عفونت دهانه رحم(سرویسیت): از علت تا درمان

عفونت-دهانه-رحم

عفونت دهانه رحم یا سرویسیت نوعی التهاب دهانه رحم است. دهانه رحم کانال باریکی است که رحم و واژن را به هم وصل می کند. در هر ماه، خون قاعدگی از رحم به وسیله دهانه رحم به درون واژن فرو میریزد. اگر چیزی موجب خراش دهانه رحم شود، می توان در نهایت منجر به عفونت یا التهاب دهانه رحم شود که به این بیماری سرویسیت هم گفته می شود. در این مقاله درباره التهاب دهانه رحم، علت التهاب شدید در پاپ اسمیر، التهاب دهانه رحم در پاپ اسمیر و درمان التهاب دهانه رحم صحبت می کنیم.

عفونت دهانه رحم چیست؟

دهانه رحم پایین ترین قسمت رحم است و تا واژن ادامه دارد و همان قسمتی است که خون ماهیانه از طریق آن از رحم خارج می شود. هنگام زایمان، برای خارج شدن بچه و عبور آن از مجرای تولد، دهانه رحم باز می شود.

مانند هر بافت دیگر بدن انسان، دهانه رحم هم به دلایل متعددی ممکن است دچار عفونت شود. به عفونت دهانه رحم در پزشکی سرویسیت می گویند.

عفونت دهانه رحم (سرویسیت)

علائم عفونت دهانه رحم (سرویسیت)

بعضی از خانم ها هنگام عفونت دهانه رحم هیچ علایمی ندارند؛ اما هنگامی که علایم عفونت آشکار باشند، موارد زیر را شامل می شوند:

هرچه شدت بیماری سرویسیت بیشتر شود، عفونت دهانه رحم بسیار شدید می شود تا جایی که در بعضی موارد موجب زخم دهانه رحم می شود. ترشحات چرکی از نشانه های عفونت بسیار شدید دهانه رحم است.

علت عفونت دهانه رحم

شایع ترین علت این عفونت، عفونت است. عفونت هایی که منجر به عفونت دهانه رحم می شوند، ممکن است هنگام رابطه ی جنسی ایجاد شده باشند، اما همیشه دلیل عفونت این نیست. عفونت دهانه رحم یا حاد است و یا مزمن. عفونت حاد زمانی است که علایم به صورت ناگهانی آشکار می شوند و عفونت مزمن به مدت چند ماه ادامه پیدا می کند.
عفونت حاد معمولا از طریق عفونت های ناشی از رابطه ی جنسی منتقل می شود. مانند:

عفونت های ناشی از HPV پیشرفته نیز باعث عفونت دهانه رحم می شوند که از نشانه های سرطان دهانه رحم و یا دیسپلازی دهانه رحم است.

دیسپلازی دهانه رحم

همچنین عفونت دهانه رحم ممکن است به دلیل عفونت های ناشی از عوامل دیگر به وجود آمده باشد. مانند:

 • حساسیت به اسپرم کش ها یا پلاستیک کاندوم ها
 • حساسیت به مواد شیمیایی موجود در تامپون
 • باکتری های واژن

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته طلایی در مورد بهداشت لباس زیر خانمها

تشخیص عفونت دهانه رحم

اگر علایم عفونت دهانه رحم یا سرویسیت را در خود مشاهده می کنید، برای تشخیص دقیق باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. ممکن است علایمی که مشاهده می کنید ناشی از مشکلات دیگری در ناحیه ی واژن یا رحم باشند.

همچنین ممکن است پزشک شما در هنگام معاینه ی ساده ای وجود عفونت را تشخیص دهد؛ حتی اگر شما علائمی نداشته باشید. راه های زیادی برای تشخیص عفونت دهانه رحم وجود دارد.

معاینه ی لگنی

در روش معاینه لگنی، پزشک انگشت خود را وارد واژن شما می کند و با دست دیگر خود به شکم و لگن شما فشار وارد می کند تا هر چیز غیر عادی و نابهنجار در لگن، دهانه رحم و رحم شما را شناسایی کند.

آزمایش پاپ اسمیر

برای آزمایش پاپ اسمیر، پزشک از سلول های واژن و دهانه رحم شما نمونه برداری می کند. سپس به منظور تشخیص موارد غیر عادی، در آزمایشگاه بر روی این سلول ها آزمایش های مختلف انجام میشود.

بیوپسی (بافت برداری) دهانه رحم

این آزمایش معمولا فقط در صورتی انجام می شود که آزمایش پاپ اسمیر شما وجود موارد غیرعادی را تایید کند. برای این آزمایش، که به آن کولپوسکوپی نیز می گویند، پزشک یک اسپکولوم (وسیله ای برای باز نگه داشتن دهانه رحم) درون واژن شما قرار می دهد و سپس به کمک گوش پاک کن از ترشحات واژن و دهانه رحم نمونه برداری می کند.

پزشک به کمک یک کولپوسکوپ که نوعی میکروسکوپ است، دهانه رحم شما را مشاهده کرده و آن را مورد آزمایش قرار می دهد. سپس از هر قسمتی که موارد غیر طبیعی در آن مشاهده شد، بافت برداری می کند.

تشخیص به موقع زخم دهانه رحم، اولین و مهم ترین قدم در درمان بیماری است. بهترین روش برای تشخیص زخم دهانه رحم، کولپوسکوپی است. مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از پیشرفته ترین دستگاه های کولپوسکوپی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت ویزیت با شماره ۰۲۱۴۴۴۶۳۴۷۵ تماس حاصل فرمائید.

بررسی ترشحات دهانه رحم

ممکن است پزشک بخواهد از ترشحات دهانه رحم شما نمونه برداری کند. پزشک این نمونه ها را زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهد تا عفونت را شناسایی کند. این عفونت ها می توانند شامل کاندیدیازیس (عفونت قارچی واژن) و واژینوز (عفونت باکتریایی واژن) و سایر مشکلات باشد.

همچنین ممکن است برای تشخیص بیماری های آمیزشی مانند تریکومونیاز نیز مورد آزمایش قرار بگیرید. اگر بیماری آمیزشی یا همان مقاربت جنسی دارید، برای بهبود عفونت دهانه رحم نیاز به درمان دارویی دارید.

بیشتر بخوانید: روشهای پیشگیری از عفونت باکتریایی واژن

درمان عفونت دهانه رحم

درمان خاص و استانداردی برای عفونت دهانه رحم وجود ندارد. پزشک شما بسته به عوامل مختلفی که در ادامه به آنها اشاره شده، بهترین روش درمان را برای شما تشخیص می دهد:

 • سلامت عمومی بدن
 • سابقه ی پزشکی
 • شدت علایم
 • شدت عفونت

معمول ترین روش درمان، تجویز آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ها است. روش دیگر زمان دادن به بیماری و بررسی آن با گذشت زمان است؛ به خصوص بعد از زایمان. اگر دلیل عفونت دهانه رحم سوزش و ناراحتی ناشی از یک جسم خارجی (مانند تمپونی که مدت طولانی در واژن قرار داده شده) و یا حساسیت به محصولی خاص (مانند کاندوم) است، عدم استفاده از محصول در طول درمان تا بهبود عفونت توصیه می شود.

اگر عفونت دهانه رحم شما ناشی از دیسپلازی دهانه رحم یا زخم دهانه رحم باشد، پزشک بر روی شما کرایوسرجری انجام می دهد. در این روش سلول های غیر عادی دهانه رحم فریز می شوند که اینکار باعث از بین رفتن آن ها می شود. نیترات نقره هم می تواند سلول های غیرعادی را از بین ببرد.

پزشک بعد از آن که علت عفونت شما را تشخیص داد، می تواند آن را درمان کند. بدون درمان، عفونت دهانه رحم یا سرویسیت ممکن است سال ها باقی بماند و باعث آمیزش های دردناک و بدتر شدن علایم شود.

عوارض عفونت دهانه رحم

عفونت دهانه رحمی که در اثر سوزاک و یا کلامیدیا ایجاد شود، ممکن است به داخل رحم و لوله های فالوپ راه پیدا کنند و باعث التهاب یا عفونت لگن شوند. عفونت لگن باعث درد، ترشحات و تب می شود و اگر درمان نشود، ممکن است باعث مشکلات ناباروری شود. همچنین عفونت دهانه رحم می تواند موجب بارداری خارج رحم شود که در این حالت تخمک بارور شده خارج از رحم و معمولا درون لوله های فالوپ رشد می کند. بارداری خارج رحم در صورت عدم درمان به موقع می تواند موجب مرگ شود. درد مزمن لگن نیز یکی دیگر از عوارض عفونت دهانه رحم است.

بارداری خارج رحمی

پیشگیری از عفونت دهانه رحم

راه های متعددی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت دهانه رحم وجود دارد. استفاده از کاندوم در هر رابطه ی جنسی، خطر بیماری های آمیزشی را کاهش می دهد.

عدم استفاده از محصولاتی که دارای ترکیبات شیمیایی هستند، مانند: محلول شستشوی بانوان و تامپون-های عطر دار، خطر واکنش های حساسیتی را کم می کند. اگر شما چیزی را وارد واژن خود می کنید، مانند تمپون یا دیافراگم، دستورالعمل های لازم برای زمان خارج کردن و تمیز کردن آن را رعایت کنید.

نکته نهایی درباره عفونت دهانه رحم یا سرویسیت

سرویسیت معمولا قابل درمان است. درمان های معمول و روش های پیشگیری از ابتلا به عفونت دهانه رحم در بهبود و عدم بازگشت این بیماری بسیار موثر هستند. عفونت رحم شدید و مزمن بهتر است به صورت دارویی درمان شود. اگر فکر میکنید که ممکن است مبتلا به التهاب دهانه رحم باشید بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

اگر سوال یا ابهامی در مورد این مقاله دارید می توانید آن را زیر همین مقاله و در بخش کامنتها با ما درمیان بگذارید.

۴.۹/۵ - (۴۷ امتیاز)
دکتر ذاکرین متخصص زنان

خانم دکتر متین ذاکرین (جراح و متخصص زنان) فارغ التحصیل رشته تخصص زنان و زایمان و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر ذاکرین بیش از ده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند و به جرات می توان گفت یکی از پزشکان پیشرو در فیلد عملهای زیبایی، ترمیمی و درمان اختلالات کف لگن در کشور هستند. حضور در کنفرانسهای بین المللی (بعنوان سخنران) و برگزاری ورکشاپهای آموزشی برای دیگر متخصصین زنان در تهران را می توان گوشه ای از رزومه کاری و حرفه ای دکتر ذاکرین به شمار آورد.

۱۸ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر بزرگي الت مرد كه فشار به انتهاي واژن مياره در طول زمان ميتونه باعث التهاب دهانه رحم بشه ؟

  • سلام اگر بزرگی آلت باعث ایجاد فشار و درد هنگام رابطه جنسی بشه بله ممکنه. در این صورت بهتره الت تناسلی تا انتها فرو برده نشده. می تونید این مقاله رو درباره طول واژن و رابطه اش با آلت تناسلی مطالعه کنید.

 • سلام روزتون بخیر من ۲۰سالمه و متاهل هستم قبلا زخم و عفونت داشتم به دکتر مراجعه کردم و حالم کاملا خوب شد دیشب رابطه جنسی داشتم یه ذره لکه خون دیدم اولین باره بعد از نزدیکی لکه خون میبینم درضمن تست پاپ اسمیر دادم و مشکلی نداشتم لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  • سلام اگه لکه بینی تون همراه با درد هست حتما به پزشک مراجعه کنید. البته اگر این لکه بینی باز هم براتون تکرار شد نیاز به بررسی بیشتر هست. در رابطه جنسی عادی نباید هیچ وقت لکه خون دیده بشه. دلایل زیادی برای لکه بینی وجود داره برای همین حتما باید بررسی شه که خدایی ناکرده مساله مهمی نباشه 🙂

 • سلام،روز بخير،من سه ماه پيش دچار زگيل تناسلي (تيپ١١)شدم،احتمال سرطاني شدن اين تيپ چقدر است؟ايا امكان دفع اين تيپ هست؟

  • سلام احتمالش خیلی خیلی کم هست و یکی از تیپ های کم خطر محسوب میشه. بهتره مقاله پاکسازی HPV را بخونید و به توصیه هاش عمل کنید تا ویروس از بدنتون خارج بشه.

 • سلام خسته نباشین من ۵ ساله عفونت واژن دارم ( هیچ بویی و خارش و سوزشی ندارم) فقط ترشح رنگی سبز و سفید ببخشید حالت پمادی دارم من توی این ۵ سال خیلی خیلی دکتر و انواع و اقسام پماد و‌قرص استفاده کردم حتی چن بار پاپ اسمیر و سونو داخلی انجام دادم ولی به هیچ وجه ترشحم قطع نمیشه که بخاطرش درد زیر شکم دارم من واقعا نمیدونم چیکار کنم دیگه؟ میخوام فقط ترشح سبز بره درمانی واسه من دیگه وجود نداره؟؟؟افسردگی گرفتم زندگیم مختل شده

  • سلام. میتونین برای درمان از لیزر واژینال استفاده کنید برای کاهش ترشحات واژن و کنترل اونها.

 • سلام. من یک ساله ازدواج کردم و برای اولین بار تست پاپ اسمیر دادم. موقع نمونه برداری اون گوش پاک کنی که داخل واژنم بود خونی شد درصورتی که پریود نبودم و توی مقاله نوشتید که زخم یا خراش در دهانه رحم میتونه باعث عفونت بشه. الان اگه برای انجام تست خراش ایجاد شده باشه.اینگونه آزمایشات و تستها خطرناک نیست؟

 • سلام خانم دکتر من هیچکدوم از علایمی که گفتینو نداشتم و خیلیم به بهداشتم اهمیت میدم اما جدیدا که برای چیز دیگه ای دکتر رفتم بهم گفت عفونت شدید داری ولی اصلا خودم متوجه نشده بودم و یسری دارو بهم داد داروهارو استفاده کردم بعد از چند هفته حین رابطه دچار خونریزی تقریبا زیادی شدم که البته ادامه نداشت زمان عادتمم نبود میتونه دلیلش خوب نشدن عفونت باشه؟

  • سلام اگر هنوز هم دچار لکه بینی بعد از رابطه جنسی میشید بهتره که باز به پزشک مراجعه کنید چون نشون میده اگر عفونت داشتین هنوز بهبود پیدا تکرده. همچنین بهتره پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی هم نیز انجام بدین.

 • سلام قبلا توصیه کرده بودید شورت تا جایی که ممکنه نپوشید من از وقتی که این کار رو میکنم لکه بینی هام کمتر شده و موقع پریودی زیاد درد نمیکشم آخه قبلا درد های شدیدی میکشیدم تا جایی که حتما باید شیاف دیکلوفناک استفاده می‌کردم تا پریودیم قابل تحمل تر بشه بعضی وقتا هم راهی بیمارستان میشدم واقعا توضیحاتتون عالیه ممنون ????

  • سلام خواهش میکنم عزیزم. اما من گفتم لباس زیر را زیاد عوض کنید مثلا روزی سه بار و همینطور شب ها فقط موقع خواب لباس زیر نپوشید و بهتره از شلوار ها و لباس زیر تنگ هم استفاده نکنید. نپوشیدن لباس زیر ممکنه خودش باعث حساسیت و ابتلا به قارچ بشه.

 • سلام‌وقتتون بخیر خانم دکتر من مریضتون بودم توی تهران جواب پاپ اسمیرم یکم مبهم بود تست HPV دادم مثبت شد تایپ ۱۶ بعدش گفتین باید کولپوسکوپی بدم اونم دادم منتها جوابو دیدن فقط گفتین که هست منتها پیشرفتی نکرده. من جلسه اخرم که پیشتون بودن گفتم دارم از ایران میرم هلند دیگه بر نمیگردم الان دو هفته ست اومدم هفته اول پریود بودن الان از موقعی که خوب شدم مرتب همچنان عفونت دارم و موقع رابطه با همسرم خییییلی اذیت میشم سوزش خیلی وحشتناکی میگیرم منتها عفونتم ترشح زیادی نداره خیلی کم سفید مایل به زرد ولی سوزش دارم اکثر اوقات با کمی احساس خارش خفیف من الان اینجا نمیتونم برم دکتر فعلا امکانش هست بهم راهنمایی کنین چیکار میتونم بکنم؟

  • سلام ممکنه دچارا بیماری دیگری کلا بی ربط به اچ پی وی شده باشی مثل عفونت های قارچی یا باکتریایی. باید هر جور شده به پزشک مراجعه کنی و دارو بگیری.

 • سلام من حدود سیزده ساله که دچار زخم هورمونی هستم و ترشحاتم واقعا زیاده. و چندین بار هم درمان دارویی استفاده کردم هم برای عفونت و هم ترشحات. ایا لازمه دوباره انجام بدم یا داروی خاصی هست که ترشحات کمتر شه؟

  • سلام خود ترشحات زیاد میتونن باعث عفونت بشن زیرا موجب مرطوب شدن محیط واژن میشن. اگر ترشحاتتون بدون رنگ و بدون بو هستند مشکلی نیست و میتونید از پدهای روزانه برای کنترل میزان ترشحات استفاده کنید. اما اگر ترشحات بو دارند یا رنگ بهتره کولپوسکوپی بشین تا دقیقا مشخص بشه مشکل شما چی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *