طبیعی است هم با دوام است و هم موجب حساسیت پوستی نمی شود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته طلایی درباره بهداشت لباس زیر خانم ها

اضافه وزن

چربی عایق طبیعی بدن است. زنان معمولا اطراف شکم، باسن و ران خود چربی بیشتری دارند. چربی اضافی این نواحی می تواند موجب به دام انداختن گرما و تعریق بیش از حد شود.

افرادی که در ران ها و باسن خود اضافه وزن دارند بیشتر در ناحیه تناسلی خود عرق می کنند. این افراد می توانند تعریق خود را با رعایت درست بهداشت و پوشیدن لباس های زیر نخی کاهش دهند.

پدهای بهداشتی

بیشتر انواع پدهای بهداشتی از موادی هستند که موجب نرسیدن هوا به ناحیه تناسلی و کشاله ران می شوند. این محصولات میتوانند موجب گرمای اضافی در ناحیه تناسلی و کشاله ران شوند که موجب تعریق بیشتر می شوند. بهترین راه حل عدم استفاده از پدهای بهداشتی است. با این وجود، این کار ممکن است برای همه زنان عملی نباشد. در عوض افرادی که از پدهای بهداشتی استفاده می کنند بهتر است از پدهای بهداشتی غیر معطر استفاده کنند و هر چند ساعت آنها را عوض کنند تا عرق و بو را کاهش یابد.

اگر شما هم دچار ترشحات غیر طبیعی واژن هستید، می توانید برای تشخیص و درمان بیماری خود به خانم دکتر ذاکرین جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. برای هماهنگی و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

جلوگیری از عرق سوز شدن لای پا و واژن

بهداشت مناسب ناحیه تناسلی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های واژن ضروری است. واژن یک عضو خود تمیز کننده است، بنابراین بهتر است بر روی تمیز و خشک نگه داشتن دهانه واژن تمرکز کنید.

بهتر است نکات زیر را برای بهداشت دهانه واژن رعایت کنید:

 • شستن دهانه واژن با آب گرم
 • خشک کردن کامل واژن با یک حوله تمیز
 • عدم استفاده از صابون های معطر که می توانند موجب حساسیت پوست دهانه واژن و لابیا شوند
 • در صورت امکان استفاده از جایگزین های پدهای بهداشتی
 • شستن لباس زیر های جدید پیش از اولین بار پوشیدن

بیشتر بخوانید: بهداشت جنسی و بهداشت آمیزشی در زنان

در ادامه به نکات بهداشتی دیگری برای جلوگیری از عرق ناحیه واژن اشاره می کنیم:

 • عدم استفاده از دوش واژینال
 • عوض کردن تامپون یا نوار بهداشتی هر ۴ تا ۸ ساعت
 • عدم استفاده از لباس های تنگ در پایین تنه ماند جوراب شلواری یا ساپورت
 • خشک نگه داشتن دهانه واژن با پوشیدن لباس های زیر از جنس الیاف مناسب مانند نخ
 • عدم خشک کردن و یا تمیز کردن از ناحیه عقب به جلوی واژن زیرا موجب انتقال میکروب ها از مقعد به واژن می شود

نوار بهداشتی را زود عوض کنید

یک نکته بسیار مهم برای بهداشت واژن، عدم به هم ریختن تعادل باکتریایی این ناحیه است. باکتری های واژن نقشی حیاتی در دفاع از بدن در مقابل میکروب ها دارند. با این وجود، این سیستم بسیار حساس است و هرگونه اختلال موجب به هم زدن تعادل طبیعی باکتری ها می شود که می تواند موجب بوی بد واژن، خارش و حتی عفونت شود.

نوع غده تعریقی زیر بغل و کشاله ران یکسان است. با این وجود، نباید با این دو ناحیه یکسان رفتار شود.

در حالی که محصولات خوش بو کننده می توانند بوی بد ناشی از باکتری ها را از بین ببرند، می توانند موجب برهم خوردن تعادل باکتری های درون واژن شود. این اختلال می تواند ریسک ابتلا به عفونت های باکتریایی و قارچی را افزایش دهد.

تشخیص علت بوی بد واژن اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. این کار نیاز به یک جلسه معاینه دقیق و تخصصی دارد.شما می توانید ضمن مراجعه به خانم دکتر متین ذاکرین در طی یک جلسه، به طور کامل معاینه شوید. در این جلسه خانم دکتر تمامی سوالات شما را پاسخ می دهند و با استفاده از روش های تشخیصی متفاوت، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بیماری عفونت لگن و درمان آن

چه زمانی برای تعریق کشاله ران و واژن باید به پزشک مراجعه کرد؟

تعریق بیش از حد در ناحیه تناسلی می تواند موجب ابتلا به عفونت های باکتریایی و قارچی شود. در صورت مشاهده علائم زیر به همراه تعریق شدید باید به پزشک مراجعه کرد:

 • خارش واژن و دهانه واژن که برای چند روز طول می کشد
 • ترشحات واژن سفید غلیظ که می توانند نشانه عفونت قارچی باشد
 • ترشحات بد بو و خاکستری رنگ که می توانند نشانه عفونت باکتریایی باشد
 • درد در هنگام دفع ادرار یا تکرر ادرار
 • احساس سوزش در واژن
 • درد هنگام نزدیکی

رهایی از بوی بد واژن

تعریق شدید در تنها یک یا دو ناحیه از بدن می تواند نشانه هایپرهیدروز باشد. افراد مبتلا به هایپرهیدروز حتی هنگامی که دمای بدن نرمال باشد، عرق می کنند. در صورت عدم درمان، هایپرهیدروز می تواند منجر به مشکلات پوستی، زگیل و عفونت های قارچی و باکتریایی شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع ترشحات واژن

چنانچه شما هم دچار علائم غیر عادی در ناحیه واژن از جمله خارش یا سوزش شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از شدت گرفتن بیماری تان به خانم دکتر متین ذاکرین متخصص و جراح زنان و زایمان برای درمان خود مراجعه کنید. شما می توانید جهت تعیین وقت معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

نکته نهایی درباره تعریق کشاله ران

تعریق ناحیه تناسلی و کشاله ران کاملا طبیعی است. با این وجود، تعریق شدید می تواند موجب ناراحتی و خارش شود. تعریق واژن را می توان با پوشیدن لباس زیر نخی و عدم استفاده از لباس های تنگ در پایین تنه کنترل کرد.

رعایت بهداشت واژن می تواند به جلوگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی کمک کند. عدم استفاده از دوش های واژینال، محصولات خوشبو کننده و پدهای بهداشتی معطر می تواند به سالم نگه داشتن واژن کمک کنند. در صورت مشاهده علائم عفونت های قارچی و باکتریایی حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

چنانچه شما هم از ترشحات سبز رنگ یا خاکستری واژن رنج می برید یا علائمی همچون خارش یا سوزش در ناحیه واژن یا لگن دارید، می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی درمانی و کنترل بیماری خود به خانم دکتر متین ذاکرین جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمایید.

در ضمن اگر شما در زمینه عرق سوز شدن کشاله ران و واژن سوالی دارید، می توانید سوالات خود را زیر همین مقاله و در بخش نظرات بپرسید.

۴.۷/۵ - (۵۰ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۷ دیدگاه ها
 • خانم دکتر جان، استفاده از پودر بچه در کشاله ران برای عرقسوز نشدن ممکنه باعث عفونت یا قارچ بشه، چون معطر هستن دیگه!

 • سلام خانم دکتر. ممنون بابت اطلاع‌رسانی. شما گفتین پد بهداشتی خودش تولید گرما میکنه. آیا امکانش هست برای جلوگیری از عرق‌سوز شدن هنگام ورزش سنگین مثل بدمینتون از تامپون استفاده کرد؟

 • سلام الان دو هفته است که با عرق سوز و حالت خار خاری شدن و تعرق زیاد کشاله ران درگیر شدم، نزدیک ۱۰ روز هست که داروی ضد قارچ استفاده میکنم قرص و پماد، ولی تقریبا بهبودی زیادی نداشتم. ممکنه اصلا قارچ نبوده؟ مشکل چی هست؟ باید چکار کنم؟

  • سلام. معمولا اینجور مشکلات قارچی هستن. اما بسته به نوع قارچ و شدتش باید پماد و دارو تجویز شه. میتونین به متخصص پوست یا متخصص زنان برای دریافت درمان تخصصی تر و کارامد مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *